נתוני קורונה בישראל
תרמו לעמותה

עזרו לנו לקדם את בריאות הציבור בישראל, לחברה בריאה יותר

כפתור לתרומה לעמותת מדעת
מחלת קורונה - מרכז מידע
מידע על קורונה - בקישור הזה
קישורים

מדעת עושה סדר – פיילוט "מגן חינוך" בבתי הספר. האם הפיילוט יגן על הילדים – וכיצד?

18.12.2020

שמענו ש… ״מגן חינוך״ הוא ניסוי שנערך בבתי הספר.
בקצרה: ממש לא. "מגן חינוך״ הוא פיילוט ולא ניסוי, ומטרתו לאפשר פתיחה בטוחה של בתי הספר.

בימים אלה יוצאים משרד החינוך ומשרד הבריאות בפיילוט "מגן חינוך". במסגרת זאת ייערכו בדיקות קורונה לכלל התלמידים והמורים, בכל שבוע, ללא תלות בחשיפה לחולים. הורים רבים מביעים חששות בעניין הפיילוט, ואנחנו כאן כדי לעשות סדר.

לאחר שני סגרים וחודשים רבים שבהם שהו הילדים מחוץ לכותלי בתי הספר, ומתוך הבנה שהלמידה מרחוק אינה אפקטיבית מספיק, הוחלט לקחת סיכון מחושב. חזרת הילדים והמורים לבתי הספר אינה מסכנת רק אותם אלא גם את המשפחות ואת הקהילה הסובבת, ולכן חשוב לערוך את הפתיחה בזהירות. העובדה ששיעור חסרי התסמינים בקרב צעירים גבוה יותר פרושה שמבחינת הדבקה הם מסוכנים יותר מכלל הציבור, שכן מי שנטול תסמינים אינו יודע שהוא עלולים להדביק. יתר על כן, השהות בבית הספר כרוכה בשהייה ממושכת בחללים סגורים ואין זה קל להקפיד לאורך זמן על מסכה וריחוק חברתי. זה הרקע לפיילוט "מגן חינוך" שנועד לצמצם את התחלואה בבתי הספר באמצעות בדיקות שבועיות – ניטור עקבי של הדבקות של תלמידים וצוות העובדים.

הפיילוט העלה חששות בקרב חלק מהורי התלמידים, ואלה כמה מהם:

  • חשש מהשתתפות בניסוי.
  • חשש שתוצאות הסקר עלולות להכניס את הילדים ואת משפחותיהם לבידוד מיותר.
  • חשש מתוצאות חיוביות שגויות (הנחיית בידוד ללא צורך).
  • חשש מכך שהבדיקה אינה נעימה.

ראשית נסביר כמה עקרונות פשוטים המנחים את הפיילוט.

הפיילוט יבוצע בשיטת איגום המטושים, כלומר – מכל נבדק נלקחים שני מטושים. מטוש אחד מוכנס למבחנה המכילה את המטושים של כל חברי הקפסולה; המטוש השני נשמר לחוד עם פרטי הזיהוי של הנבדק הספציפי.

במעבדה נבדקת המבחנה המאוגמת. אם התוצאה שלילית, כל חברי הקפסולה נחשבים בריאים. אם התוצאה חיובית, פירוש הדבר שלפחות אחד מחברי הקפסולה חיובי וכדי לאתר את הנדבקים ייבדקו המטושים הנפרדים. התשובה תתקבל תוך שעות ספורות, שבמהלכן יידרשו כלל חברי הקפסולה לשהות בבידוד.

בבית ספר שתתגלה בו תחלואה ייבדקו כל התלמידים והמורים פעמיים בשבוע עד הגעה לאפס תחלואה. בחישובים תיאורטיים שפורסמו נמצא שבדיקה שבועית מורידה את מקדם R ב-50%, ובדיקה פעמיים בשבוע מורידה את מקדם R ב-80%.

שיטה זו כבר נבדקה ויעילותה הוכחה במחקר שנערך בטכניון וברמב"ם [1], ולכן לא מדובר בניסוי אלא בפיילוט שנועד לאמת את ישימותה של השיטה בבתי הספר. בתי ספר שנבחרו לפיילוט מקבלים בזכותו שכבת ביטחון נוספת – עוד הגנה מוסדית, קהילתית ומוניציפלית. 

לשאלת הבידודים ה"מיותרים". אכן, מי שיתברר שנחשף לחולה מאומת יחויב בבידוד, אבל זה הרי אחד האמצעים לקטיעת שרשרת ההדבקה. זהו אינו בידוד "מיותר", אלא בראייה הכוללת, ניטור הנדבקים וההדבקות יסייע בהפחתת רמת התחלואה ובחזרה לשגרה ברמה העירונית והלאומית – המטרה המשותפת לכולנו בתקופה זו.

לעניין החשש מתוצאה חיובית שגויה – כאמור, השיטה כבר נוסתה ולא התגלו טעויות כאלה. וממילא, במקרה הנדיר של תוצאה חיובית שגויה בבדיקה הקבוצתית (המאוגמת), הטעות תתוקן תוך שעות ספורות בבדיקה של המטושים הבודדים.

הבדיקה אינה נעימה, אך נעשה מאמץ להפחית את אי-הנוחות למינימום הנדרש. אם בתחילת המגיפה המטוש נדרש להגיע עד עומק הלוע והאף, היום הוא נדרש להיכנס רק כמחצית הדרך. פירוש הדבר הוא שהבדיקה פחות פולשנית ופחות כואבת. יתר על כן, כדי לצמצם את אי-הנוחות של הילדים הנבדקים הוחלף סוג המטושים לסוג פחות "מציק".

כולנו ממתינים בכליון עיניים להגעתם של החיסונים, אולם כעת עדיין לא ברור מתי החיסונים יגיעו לציבור. יתר על כן, החיסונים נבדקו כמעט רק על מבוגרים ולכן יינתנו קודם לאוכלוסייה המבוגרת. זאת אחת הסיבות לחשיבותו של הפיילוט הנוכחי, שיאפשר לילדים לחזור לבית הספר ללא סיכון משמעותי, להם ולמשפחותיהם.

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת