חיסון דיפתריה

החיסון מגן מפני: דיפתריה

דיפתריה (קרמת או אסכרה בעברית) נגרמת ע"י החיידק Corynebacterium diphtheria. החיידק פוגע רק בבני אדם, והוא מועבר ומתפשט בקלות באמצעות מגע עם הפרשות מערכת הנשימה (עיטוש, שיעול) והפרשות מנגעים עוריים.

בבני אדם שאינם מטופלים, חיידק הדיפתריה מופרש מהאף, מהעיניים ומהעור במשך 2-6 שבועות אחרי ההדבקה.

המחלה מתאפיינת בחום נמוך וכאבי גרון חזקים, ויש לה גם סיבוכים קשים: התנפחות צווארית חמורה המלווה בחסימת נתיב האוויר העליון; יצירת קרום המונע מעבר אוויר לקנה הנשימה, עד כדי חנק; נזק לשריר הלב, התקפי לב; ושיתוק בשרירי הלוע, הפנים, או הסרעפת.

הגורם לתסמיני המחלה הוא הרעלן שמפריש החיידק. לכן הטיפול היעיל לאחר הידבקות אינו אנטיביוטי, אלא טיפול המיועד לעצור את הרעלן עצמו.

בשנות ה-90 של המאה העשרים פרצה מגפת דיפתריה במדינות בריה"מ לשעבר, ושיעורי התמותה בה נעו בין 3% ל-23%. עיקר התמותה מדיפתריה היא בקרב ילדים בני פחות מחמש.

את עצם ההידבקות בדיפתריה אפשר למנוע רק ע"י מתן חיסון בילדות. ואכן, כיום המחלה נעלמה כמעט לחלוטין מהמדינות המפותחות הודות לחיסון המשולב שניתן לכל הילדים. היא עדיין קיימת באזורים מסוימים באפריקה, אמריקה הלטינית, ואסיה, כולל המזרח התיכון.

קראו עוד
תופעות לוואי
  • רגישות מקומית.
  • עליית חום עד 38 מעלות עשויה להופיע בחלק מהמתחסנים.

להרכבים שונים עשויות להיות תופעות לוואי נוספות.

שמועות

אין שמועות ספציפיות לחיסון הזה

דף מקצועי

למידע מקצועי נוסף

קראו עוד

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת