מגזין מדעת – גיליון שלוש עשרה

כותרת - מגזין מדעת מרץ 2017newslettertnewsletterfnewsletteru

עלינו | התנדבות | תרומות | הצטרפות | לדף הפייסבוק שלנו 

מגפת חצבת ברומניה מתפשטת להונגריה ומאיימת להתפשט לשכנות נוספות

בעקבות קמפיין של מתנגדי חיסונים שהביא לירידה בשיעור החיסון לחצבת, מתפשטת ברומניה מגיפת חצבת וכבר גבתה קורבנות בנפש. ממשלת רומניה פתחה במבצע חיסונים, כולל הקדמת גיל החיסון לתשעה חודשים. למרות זאת מאז ספטמבר 2016 (בסך הכל חצי שנה), נדבקו כבר למעלה מ-3,400 אנשים ומתוכם נפטרו לפחות 17 ילדים, האחרונה בהם תינוקת בת שנה.
היות שנגיף החצבת הוא הנגיף המדבק ביותר הידוע לאדם, אין פלא שמדינות סמוכות לרומניה עומדות על המשמר מפני התפרצות אצלן. הונגריה הייתה הראשונה לדווח על פגיעה. חולה רומני שאושפז בבית חולים הונגרי הדביק 12 אנשי צוות רפואי שם וגרם לסגירת בית החולים ובידודו. אלא שבשל אופיו של הנגיף, היה זה כמעט בלתי אפשרי לעצור אותו ובסך הכל נדבקו 29 אנשים עד כה (תוך בערך שבוע) באזור זה של הונגריה.
לקריאת ההודעה לעיתונות באתר: https://tiny.cc/measles_outbreak

בשבוע שעבר חל יום האשה

שאלנו את מנכל"ית העמותה אדוה לוטן, את דוברת העמותה נטע סופר צור ואת המנהלת המקצועית של העמותה קרן לנדסמן: מה מניע נשים עסוקות להחליט באמצע החיים להקדיש כל כך הרבה להנגשת בריאות הציבור?
אז אם מעניין אתכם לדעת מה היא מחלת הילדות שהפחידה את קרן? מה האתגר הכי קשה של נטע? ומה הסוד של אדוה שאסור שקרן תגלה?
יש לנו חומר קריאה מושלם בשבילכם 🙂
http://www.midaat.org.il/2017/03/08/volunteer  

לזוגות בהריון או לקראת הריון

ריכזנו עבורכם מידע מועיל בנושאים שהרבה הורים והורים שבדרך, מתלבטים לגביהם:

מעקב הריון – בטח שמעתם על בדיקות ומעקב שכדאי לעשות בהריון, אבל למה עושים אותן ומה כל בדיקה אומרת? התשובות לכל השאלות שלכם, נמצאות כאן בפוסט קל וממצה.

https://tiny.cc/Pregnancy

שימור דם טבורי הפך בשנים האחרונות לדבר נפוץ בישראל, סוג של "תעודת ביטוח", ניתן לשמור את הדם ליילוד, לקרוב משפחה, או בבנק ציבורי, ובנושא מאד קרוב, האם יש יתרונות לשמירת דם טבורי ואו להשהיית חתיכת חבל הטבור?

הרשת מלאה בהמון מידע מבלבל, אבל באנו לעשות לכם קצת סדר:
https://tiny.cc/Ucord

פעילויות עמותת מדעת

כנס מדעת לשנת 2017

כנס מדעת השנה ייערך ביום חמישי, 27 באפריל א' באייר, בבית ציוני אמריקה בתל אביב החל משעה 16:00 ועד 21:00.

בכנס ייערכו הרצאות וסדנאות בנושאי בריאות, צריכת מידע וקבלת החלטות, בניהן "35 שנים לאחר פרוץ האיידס – לאן הגענו?" של פרופ' ג'וני גרשוני מאוניברסיטת תל אביב, "אכול דרכך לקבר – חטאים של אנשים עסוקים" בהנחיית צרי ברינקר, "כשהאו"ם באמת משתדל – משברי הבריאות הגדולים שהאו"ם יצר" של ד"ר קרן לנדסמן, "פה חשדתי: כיצד ניתן להתגבר על קונספירציות ומידע שגוי" של פרופ' רות מאיו, ועוד ועוד.

