מחלת קורונה - מרכז מידע
מידע על קורונה - בקישור הזה
תרמו לעמותה

עזרו לנו לקדם את בריאות הציבור בישראל, לחברה בריאה יותר

כפתור לתרומה לעמותת מדעת

מדוע ילד לא מחוסן בגן מסכן את שאר הילדים?

מדובר בשאלה הנשאלת לא מעט. הרי לכאורה, אם הילדים שלנו קיבלו את כל החיסונים, מדוע יש לחשוש מילדים לא מחוסנים?
לצורך המחשת התשובה ניעזר במחלה פשוטה להבנה, חצבת. חצבת היא המחלה המידבקת ביותר הידועה לאדם. הסיכוי של אדם לא מחוסן להידבק בחצבת, אם הוא נחשף לחולה, הוא 90%.
לאחר מנת החיסון הראשונה נגד חצבת, הניתנת בגיל שנה, יש סיכוי של כ-95% להגנה. כלומר אדם אחד מעשרים, למרות קבלת החיסון, לא מפתח רמת נוגדנים מספיק גבוהה שתגן עליו מפני המחלה. המשמעות היא שבגן של 20 ילדים, גם אם כולם קיבלו את החיסון, ילד אחד לא יפתח הגנה למרות החיסון ויהיה חשוף למחלה. לא ניתן לדעת מראש מי יהיה אותו ילד.
נניח שלגן נכנס ילד חדש, שלא קיבל את החיסון כלל. כעת יש שני ילדים מתוך 21 שאינם מוגנים מפני חצבת, וכך 95% חסינות בקבוצה כולה יורדים ל-90% חסינות. אם ילד נוסף לא מחוסן מגיע לגן, אחוז המחוסנים יורד ל-86%.
הילד שלא פיתח הגנה נמצא כעת יום יום בקבוצה שהחסינות שלה נמוכה מהנדרש כדי לספק הגנה והיא גם נמוכה ביחס לאוכלוסייה הכללית. כלומר, כאשר הצטרפו לגן שני ילדים לא מחוסנים, הסיכוי להדבק בחצבת גדל פי 3.
ככל שיש בסביבתנו יותר ילדים שלא חוסנו, כך יש סיכון גבוה יותר שתחל התפרצות של חצבת, וגם המעטים שקיבלו את החיסון, אך לא פיתחו הגנה, עלולים לחלות כתוצאה מכך.

childhood_immunity

 

ד"ר נטע סופר צור

נטע סופר צור

דוברת העמותה
בעלת תואר Ph.D באימונולוגיה וביוטכנולוגיה מאוניברסיטת תל אביב.
חוקרת דרכים לגידול תאי הגזע של מערכת החיסון,
ואוהבת לספר על המערכת המופלאה הזו לכל מי שמוכן לשמוע.

 

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת