נתוני קורונה בישראל
תרמו לעמותה

עזרו לנו לקדם את בריאות הציבור בישראל, לחברה בריאה יותר

כפתור לתרומה לעמותת מדעת
מחלת קורונה - מרכז מידע
מידע על קורונה - בקישור הזה
קישורים

מדעת עושה סדר – נטילת משככי כאבים סמוך למועד החיסון

27.1.2021

כאבי ראש, שרירים ומפרקים, וכן עליה בחום הגוף, נמנים עם תופעות הלוואי הנפוצות של החיסון של חברת פייזר נגד נגיף הקורונה, ושכיחים יותר לאחר מנת החיסון השנייה. חלק מהסובלים מתופעות הלוואי הללו נמנעים מנטילת תרופות לשיכוך כאבים ולהורדת חום מחשש שיעילות החיסון תיפגע. אנו שמחים לעדכן – חשש זה אינו מבוסס.

מקורה של השמועה במחקרים שהראו כי נטילה מניעתית של תרופות להורדת חום ושיכוך כאבים פגעה בתהליך יצירת התגובה החיסונית של הגוף. כיצד זה מתרחש? 

עליה בחום הגוף ותחושת כאב מתווכות בגוף על ידי מולקולות הנקראות ציטוקינים, הגורמות להפעלה של מערכת החיסון (לקריאה נוספת על ציטוקינים ומערכת החיסון, מומלצת סדרת הכתבות המצורפת, ובעיקר המאמר על תאי B [ראו 1]). תרופות הפועלות לעצירת התגובה הגופנית (כאב, חום) פועלות בין השאר ע"י דיכוי הייצור של הציטוקינים. נטילת תרופות אלו לפני החיסון עשויה להפחית את הסיכון לפתח חום או כאבים מיד בעקבות החיסון, אך לפי מספר מחקרים היא עלולה לדכא גם את התהליך שנועד ליצור את הזיכרון החיסוני: נדידת תאי מערכת החיסון במערכת הלימפה, הצגת האנטיגן (אותו החלבון ש"מלמד" את הגוף לזהות את גורם המחלה), שגשוג תאי B האחראים על הזיכרון החיסוני וייצור הנוגדנים [2]. המנגנון המדויק בו נוצר דיכוי של תהליך זה הינו תאורטי, אך קיומו הוכח לגבי תרכיב ה-MMR ("החיסון המשולש", נגד חזרת-חצבת-אדמת), ונכון ככל הנראה גם לגבי חיסונים נוספים. יש לציין כי  גם במחקרים שבהם נראה אפקט (ע"י ירידה בעוצמת התגובה החיסונית שנוצרה), הוא נראה רק סביב מנת החיסון הראשונה ולא סביב חיסוני דחף.

שימו לב כי חיסון בתרכיב ה-Bexero, למניעת מחלה הנגרמת על-ידי חיידקי מנינגוקוק, הוא יוצא דופן. עקב שכיחות גבוהה של חום וכאבים המופיעים בתינוקות עד גיל שנה לאחר מתן החיסון, מומלץ מתן של פרצטמול בטווח של שעה לאחר החיסון ועוד פעמיים ביממה שאחרי [3].

לסיכום, בהתבסס על ההנחיות הכלליות הנוגעות לנטילת תרופות מסוג זה בסמוך לחיסונים – בניגוד לנטילה מניעתית של התרופות, לפני חיסון או מיד אחריו, נטילתן בעקבות התפתחות תופעות לוואי לא גרמה לירידה בתגובה החיסונית. יש לציין כי בנוגע לחיסון הקורונה הנושא לא נבדק, אך אין סיבה להניח כי התגובה תהיה שונה.
לכן, אין מניעה ליטול תרופות נפוצות להקלה בתופעות הלוואי, בתנאי שהן מתאימות למצבו של המטופל ולהיסטוריה הרפואית שלו. אם קיים ספק לגבי נטילת התרופה מסיבות רפואיות אישיות – התייעצו עם רופאת המשפחה או הרוקחת.

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת