מחלת קורונה - מרכז מידע
מידע על קורונה - בקישור הזה
תרמו לעמותה

עזרו לנו לקדם את בריאות הציבור בישראל, לחברה בריאה יותר

כפתור לתרומה לעמותת מדעת

מדעת עונה – סכנות עישון סיגריות אלקטרוניות

19.06.2023

מדעת נשאלה:

האם סיגריה אלקטרונית מזיקה פחות מסיגריה רגילה?

מדעת עונה:

המחקר בנוגע לסיגריות אלקטרוניות פחות ותיק מזה העוסק בסיגריות "רגילות", אך כבר ידוע שיש בהן חומרים שנמצאו כרעילים באידוי, וכן מתכות כבדות אשר הוכחו כזולגות לתמיסה במהלך החימום. בנוסף, סיגריות אקטרוניות מגדילות חשיפה לניקוטין, במינונים שאי אפשר תמיד לקבוע. ניקוטין הוא חומר רעיל בפני עצמו, עם השפעות כרוניות בחשיפה קבועה, וכמובן הוא גורם ממכר.

ובהרחבה:

המחקר בנוגע לסיגריות אלקטרוניות פחות ותיק מזה בנוגע לסיגריות ״רגילות״. מה שכבר ידוע הוא שיש בהן חומרים שנמצאו כרעילים באידוי (למרות פרופיל בטיחות טוב בצריכה במזון), מתכות כבדות שהוכחו כזולגות לתמיסה במהלך החימום, וכן הלאה.

בנוסף, צריך לזכור שסיגריות אלקטרוניות מגדילות חשיפה לניקוטין – במינון שאי אפשר לקבוע בחלק מהמקרים, בגלל היעדר פיקוח על היצרנים, ובגלל אי-התאמות שנמצאו בין הרישום של האריזה (אם יש כזה) לבין תוצאות מעבדה שנערכו לאותם החומרים.

ניקוטין הוא חומר רעיל בפני עצמו, עם השפעות כרוניות בחשיפה קבועה, וכמובן, הוא גורם ממכר. בפרט בגילים צעירים (עד גיל 24 לערך), בהם עדיין יש תהליך התפתחותי של המוח, ניקוטין משנה את המבנה עצמו של המסלולים העצביים והשפעתו גבוהה יותר ומזיקה, גם בהיבטים שלא תמיד חושבים עליהם – למשל התמכרויות אחרות, או נושא של קשב וריכוז.

לפיכך, הטענה של "מזיק פחות" עשויה להיות נכונה (ולכן יש מדינות שרואות בסיגריות אלקטרוניות פתרון חלופי למי שכבר מכור, ולא מצליח להיגמל בשום דרך), אבל זו תפיסה בעייתית בהסתכלות על האוכלוסיה הרחבה, בפרט הצעירה, ולטווח הארוך.

 

מדעת עונה – סכנות עישון סיגריות אלקטרוניות

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת