מגזין מדעת – גיליון שנים עשר

newslettertnewsletterfnewsletteru

 

 

עלינו | התנדבות | תרומות | הצטרפות | לדף הפייסבוק שלנו 

 

סלמונלה במזון

כותרות העיתונים מלאות לאחרונה בכתבות על מוצרי מזון, ובהם קורנפלקס וטחינה, שהוסרו מהמדפים לאחר שנמצאו נגועים בסלמונלה. מהם חיידקי הסלמונלה, לאיזו מחלה הם יכולים לגרום, ואיך הם מגיעים למזון?

חיידקי הסלמונלה, הנקראים על שם החוקר דניאל אלמר סלמון, הם בני-משפחה של חיידק האי-קולי המפורסם.  

מחלת הסלמונלה מאופיינת בעיקר בכאבי בטן ושלשולים, וייתכנו גם בחילות, הקאות, וחום גבוה. עקב איבוד הנוזלים בשלשולים והקאות יש סכנה גדולה להתייבשות, ולכן חשוב לדאוג לשתייה מספקת של מים.

הסימפטומים מופיעים לאחר כ-8 שעות עד 3 ימים לאחר החשיפה לחיידק, וחולפים בדרך כלל כעבור כמה ימים עד כשבוע. אבל אצל חלק קטן מהחולים מגיע החיידק לזרם הדם, ויכול לגרום לסיבוכים מסכני חיים. מדובר בתופעה נדירה, שמתרחשת בעיקר בקרב מדוכאי-חיסון, למשל חולי איידס. במקרים בהם החיידק הגיע לזרם הדם, ובאוכלוסיות בסיכון, דרוש בדרך כלל טיפול אנטיביוטי.

חיידקי הסלמונלה הם בין הגורמים הנפוצים ביותר למחלות-מעיים. על פי הערכות ה-CDC, למשל, בארה"ב לוקים בכל שנה מיליון בני-אדם במחלת הסלמונלה, 19,000 מהם מגיעים לאשפוז, וכ-380 איש מתים במחלה.

המקור העיקרי להידבקות הוא מזון מזוהם, במיוחד מזון מן החי כמו ביצים, בשר לא מבושל, או חלב לא מפוסטר. גם מזון צמחי יכול להיות מזוהם בחיידק – למשל, עקב השקיה במים מזוהמים, או זיהום בחיידקים בתהליכי הייצור וההובלה. אדם שנדבק מסוגל להדביק אחרים אם הוא מטפל במזון אחרי שביקר בשירותים בלי לשטוף היטב את ידיו לאחר מכן.

גם חיות-מחמד, ובהן עופות וזוחלי-מחמד (כמו צבים), יכולות לשאת את חיידקי הסלמונלה. מגע עם החיה או הפרשותיה, המלווה בנגיעה בפה או במזון, יכול לגרום להדבקה.

כדי למנוע את העברת המחלה יש לבשל בשר וביצים בטמפרטורה שמאפשרת המתה של החיידקים. כמו כן, בתהליך הכנת הארוחות חשוב שלא להניח מזון מוכן להגשה בכלים שבאו במגע עם מזון גולמי (כמו בשר נא או ביצים לא מבושלות). וכמובן, יש להקפיד על שטיפה יסודית של הידיים לפני הכנת והגשת מזון, לאחר טיפול במזון גולמי, ולאחר מגע בחיות-מחמד, ביקור בשירותים, או החלפת חיתול.

https://goo.gl/rGiWbF

https://goo.gl/AoGI4s

 

 

מאמרים חדשים מאששים את יעילות החיסון נגד פפילומה

מסקירת מאמרים חדשים בנוגע לחיסון כנגד פפילומה, רואים כצפוי בקרב המתחסנים ירידה משמעותית באחוז הנדבקים ב-HPV וכן גם במקרי פפילומות שפירות, נגעים טרום סרטניים ומקרי סרטן צוואר הרחם.

ירידה נמצאה גם בממצאים טרום סרטניים של סרטנים נוספים הקשורים בהדבקה בפפילומה (1). הממצאים עלו בבחינה של נתונים מקומיים ממדינות כגון סקוטלנד (2), אוסטרליה (3), דנמרק (4) ועוד, וכן מנתונים בינלאומיים (5).

בנוסף, ממחקרים רבים התברר שחלה ירידה במקרי HPV בנשים צעירות כאשר שעור ההתחסנות באוכלוסייה הוא גבוה. הדבר מרמז על קיומו בפועל של אפקט העדר של החיסון (2-5), שנחזה במודלים מתמטיים.

בנוסף, ארגון הבריאות האמריקאי אישר את החיסון התשע-זני (כנגד תשעה זני פפילומה) (6).

