מחלת קורונה - מרכז מידע
מידע על קורונה - בקישור הזה
תרמו לעמותה

עזרו לנו לקדם את בריאות הציבור בישראל, לחברה בריאה יותר

כפתור לתרומה לעמותת מדעת

COVID-19 – מהלך ממוצע של מחלה קשה

כאשר רוצים להבין את תמונת המצב של התפשטות המחלה וקצב עליית המקרים הקשים, צריך להבין את האופן שבו מחלת COVID-19 מתפתחת.

המחלה COVID-19, שנגרמת מנגיף הקורונה החדש, היא מחלה עם טווח תסמינים רחב, שנע בין מחלה קלה (mild), שלא דורשת אשפוז, ועד למחלה קריטית שדורשת טיפול נמרץ.

אצל רוב האנשים המחלה לא תהיה קשה. לפי דיווחים מסין למשל, אצל כ-81% מהאנשים המחלה הייתה קלה. חשוב להדגיש כי ״מחלה קלה״ במובן הרפואי אינה באמת ״קלה״; היא יכולה להיות סימפטומטית ומאוד לא נעימה, ואף להשבית את החולה לכמה ימים – פשוט כל עוד לא נדרש אשפוז, זו מחלה ״קלה״.

מחלת ריאות חמורה התרחשה אצל כ-14% מהמקרים, ומחלה קריטית (כישלון נשימתי, שוק, קריסת מערכות) אצל כ-5% מהאנשים. עפ״י דיווחים אלו, 2.3% מהחולים נפטרו, כאשר כמעט כל מקרי המוות היו לפני כן במצב קריטי.

מהלך ממוצע של מחלה קשה covid-19

חשוב לזכור שגם בקרב החולים הקשים, המחלה מתפתחת בהדרגה, וכשהידרדרות מתרחשת חלילה, התהליך לוקח זמן:
מרגע החשיפה לוקח כ-5 ימים עד התחלת סימפטומים (ייתכן שייקח רק יומיים, אבל תיתכן גם דגירה של עד 14 יום). קוצר נשימה מופיע אחרי 5 ימים נוספים. כישלון נשימתי אחרי עוד שלושה ימים, ותמותה, אם מתרחשת, תקרה אחרי כ-19 ימים לפחות מתחילת התסמינים (ואף עשויה להתרחש כחמישה שבועות לאחר מכן).

חשוב לזכור טווחי זמנים אלו כשמנסים להבין מה אחוז הסיבוכים/תמותה. ‏בעוד מספר האבחונים החדשים עולה במהירות, חולף זמן רב מיום האבחון ועד התמותה. לכן כדי לקבל תמונה מהימנה לגבי סיכויי תמותה מהמחלה, את מספר הנפטרים היום יש לחלק במספר החולים המאומתים מלפני שבועיים לפחות.

‏אופטימיות היא חשובה, אבל גם העובדות.
‏אל תתנו למספרים לטפס #בטוח_בבית.


אלון קס
סטודנט לרפואה באוניברסיטה העברית
אדמין בקבוצת הפייסבוק ״מדברים על חיסונים״alon kass

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת