נתוני קורונה בישראל
תרמו לעמותה

עזרו לנו לקדם את בריאות הציבור בישראל, לחברה בריאה יותר

כפתור לתרומה לעמותת מדעת
מחלת קורונה - מרכז מידע
מידע על קורונה - בקישור הזה
קישורים

מדעת עושה סדר – ההשפעה של העלייה בבדיקות על מספר החולים

03.01.2022

הכל מבלבל? מדעת עושה סדר

שמענו ש… "אין עודף תחלואה בילדים, יש עודף בבדיקות" 

בקצרה: לא נכון
ישנם הרבה יותר ילדים מתחת לגיל 10 מאשר חולים בקבוצות גיל מבוגרות יותר, ולכן ישנן יותר בדיקות בצעירים. שיעור הבדיקות החיוביות הוא המדד שצריך לקחת בחשבון, ואצל ילדים הוא גבוה פי שישה מאשר בקשישים.

לאחרונה פרסם משרד הבריאות את נתוני הבדיקות לפי שכבות הגיל השונות:

תמונה 1: סך בדיקות ה-PCR שבוצעו בחודש האחרון, מחולק בהתאם לגיל הנבדקים. הנתונים מלוח הבקרה של משרד הבריאות, מעודכן לשבוע הרביעי של דצמבר 2021

פי שאפשר לראות, מספר הבדיקות הגבוה ביותר נעשה בילדים שגילם עד תשע שנים, ולאחר מכן אצל בני 19-10. אמנם הגרף אינפורמטיבי מאוד, אך הוא נותן תמונה חלקית בלבד של פערי התחלואה בגילים השונים.

עניין אחד הוא העובדה שמספר הבדיקות אינו המדד החשוב אלא שיעור הבדיקות החיוביות מתוך כלל הבדיקות. מהו שיעור הבדיקות החיוביות בכל שכבת גיל? כמעט 3% בילדים, לעומת כ-1% אצל בני 50 ומעלה. שיעור הבדיקות החיוביות בגילי 9-0 גבוה פי שישה בערך מזה של גילאי 90+.

תמונה 2: שיעור הבדיקות החיוביות בכל קבוצת גיל. הנתונים לקוחים מלוח הבקרה של משרד הבריאות, מעודכן לשבוע הרביעי של דצמבר 2021

משתנה חשוב נוסף הוא גודל האוכלוסייה: זה לא "הוגן" להתייחס ל-1.8 מיליון ילדים בני 9-0 כפי שמתייחסים ל-50 אלף קשישים מעל גיל 90. מובן שישנן יותר בדיקות בילדים, עוד לפני שמביאים בחשבון בדיקות שנעשות במסגרת מערכת החינוך ופטור מבדיקות למחוסנים (מבוגרים). לכן, אין מנוס מהתאמת (נרמול) הנתונים לגודל האוכלוסייה.

זהו סך בדיקות ה-PCR ביחס לגודל האוכלוסייה בכל שכבת גיל (גודל האוכלוסייה בכל שכבת גיל מבוסס על נתוני הלמ"ס משנת 2020). אפשר לראות ששיעור הבדיקות בכל קבוצות הגיל דומה ועומד על 13%-17%, למעט קשישים אשר נבדקים יותר באופן יחסי.

תמונה 3: שיעור כלל בדיקות ה-PCR ביחס לגודל האוכלוסייה: אחוז הבדיקות דומה למדי בכל קבוצות הגיל.
אמנם מספר הבדיקות הגבוה ביותר נעשה אצל ילדים, אבל מספרן תואם בדיוק לחלקם באוכלוסייה. במילים אחרות, ילדים לא נבדקים יותר מקבוצות גיל אחרות באוכלוסייה. הנתונים מלוח הבקרה של משרד הבריאות, מעודכן לשבוע הרביעיי של דצמבר 2021

מהו שיעור הבדיקות החיוביות ביחס לגודל האוכלוסייה?
גם כאן מקבלים פער של פי 4-5, בדומה למגמת שיעור הבדיקות החיוביות בהתחלה.

תמונה 4: שיעור בדיקות ה-PCR החיוביות ביחס לגודל האוכלוסייה. עיקר התחלואה הוא בצעירים, בייחוד בגילי 20-0. הנתונים מלוח הבקרה של משרד הבריאות, מעודכן לשבוע הרביעי של דצמבר 2021

כל הדברים האלה מראים שזו לא בעיה של עודף בדיקות אלא שעיקר התחלואה הוא בילדים. זה לא מפתיע – הם עדיין לא מחוסנים, מערכת החינוך פתוחה, הם משתתפים בפעילויות שבהן יש ערבוב של ילדים מכיתות וממסגרות שונות, מה שאומר שהם נמצאים באופן קבוע בחשיפה משמעותית.

בדיקות הן הדרך האמינה ביותר שלנו לזהות ילדים שעשויים להדביק את חבריהם, וזה מרכיב חשוב בעצירת המגפה.

פירוט החישובים:

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2021 | מדעת - למען בריאות מושכלת