מקורות וקריאה נוספת:
1. https://goo.gl/6kDE4Y

2. https://goo.gl/oJwyRD

3. https://goo.gl/l18QEN

4. https://goo.gl/gGlzea

5. https://goo.gl/G8v6BX

6. https://goo.gl/txWJsd

אושר חיסון חדש לכולרה

ביוני 2016 אישר ה-FDA חיסון בשם Vaxchora כנגד Vibrio cholera מזן O1. החיסון מיועד לבני 18-64 שמטיילים באזורים שבהם המחלה נפוצה. כיום זהו החיסון היחיד המאושר למניעת כולרה. הואן אושר ב"מסלול המהיר" שנועד לטיפולים למצבים מסכני חיים.

כולרה נגרמת על ידי החיידק Vibrio cholera, מועברת בשתיית מים ומזון מזוהמים, והיא נפוצה באזורים עם תשתית ביוב לא מספיקה ותנאי סניטציה ירודים. המחלה מתבטאת בשלשול מימי וחומרתה נעה בין קלה לקשה מאוד. הפגיעה העיקרית היא התייבשות כתוצאה משלשול קשה ולעיתים אף הקאות. ללא טיפול באנטיביוטיקה ועירוי נוזלים, המחלה יכולה להיות קטלנית. החיידק מזן O1 הוא הגורם העיקרי למחלה ברחבי העולם.

בניסויים (שלא נערכו באזורים נגועים במחלה) היתה יעילות החיסון 90% לאחר 10 ימים, ו-80% לאחר 3 חודשים. בניסוי שבדק היווצרות נוגדנים, היתה היעילות 93% בקבוצת הגיל 18-45, ו-90% בקבוצת הגיל 46-64. תופעות הלוואי הנפוצות היו עייפות, כאבי ראש ובטן, בחילה, הקאות, אובדן תאבון ושלשול.

החיסון הוא חיסון חי מוחלש שניתן במנה אחת דרך הפה כ-10 ימים לפני הנסיעה לאזור נגוע.

ההודעה לעיתונות של הFDA:

https://goo.gl/ehwvRH

המלצה להשתמש בחיסון השפעת המומת, ולא בחיסון החי-מוחלש

לאחרונה המליץ ה-CDC שלא להשתמש בחיסון השפעת המוחלש בתרסיס (Flumist) בעונת 2016-2017. הארגון האמריקאי לרפואת ילדים תומך בהמלצה. הועדה ממליצה על חיסון שפעת מומת (בזריקה) לכל אדם מגיל 6 חודשים ומעלה.

החיסון המוחלש קיים בשוק מאז 2003 . בעבר הראה יעילות גבוהה, וכשליש מהילדים מקבלי החיסון חוסנו בו. אלא שבשלוש עונות השפעת האחרונות התקבלו בוועדה המייעצת לנוהלי חיסונים נתונים על יעילות פחותה שלו: בגילאי 2-17 הוערכה יעילותו ב-3% בלבד, לעומת יעילות של כ-63% של החיסון המומת. לפיכך המליצה הוועדה להפסיק את השימוש בו.

וירוס השפעת עובר שינויים גנטיים קטנים מעונה לעונה, כך שהניסיון לחזות מראש מה יהיו הזנים המדבקים בכל עונה אינו עומד תמיד בקצב השינוי של הוירוס. עם זאת, גם חיסון שיעילותו נמוכה יחסית מונע מקרים רבים מאוד של תחלואה ואף מוות, כי השפעת פוגעת במיליונים רבים של בני אדם בשנה.

חיסון חי מוחלש גורם בדרך כלל תגובה חיסונית חזקה יותר מזו שגורם המומת, ובשנים קודמות, כך אכן היה. לא ברור מדוע בשנים האחרונות החיסון החי מוחלש איבד מיעילותו. יצרנית החיסון הצהירה שתפעל עם ה-CDC כדי להבין את מקור הבעיה.

ה-CDC מנטר מדי עונה את יעילות החיסון כנגד שפעת, וההמלצה האחרונהה מדגישה את חשיבות הניטור בהערכת יעילות של פעולות למען בריאות הציבור.

ההודעה באתר ה-CDC זמינה כאן:

https://goo.gl/tmWa64

פעילויות עמותת מדעת

מפגשי תוכן

בחודשיים האחרונים היו כמה מפגשים בהם מתנדבי העמותה יצרו תכנים חדשים לאתר (וגם דיברו, צחקו, ונהנו מאוכל טעים שהכינו מתנדבים מוכשרים). המפגשים התקיימו בפתח תקווה וקרית אונו, והיה גם מפגש ראשון, ומוצלח מאוד, בחיפה! מתנדבים חדשים רבים הצטרפו לוותיקים. ברוכים הבאים!

