נתוני קורונה בישראל
תרמו לעמותה

עזרו לנו לקדם את בריאות הציבור בישראל, לחברה בריאה יותר

כפתור לתרומה לעמותת מדעת
מחלת קורונה - מרכז מידע
מידע על קורונה - בקישור הזה
קישורים

מדעת עושה סדר – משרד הבריאות בודק האם דלקת בקרום או שריר הלב עלולה להיות תופעות לוואי של חיסון קורונה בצעירים

25.04.2021

גם אתם שמעתם שהחיסונים נגד קורונה עלולים לגרום לדלקות בקרום או שריר הלב? מדעת עושה סדר!

בתחילת חודש מרץ, כמספר שבועות לאחר הרחבת מבצע החיסונים נגד קורונה גם לאוכלוסיות הגיל הצעירות, דווחו למשרד הבריאות מספר מקרים של דלקות בקרום או שריר הלב בצעירים שקיבלו חיסון נגד קורונה. צבר המקרים הוביל להקמת ועדה מיוחדת שתפקידה היה לנטר כל מקרה המתרחש בסמיכות לחיסון, ולאסוף את הנתונים, מהם נוכל להסיק האם מדובר בתופעת לוואי נדירה שלא התגלתה במחקרים הקליניים, או סמיכות זמנים בלבד.

לוועדה הגיעו עשרות דיווחים על התופעה בקרב מליוני המחוסנים בארץ, בשכיחות שכרגע אינה עולה על ההיארעות הצפויה באוכלוסייה הכללית. כאשר נבחנו הנתונים בחלוקה לפי גילאים, נראה כי השכיחות בעיקר בקרב גברים צעירים (מתחת לגיל 30) היא גבוהה יותר, אך עדיין נדירה באופן יחסי. יש לציין כי בדיקה של איסוף דיווחים על תופעות לוואי בחו"ל לא העלתה תמונה דומה, על אף שעד היום חוסנו עשרות מליוני צעירים במקומות שונים בעולם [1].

תופעות של דלקות בקרום או שריר הלב מתרחשות בכל שנה בשכיחות משתנה של כ- 10-20 מקרים ל- 100,000 אנשים, כאשר יתכן שהשכיחות האמיתית גבוהה יותר, וחלק מהמקרים לא מאובחנים [2-5]. מכיוון שהגורם העיקרי לתופעה הוא לרוב זיהום נגיפי, ישנם הבדלים בשכיחותה בשנים שונות. כעת, כדי לדעת האם מדובר בתופעת לוואי נדירה של החיסון או סמיכות זמנים, צריך לבצע השוואה למספר המקרים שהתרחשו בתקופה זו בקרב צעירים לא מחוסנים. תהליך זה עדיין נמצא בבדיקה ולכן הנתונים טרם פורסמו באופן רשמי לציבור.

במקביל יש להעריך עד כמה התופעה קיימת בקרב חולים ומחלימים בנגיף הקורונה, כדי שתהיה הערכה טובה יותר לגבי תועלת החיסון במניעת התופעה, מול הסיכון האפשרי. מחקרים בנושא נמצאים כרגע בתהליכים.

בשנה האחרונה, כבר התרגלנו לכך שהתקשורת ממהרת "לחשוף" נתונים ראשוניים לפני שהמשמעויות מתבררות עד הסוף, וכאמור עוד מוקדם להסיק מסקנות בהקשר זה. כפי שכבר כתבנו בעבר, ראוי לנקוט בגישה זהירה יותר בעת פרסום מידע מוקדם ולהבהיר את ההסתייגויות, תוך הימנעות מכותרות חד משמעיות.

כאשר נדע האם באמת מדובר בתופעת לוואי של החיסון, ונוכל לאמוד את תוספת הסיכון בחיסון לעומת תוספת הסיכון מהמחלה עצמה (במידה ואכן מדובר בתופעת לוואי), נוכל לבצע שיקולים מושכלים יותר.

לציבור ולצוותים הרפואיים, חשוב להמשיך לדווח על כל תופעה שמתרחשת בסמוך להתחסנות כדי שתהיה לנו תמונה מלאה על בטיחות החיסון.

אנו קוראים למשרד הבריאות לא להמתין ל"חשיפות" בתקשורת, אלא לדווח בעצמם על כל הממצאים בהקשרם המלא והמדויק באופן ברור ושקוף, כדי לאפשר לציבור לקבל את מלוא המידע ישירות מהמקור, ללא תיווך, וכך להגביר את האמון.

הכל מבלבל? מדעת עושה סדר שמענו ש... "אחת מתופעות הלוואי של החיסון נגד קורונה היא דלקת בשריר הלב" בקצרה: יתכן, אך עדיין חסרים נתונים כדי לקבוע בוודאות משרד הבריאות עוקב אחר דיווחים על דלקות בקרום או שריר הלב לאחר החיסון נגד קורונה, אולם עדיין נאספים הנתונים לגבי שכיחות התופעה בקרב לא מחוסנים, ולכן עוד מוקדם לקבוע האם מדובר בתופעת לוואי של החיסון או בסמיכות זמנים מקרית.

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת