הצטרפות לניוזלטר

קבלו עדכונים שוטפים לאימייל שלכם.

שם

אימייל

הרצאות ופעילויות

רוצים להזמין אותנו להרצאה, השתלמות או חוג בית?

כתבו אלינו

מחלת קורונה - מרכז מידע
מידע על קורונה - בקישור הזה

כתב העת הנחשב Science: פרופ' יהודה שינפלד מקדם עמדות של מתנגדי חיסונים

אתמול (ד') התפרסמה בכתב העת המדעי הנחשב Science כתבה המתארת את המחלוקת העזה שמתחוללת בימים אלו סביב התנהלותו של פרופ' יהודה שינפלד, העורך הראשי של  "הרפואה", כתב העת בשפה העברית של ההסתדרות הרפואית. שינפלד בחר שני קרימינולוגים שיפרסמו טור לא מקצועי נגד חיסונים לפרסום בכתב העת שהוא עורך, ואף משתף פעולה עם מתנגדי חיסונים.
הפרסום ב-Science מצביע על העניין הרב שמעשיו מעוררים בזירה הבינלאומית. 

7.11.2019

שינפלד, הוא רופא ישראלי בעל שם עולמי. הוא מנהל את המרכז למחלות אוטואימוניות של בית חולים "שיבא" ולאחרונה האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים אף צירפה אותו לשורותיה, על אף ביקורת בארץ ובחו"ל. שינפלד פועל בשנים האחרונות עם מתנגדי חיסונים ידועים. הוא אמנם מצהיר בכל הזדמנות כי אינו מתנגד לחיסונים, ואף אומר ש"חיסונים הם ההמצאה החשובה ביותר ברפואה ב-300 השנים האחרונות", אך בכתבה ב-Science מדווח שהוא שימש כיועץ מדעי ל-CMSRI (Children's Medical Safety Research Institute) ארגון מוכר של מתנגדי חיסונים.  בנוסף, כשנשאל מדוע השתתף בכנס מתנגדי חיסונים בשנת 2011, ענה שינפלד שזה נעשה בטעות. עם זאת, הוא המשיך להשתתף בכנסים כאלו והיה אחד משלושת האורחים המרכזיים בכנס AutismOne אשר אחד מאורחיו האחרים היה השרלטן אנדרו וייקפילד, רופא לשעבר שפרסם לפני 21 שנה מחקר מזוייף נגד החיסון המשולש. 

 

בשנה שבה ארגון הבריאות העולמי מציין את ההתנגדות לחיסונים כאחד מעשרת האיומים הגדולים לבריאות בעולם, לא יעלה על הדעת שהעורך הראשי של העיתון יקדם אג'נדה אנטי-מדעית של מתנגדי חיסונים.אדוה לוטןמנכלית עמותת מדעת
שינפלד פרסם מספר מחקרים בהם הוא מתאר נזקים שנגרמו כביכול בעקבות חיסונים. אולם, הרעיון שלו לא זכה לאישוש במחקרים גדולים בהרבה שערכו חוקרים אחרים. נכון להיום, רעיונותיו שהופרכו אינם מקובלים בקרב המומחים בתחום בישראל או בעולם ובקרב ארגוני בריאות. למרות זאת, בכתבה ב-Science מציינים כי שינפלד מרבה לשמש כעד מומחה בתשלום בבתי משפט בארה"ב, שם הוא מציע את השערותיו הבלתי מבוססות כהסבר לטענות על פגיעות חיסונים. בתי המשפט בארצות הברית דחו את עדותו, מאחר שאין לה כל אישוש מדעי. 

לאחרונה פירסם שינפלד בכתב העת "הרפואה" ביקורת שהזמין משני קרימינולוגים, על ספר שנכתב בצורה אנונימית על ידי מתנגדי חיסונים. לטענתו המבקרים שבחר "הם בעלי ידע נרחב על חיסונים", אך אותם קרימינולוגים מציינים במסגרת הביקורת כי הם ללא ידע בתחום החיסונים ובטיחותם. פרסום זה עורר ביקורת חריפה מאוד בקרב בכירים בקהילה הרפואית בישראל. פרופ' שמואל רשפון, ראש הוועדה המייעצת לחיסונים, התפטר מתפקידו כעורך בכתב העת במחאה על כך שהפנייה לאותם קרימינולוגים והפרסום נעשו מבלי לפנות אליו או לעורכים האחרים. יו"ר ארגון רופאי בריאות הציבור, פרופ' חגי לוין, כתב מכתב להסתדרות הרפואית בדרישה לחקירת האירוע. 

לפי Science, שינפלד דחה את הביקורת שהופנתה כלפיו ואף סירב לפרסם מכתב למערכת המוחה על הפרסום. 

חיסונים, אחד מהכלים החשובים ביותר לשמירה על בריאות הציבור
חיסונים, אחד מהכלים החשובים ביותר לשמירה על בריאות הציבור

אדוה לוטן, מנכ"לית עמותת מדעת, מוסרת: "עמותת מדעת רואה חשיבות רבה בכך שעיתון "הרפואה", שהוא בעל תפקיד מרכזי בחינוך ועיצוב עולם הרפואה בישראל, יתנהל באופן האתי והמקצועי ביותר. בשנה שבה ארגון הבריאות העולמי מציין את ההתנגדות לחיסונים כאחד מעשרת האיומים הגדולים לבריאות בעולם, לא יעלה על הדעת שהעורך הראשי של העיתון יקדם אג'נדה אנטי-מדעית של מתנגדי חיסונים. אנו מצטרפים לרופאים הבכירים בישראל וקוראים למערכת העיתון להדיח את פרופ' שינפלד מתפקידו כעורך ולמנוע המשך פגיעה בבריאות הציבור."

הכתבה בכתב העת Science

המכתב של ארגון רופאי בריאות הציבור

פורטל החיסונים של עמותת מדעת

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2021 | מדעת - למען בריאות מושכלת