ב-26/8 יתקיים מפגש תוכן נוסף בקריית אונו, ומתנדבים חדשים וותיקים מוזמנים להצטרף! לינק לדף האירוע: 

https://goo.gl/KI3zuA

והנה תמונות מהמפגשים בקריית אונו ובחיפה, שבהם, נוסף ליצירת התכנים, עסקנו גם בתרפית-בריוש-וליטוף-כלב:

 מפגשי תוכן

סרטונים בעמותה

לאחרונה הועלו שני סרטונים חדשים לערוץ ה-Youtube של העמותה:

הראשון, על חסינות וחיסון עדר: מהי חסינות עדר? איך ניצלים בזכותה ילדים שהם קטנים מכדי להתחסן? ומה יכול לסכן אותה? https://goo.gl/ZKI3iI
הסרטון השני מסביר מה דרוש כדי לפתח חיסון לאיידס, מה יעילות החיסונים שכבר פותחו, ולמה איידס הוא וירוס חמקמק כל כך.

https://goo.gl/B3Wg59

הרצאות

בחודש יולי העבירה שרי נתן למתרגמים לשפת סימנים הרצאה על חיסונים – איך הם עובדים, חסינות עדר, ועוד. במהלך ההרצאה המציאו המשתתפים "מילים" חדשות (סימנים חדשים) בשפת הסימנים! זוהי דוגמה נפלאה להנגשת ידע רפואי.

NW182

רופא על הדשא

ב-25/8 יתקיים אירוע "רופא על הדשא" – שיחות עם רופאי משפחה וילדים, תזונאים וסדנת החייאת תינוקות. לילדים יהיו מתקנים מגניבים והפעלות יזומות, והכל בחינם. האירוע בפארק וולפסון בתל אביב, החל מ-17:30. לפרטים נוספים לחצו כאן. נשמח לראותכם!
event doctors

פעילות בקבוצת הפייסבוק "מדברים על חיסונים"

בחודשיים האלו היתה פעילות תוססת, ומספר חברי הקבוצה עלה ליותר מ-14,000!

הנה דיון מעניין מאוד על (חוסר) הקשר בין חיסונים לאוטיזם שפתחה עדי, חברת עמותה ואמא לילד על הספקטרום האוטיסטי:

https://goo.gl/iwCZv7

בין הדיונים המעניינים החודש בלט דיון על תופעות לוואי של חיסונים, ועל משמעותה של הכרעת בית משפט בנושא – האם היא מקבילה להוכחה מדעית?

https://goo.gl/NwKOwo

ובפינת האתנחתא הקומית (או החמודה), תינוק שהתחיל לחייך בעקבות חיסון גיל חודש ועוד 'תופעות לוואי' משמחות, כלומר שלבי התפתחות שקרו, במקרה, מיד אחרי חיסונים!

https://goo.gl/9h2W7o

פעילות בקבוצת הפייסבוק "קהילת מדעת"

בקבוצה היו לאחרונה שרשורים רבים מעניינים, ובהם אחד שנגע ל"תרופות טבעיות לחוסר איזון בבלוטת התריס" – מה המרכיב המפתיע שיש בתוכן, ולמה הן עלולות לעשות את ההפך בדיוק מההבטחות…

https://goo.gl/IWSwR0

חבר בקבוצה סיפר שבקיבוץ מגוריו, לאחר מספר התפרצויות של מחלות שאפשר היה למנוע, חלה כיום חובת חיסון על ילדים שמבקשים להיכנס למסגרות חינוך בלתי-פורמליות.

https://goo.gl/gkHcdk

היה גם דיון מעניין בעקבות רשומת בלוג ב'הארץ', שבה סיפרה רופאה על התמודדותה עם אמא שלא חיסנה את ילדיה, ונדונו ההבדלים בין המציאות לבין הפוסט בפייסבוק

https://goo.gl/QAIYf5

רוצים לעזור?

גם אתם מאמינים בצורך לקדם קבלת החלטות מושכלת בתחום הרפואי? גם אתם מבינים עד כמה הדבר יכול להשפיע על חיי כל אחד ואחת מאיתנו? אם אתם רוצים להצטרף אלינו, אנא פנו אלינו בטופס ההצטרפות לעמותה כאן:
https://goo.gl/c5rBqt

לא חייבים להיות חברי עמותה כדי לעזור!

אנחנו תמיד שמחים לקבל סיוע, ובימים אלו זקוקים למתנדבים בעלי השכלה אקדמית בתחומי מדעי החיים או מדעי הרפואה שישתתפו בכתיבת תכנים לאתר. נשמח להיעזר גם במתנדבים שאין להם רקע בכתיבה או במדעי החיים, לצורך ארגון התכנים. בנוסף אנחנו זקוקים למתרגמים ומתמללים, שיעזרו לנו בהנגשת תכנים שקיימים ברשת.

אם אתם רוצים להתנדב, אנא פנו לד"ר אפרת קינן-גילון, רכזת המתנדבים של העמותה, בכתובת הדוא"ל:
volunteer@midaat.org.il

כמובן, אפשר גם לתרום! בדף הפייסבוק ובאתר של מדעת תמצאו כפתור לתרומה דרך פייפאל. כל תרומה תתקבל בברכה ותסייע לנו להמשיך בפעילותנו.

לתרומה

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת