מגזין מדעת- גיליון שביעי

newsletterh

 newsletterunewsletterf            מי אנחנו | התנדבות | תרומות | הצטרפות | לדף הפייסבוק שלנו newslettert

 

חקיקה חדשה בקליפורניה בתחום החיסונים

הישג נרשם החודש בקליפורניה: חוק חדש ביטל את האפשרות לקבל פטור מחיסונים על רקע דתי או אידאולוגי. בארה"ב נדרשת הצגת אישורי חיסונים בתוקף בעת רישום למוסדות חינוך, אבל מרבית המדינות פוטרות מהחובה הזו את מי שמצהיר על המנעות מחיסונים מסיבה רפואית, דתית או אידאולוגית. מעתה, בקליפורניה, רק אישור רפואי יאפשר קבלת פטור מחובת חיסונים.

הצעת החוק, (הצעה SB277), עוררה דיון ציבורי נוקב ובסופו של דבר עלתה להצבעה בבית הנבחרים של קליפורניה ב-25 ביוני 2015 וזכתה ברוב קולות. עם יישום ההצעה, ילדים שאינם מחוסנים לא יוכלו להרשם לגנים או בתי ספר, ויידרשו להתחסן או להשאר בחינוך ביתי. ההפחתה הדרמטית הצפויה במספר הילדים בגנים ובבתי ספר שאינם מחוסנים תצמצם התפרצויות מחלות מדבקות כמו חצבת או שעלת, שנוטות להתפשט במסגרות חינוכיות שיש בהן שיעור גבוה של בלתי מחוסנים.

https://goo.gl/c1pm1J

 

ילד לא מחוסן נפטר מדיפטריה בספרד

בברצלונה שבספרד נפטר החודש ילד בן שש ממחלת הדיפטריה. קיים חיסון יעיל למחלה, אבל הוריו של הילד בחרו שלא לחסן אותו. זה המקרה הראשון מזה כשלושים שנה בספרד של אדם המפתח דיפטריה. מותו של הילד היכה הדים ברחבי העולם המערבי.

מחלת הדיפטריה מתאפיינת בנזקים קשים לרקמות הלוע והגרון, עד כדי כיסוי דרכי הנשימה בקרום עבה של תאים מתים (ומכאן שמה העברי של המחלה: קרמת). המחלה הקשה קוטלת חמישה עד עשרה אחוזים מהלוקים בה. יש חיסון יעיל לדיפטריה והוא ניתן בשילוב עם חיסון הטטנוס (ולפעמים גם שעלת). השפעת החיסון פגה במשך הזמן ולכן חשוב להתחסן אחת לעשור במנת דחף לשעלת, טטנוס ודיפטריה.

https://goo.gl/UIZfO7

בית המשפט בתורכיה קובע שאין צורך בהסכמת ההורים לחיסון

רשויות הרווחה בתורכיה העמידו לדין משפחה שסירבה לחסן תינוק מטעמי התנגדות אידיאולוגית לחיסונים. המקרה הגיע עד לבית המשפט העליון במדינה, ושם נקבע שזכותו של הילד להגנה מפני מחלות, בהתאם לאמנות בינלאומיות, גוברת על זכות ההורים להחליט לגבי חיסון בנם, ולפיכך לא נדרשת הסכמתם בעניין.

בית המשפט התורכי התייחס למקרה הספציפי ואף הרחיב והתווה מדיניות עתידית בתחום. השופטים קבעו שבחיסונים החשובים לא נדרשת הסכמת הורים, והילדים יחוסנו על פי תכנית משרד הבריאות התורכי ובהתאם לשיקולי טובת הילד. במקרים שבהם ההורים יתנגדו לחיסון, הם יועמדו לדין בבית משפט לענייני משפחה באשמת הזנחה וייתכן שיאבדו חזקה על הילד.

https://goo.gl/gbrBOU

פעילות בעמותת מדעת

חודש יוני 2015 היה עתיר פעילות בעמותה. מזג האוויר האביבי שיגר את פעיליה אל שלל אירועים ברחבי הארץ, לצד פעילותם במרחב הוירטואלי. לפני שנפרט, נזכיר שכל הפעילים בעמותה הם מתנדבים. אנחנו מוצפים ברעיונות ויוזמות, וצמאים למתנדבים נוספים! אם אתם יכולים לתרום לנו אפילו מעט מזמנכם, אנא צרו קשר (פרטים בסוף הניוזלטר).