נשמח לפגוש אתכם!

לתוכניה המלאה ורישום לכנס: https://tiny.cc/Midaat-con-2017

מדעת על הבר

לכבוד 2017 פתחנו סדרה של הרצאות על הבר, בנושאי בריאות הציבור ובאווירה כיפית.

את הסדרה פתחה ד"ר קרן לנדסמן עם הרצאתה "השמד את האנושות מיד- שאל אותי כיצד" שהתקיימה בקפה חלוצה בתל אביב. דר' ארז גרטי המשיך בהרצאה מרתקת על תקשורת ומדע, "חיסונים פיות ושדים אחרים", ולאחריו צרי בריקנר הרצה ורקד (!) בנושא בירה ותזונה, בפאב פורטר אנד סאנס בתל-אביב. בן הורוביץ נתן הרצאה מצוינת על "חלבונים- האוריגמי של הטבע" ואחריו דיברה הילה בניוביץ' הופמן על רפואה מגדרית בהרצאתה "כולנו היסטריות וזה לגמרי בסדר".

בהרצאה הבאה עלינו לטובה, שקד אשכנזי תרצה על "דלקת – הטוב הרע והמכוער". למידע נוסף ורכישת כרטיסים (תרומה לעמותה): https://www.tixwise.co.il/he/alhabar6

לאחר מכן נצא להפסקה עד לאחרי הפסח בכדי לנוח ולא להדיר את רגליהם של הנמנעים מחמץ והמשתתפים בכנס עולמות (גם בו יהיו הרצאות מטעם מדעת). אחרי הפסח צפויים לנו הרצאות ומרצים חדשים וחדשות, כולל דר' איתמר נצר שיספר לנו כל מה שלא רצינו לדעת על גלולות ודר' אורי פלביץ' שירצה על סקס, הורמונים והמח.

נשמח לראות אתכם! כדי לדעת מהי ההרצאה הבאה, עקבו אחר האירועים בדף הפייסבוק של מדעת: https://tiny.cc/midaat_events

מפגשי התוכן של מדעת

מפגשי התוכן של מדעת הם מסורת ותיקה של מדעת, מפגש שמאפשר למתנדבים ופעילים בעמותה להיפגש, לדבר ולעסוק בכתיבה והנגשת מידע. חלקנו כותבים, חלקנו עורכים או מתרגמים וחלקנו עוזרים במשימות שונות שאינן דורשות רקע מקצועי או השכלה ספציפית.

 

וחוץ מזה, זאת הזדמנות נהדרת להפגש, לפטפט ולהינות מהכיבוד… נשמח מאוד לראות אותכם במפגשים. כדי כדי לדעת למתי מתוכנן המפגש הבא, עקבו אחר האירועים בדף הפייסבוק של מדעת: https://tiny.cc/midaat_eventsNW182

 

 

רוצים לעזור?

גם אתם מאמינים בצורך לקדם קבלת החלטות מושכלת בתחום הרפואי? גם אתם מבינים עד כמה הדבר יכול להשפיע על חיי כל אחד ואחת מאיתנו? אם אתם רוצים להצטרף אלינו, אנא פנו אלינו בטופס ההצטרפות לעמותה כאן:
https://goo.gl/c5rBqt

לא חייבים להיות חברי עמותה כדי לעזור!

אנחנו תמיד שמחים לקבל סיוע, ובימים אלו זקוקים למתנדבים בעלי השכלה אקדמית בתחומי מדעי החיים או מדעי הרפואה שישתתפו בכתיבת תכנים לאתר. נשמח להיעזר גם במתנדבים שאין להם רקע בכתיבה או במדעי החיים, לצורך ארגון התכנים. בנוסף אנחנו זקוקים למתרגמים ומתמללים, שיעזרו לנו בהנגשת תכנים שקיימים ברשת.

אם אתם רוצים להתנדב, אנא פנו לד"ר אפרת קינן-גילון, רכזת המתנדבים של העמותה, בכתובת הדוא"ל:

volunteer@midaat.org.il

כמובן, אפשר גם לתרום! בדף הפייסבוק ובאתר של מדעת תמצאו כפתור לתרומה דרך פייפאל. כל תרומה תתקבל בברכה ותסייע לנו להמשיך בפעילותנו.

לתרומה

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת