התמגנות צוותים רפואיים בעת משבר מחלת הקורונה

לכבוד

הוועדה המיוחדת בעניין ההתמודדות עם נגיף הקורונה

הנדון: התמגנות צוותים רפואיים בעת משבר מחלת הקורונה

בפנותנו אל הועדה, אנחנו רואים לנגד עיננו שתי נקודות מהותיות. ראשית, צוות רפואי הוא משאב חיוני למדינה ובניגוד לציוד רפואי, לא ניתן להגדילו בקלות. על כן, יש להגן עליו בכל מחיר. שנית, המדינה שולחת את הצוותים הרפואיים לבצע משימה שמסכנת אותם במטרה להגן על הציבור. קיימת חובה מוסרית להגן עליהם ולעשות כל מה שאפשר כדי להבטיח את שלומם.

הצוותים הרפואיים במדינת ישראל עומדים היום בחזית הלחימה בנגיף הקורונה ופועלים ללא חת על מנת לטפל בחולים ולמנוע המשך התפרצות המחלה. מן הקולות שעולים בקרב אנשי הצוות הרפואי בבתי החולים ובמרפאות הקהילתיות ניתן ללמוד על מחסור גדול בציוד מגן – בין אם עקב גניבה של ציוד או מחסור מראש אשר מוביל להקצאה נמוכה מן הראוי במסגרת עבודתם. עם כניסתה לתוקפה של ההנחיה הדורשת מהציבור לשהות במרחב הציבורי עם מסכות רפואיות או מאולתרות, עולה החשש כי יגדל המחסור בציוד רפואי ועלייה בשיעורי הגנבה.

כפי שהוועדה הכירה בדוח מטעמה, במדינות אשר הצליחו להאט את קצב התפשטות הנגיף בהצלחה, טיוואן, קוריאה וסינגפור, הייתה התייחסות מיוחדת למיגון צוותים רפואיים ברמת המדיניות, בהתאם למידת הסיכון והחשיפה לחולי קורונה [1]. במדינות בהן לא נערכו באופן דומה, ניתן לראות כי צוותים רפואיים היו חשופים למחלה קשה ומוות. באזור האסייתי פאסיפי, מעל 3500 אנשי צוות רפואי נמצאו חיוביים לקורונה, רובם בסין, מתוכם 35 מתו מהמחלה [2]. באיטליה, חמישית מכלל הצוות הרפואי בשטח, כ-1700 אנשי צוות רפואי נדבקו [3]. הנדבקים בקרב אנשי הצוות הרפואי באיטליה מהווים שמונה אחוזים מכלל החולים, פי ארבע מחלקם באוכלוסייה [4]. באוהיו ורוד איילנד שבארצות הברית, שיעורי הנדבקים בקרב אנשי צוות רפואי עומדים על 20% ו-25% בהתאמה [5]

בישראל, על פי נתוני משרד הבריאות מה-3.4, התרחשו מספר רב של אירועי חשיפה למחלה אשר הובילו ל-294 עובדי מערכת הבריאות מאובחנים, רובם רופאים וצוות סיעודי. חלקם נדבקו כתוצאה מחשיפה למטופל חיובי במסגרת העבודה או לקולגה שנמצא חיובי בעבודה. אירוע החשיפה אף הובילו 2874 עובדי בריאות לבידוד, מתוכם 631 רופאים כפי שניתן לראות בתרשימים הבאים [6]:

 

התפלגות עובדי מערכת בריאות חיוביים לפי מקצוע

מספר מאומתים בקרב עובדי בריאות לפי מקור ההדבקה

ארגון הבריאות העולמי (WHO) אף הוא התייחס לסוגיה ורואה ברופאים ועובדי מערכת הבריאות פגיעים לתחלואה בקורונה בעקבות חשיפה מוגברת, וכן תנאי העבודה בהם הם עובדים. סביבת העבודה של אנשי צוות רפואי היא עתירת מתח, רופאים אינם מקבלים תמיכה, הם סובלים מתשישות, חוסר שינה ולעתים אף אלימות פיזית ונפשית. נוסף על כך, במחלקות הקורונה ניכרת צפיפות רבה. לדוגמה: בבית חולים העמק הגדילו את מספר המיטות מ-176 ל-322 [7]. הגורמים הללו מעמידים את אנשי הצוות הרפואי לסיכון מוגבר לחלות ופוגעים ביכולת שלהם להילחם במחלה [8]

על כן, לדעתנו, מדינת ישראל צריכה לדאוג במיוחד למשאב האנושי שלה בתחומי הבריאות. הועדה המיוחדת התייחסה בדו"ח הביניים לחשיבות מיגון אנשי הצוות הרפואי ומסקנותיה נגעו אף להגדלת אנשי המקצוע הזמינים. הוועדה הדגישה כי: "מיגון הצוות הרפואי, באמצעים פיסיים ובהנחיות מדוייקות המבוססות על מחקר והתנסות במדינות אחרות, חייב להיות בעדיפות ראשונה במעלה". עמותת מדעת מסכימה עם הוועדה ורואה חשיבות עליונה בנקיטת צעדים משמעותיים מוקדם ככל האפשר אשר יסייעו לשמירה על אנשי הצוות הרפואי, וכפועל יוצא על האוכלוסייה כולה:

  1. כתיבת קווים מנחים אחידים לכלל מתקני הטיפול הרפואי (כולל סיעודיים, אם בניהול המדינה או שלא) בנוגע למיגון אנשי צוות רפואי במהלך יום העבודה ובפרט בעבודה עם מטופלים המדווחים על חום ותסמינים נשימתיים.
  2. אספקה נרחבת יותר של ציוד מגן לאנשי צוות רפואי בהתאם לאותם קווים מנחים.
  3. מניעה אקטיבית של גנבת ציוד ממחלקות ומרפאות.
  4. הסברה נרחבת בציבור בנוגע לחשיבות המיגון של צוותים רפואיים לשם הגנה על המטופלים.

בברכה

אדוה לוטן

מנכ"לית מדעת

 

העתקים:

ח"כ עופר שלח

ח"כ תמר זנדברג

ח"כ מיקי חיימוביץ'

ח"כ יוליה מלינובסקי

ח"כ יואב סגלוביץ'

ח"כ אוסאמה סעדי

ח"כ ג'אבר עסאקלה

ח"כ אנטאנס שחאדה

 

(12 באפריל 2020)

[1] דוח מסקנות ביניים של הועדה המיוחדת בעניין ההתמודדות עם נגיף הקורונה, 7.4.2020, עמ' 16.

[2]  https://www.aa.com.tr/en/asia-pacific/asia-pacific-health-workers-risk-all-to-fight-covid-19/1791014

[3] https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30644-9/fulltext  https://www.msf.org/covid-19-urgent-help-needed-across-european-borders-protect-medical-staff

[4] https://skillspanorama.cedefop.europa.eu/en/countries/italy?field_sector_tid=89

[5] https://www.usnews.com/news/national-news/articles/2020-04-03/how-many-health-care-workers-have-coronavirus

[6] טלגרם "קורונה – משרד הבריאות" 3.4.2020.

[7] https://twitter.com/LinoyBarGeffen/status/1246766122910863361

[8] https://www.who.int/publications-detail/coronavirus-disease-(covid-19)-outbreak-rights-roles-and-responsibilities-of-health-workers-including-key-considerations-for-occupational-safety-and-health

 

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת