מדעת עושה סדר – ההשפעה של העליה בבדיקות על מספר החולים

שמענו ש… "אין עליה במקרים, יש עלייה בבדיקות"

בקצרה: לא ממש, הגידול במספר המאושפזים ובאחוז הבדיקות החיוביות, מעיד על עלייה ממשית של כמות המקרים.

08.07.2020

אחד הטיעונים הנפוצים בתקופה האחרונה, היא שרק בגלל שמבצעים הרבה יותר בדיקות, מגלים יותר חולים. טיעון זה בא לומר שתמיד היו הרבה חולים, רק שקודם לא מצאנו אותם ועכשיו אנחנו מוצאים. ואם קודם החולים האלה "הנסתרים" לא היוו בעיה, אז למה שהם יהוו בעיה עכשיו כשאנחנו יודעים על קיומם?

הטיעון הזה מתוחכם כי יש בו מן האמת. בתחילת המשבר במרץ יכולת הבדיקות בישראל הייתה דלה למדי וניצלו אותה במשורה. לכן בדקו רק אנשים שהיה סיכוי גבוה שהם באמת חולים בווירוס הקורונה וכך "לבזבז" כמה שפחות בדיקות על מי שהסבירות שהם חולים בקורונה מאוד נמוכה.

מדד נוסף שאפשר להסתכל עליו כדי להבין שהעלייה במספר החולים היא אמיתית, הוא מספר המאושפזים שגם עולה בהתמדה בחודש האחרון, לאחר שבמאי היה בשפל.

עם זאת, בשבועות האחרונים יכולות הבדיקה עלו בהדרגה. עלינו ל 12,000 בדיקות ביום. ואחר כך ל 15,000 בדיקות ביום. ובתחילת יולי כבר הגענו לכמעט 25,000 בדיקות ביממה. ברור שבתנאים כאלה ניתן לבדוק יותר אנשים, ואין סיבה לא לנצל את זה. לכן דווקא עכשיו, כשהורחבו הקריטריונים לבדיקות, אולי נמצא יותר חולים ברמה המספרית, אך אחוז החיוביים מתוך הנבדקים דווקא אמור לרדת ככל שמרחיבים את מעגל הנבדקים.

לכן, כאשר מסתכלים על אחוז החיוביים מבין הנבדקים, לא ניתן להתכחש לעובדה הברורה שישנה עלייה אמיתית לחלוטין במספר החולים בארץ. קל להבין שבחודש מאי היינו במצב ממש טוב עם פחות מ 0.5% חיוביים מכלל הנבדקים. מן הסתם גם היו באותה תקופה גם פחות נבדקים, כי היו פחות אנשים עם אינדיקציות לבדיקה כשהמחלה היתה בדעיכה. אבל לקראת אמצע יוני התחלנו להבחין בעלייה מתמדת גם במספר האנשים שפונים לקבלת בדיקות, וגם באחוז החיוביים מכלל הנבדקים.

נכון למועד כתיבת שורות אלו, אנחנו נמצאים במצב בו מאובחנים מעל ל 1000 נבדקים בכל יום, שמהווים כ 5% מכלל הנבדקים. מדובר בנתון הגבוה מפי 10 ממה שהיה רק לפני חודשיים.

מדד נוסף שאפשר להסתכל עליו כדי להבין שהעלייה במספר החולים היא אמיתית, הוא מספר המאושפזים שגם עולה בהתמדה בחודש האחרון, לאחר שבמאי היה בשפל. מספר המאושפזים היום מהווה אינדיקציה למספר האנשים שנדבקו לפני שבועיים-שלושה, מכיוון שאנחנו יודעים שלמחלה הזו יש מהלך איטי, ולוקח מספר שבועות מיום האבחון ועד תחילת הסיבוכים שמובילים לאשפוז. ניתן לראות האצה ברורה במספר המאושפזים, וגם עלייה קטנה (בינתיים) במספר הנפטרים בכל יום, כאשר סביר להניח לפי המהלך הידוע של המחלה שהמאושפזים והנפטרים האלו נדבקו לפני מספר שבועות.

לסיכום, הבדיקות לא מייצרות חולים שלא קיימים. בודקים יותר אנשים כי יש יותר חולים, ולכן יש יותר אנשים שצריך לבדוק אותם. זה הקשר הנכון בין שני הנתונים. מספר החולים העולה מוביל ליותר בדיקות.