 

הרצאות ופעילות בתקשורת

בסוף חודש מאי 2015 השתתפו פעילי העמותה בכנס  בריאות בכיתות ט' של התיכון האזורי בבאר טוביה. התלמידים שמעו שלוש הרצאות משתי מתנדבות העמותה, פרי רוזנברג ושרי נתן, שתיהן דוקטורנטיות במחלקה למיקרוביולוגיה ואימונולוגיה קלינית. ההרצאות עסקו בנושאי מערכת החיסון, פתוגנים (מחוללי מחלות), ווירוס הפפילומה והתחלואה שהוא גורם לה.

 

ב-9 ביוני 2015 הרצתה ד"ר קרן לנדסמן, המנהלת המקצועית של העמותה, בפני נשות ויצ"ו הרצליה בנושא בריאות הציבור. ההרצאה זכתה לתגובות חיוביות והמשתתפות אף הרימו בסיומה תרומה לעמותה, שאפשרה הדפסת כרטיסי ביקור לבעלי תפקידים מרכזיים בה.

NL71

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ב-16 ביוני הרצתה ד"ר אסתי אהרונסון, מומחית ברפואת משפחה ורופאת טיפת חלב, בפני העמותה לקידום הסיעוד בבריאות הציבור. ההרצאה עסקה בהתמודדות עם הורים המתלבטים לגבי חיסון ילדיהם.

NL72

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ב-17 ביוני איישו מתנדבי העמותה דוכן בכנס רופאי הילדים בחיפה, הציגו שם את פעילות העמותה וחילקו עלונים מטעמה.

NL73

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ב-24 ביוני השתתפו נציגי העמותה בשני כנסים נוספים: בכנס הוראת הביולוגיה שנערך במכון וייצמן, ובכנס תקשורת המדע במכון דיווידסון (הזרוע החינוכית של מכון וייצמן). הם הציגו את פעילותה של העמותה ואת תרומתה להנגשת מידע בתחום הרפואי.

NL75

דוכן מדעת

 

 

 

 

 

 

 

 

חדשות באתר העמותה

לאתר העמותה נוסף דף חדש, שאפשר למצוא בו באופן קבוע הודעות לתקשורת מטעמה.

אנשי תקשורת, ולא רק הם, מוזמנים להרשם באתר לקבלת עידכונים. בדף ההודעות לתקשורת ניתן גם למצוא מעתה גם את "המייל האדום" – כתובת לפניות דחופות בנושאים שבהם עוסקת העמותה.
https://goo.gl/NT3ePm

אחד העידכונים בפינת התקשורת באתר עוסק במכתב ששלחה העמותה אל תכנית הבוקר של אורלי וגיא בערוץ 10. המכתב נשלח בתגובה לדיון שנערך בתכנית ב-14 ביוני, ובו ניתנה, באיצטלה של דיון מאוזן בנושא, במה נרחבת למתנגד חיסונים. מנכ"לית העמותה אדוה לוטן מחתה במכתב על מתן במה לטיעונים חסרי ביסוס מדעי נגד החיסונים.

https://goo.gl/Oh6nnC

 

פעילות העמותה בפייסבוק

באוקטובר 2014 הקמנו את קבוצת הפייסבוק של העמותה כדי לקשר בין חבריה, מתנדביה ואוהדיה גם בזירת המדיה החברתית. הקבוצה התגבשה מאז לכדי קהילה של אנשים שמבקשים לחולל שינוי בתחום הרפואה מבוססת-הראיות בארץ. בקבוצה מתקיימים לעתים קרובות דיונים מעניינים בתחומים הקשורים לבריאות הציבור ורפואה מונעת. לאור שינוי המיקוד והתגברות הפעילות, החלטנו לשנות את שם קבוצת הפייסבוק ל"קהילת מדעת", וכן למנות לה מנהלים נוספים.

דוגמה לדיון מעניין שהתקיים בחודש שעבר ניתן לראות בשירשור שדן בנושא ההגבלות בתרומת דם והסיבות להן –

https://goo.gl/ZIbY1d
אל קבוצת הדגל התוססת של העמותה, "מדברים על חיסונים", מצטרפים מדי יום חברים חדשים, והחודש הצטרף אליה החבר ה-3000. כיום זהו הפורום הגדול ביותר בישראל לייעוץ מקצועי בנושא חיסונים. הנה כמה דוגמאות לדיונים בקבוצה בנושאים הקשורים בחיסונים:

נטע סופר צור, חברת העמותה ודוקטורנטית לאימונולוגיה וביוטכנולוגיה, חלקה בקבוצה סיפור כואב של אם לפעוטה שחלתה בשעלת, ונתנה הסבר מפורט על כל מה שרציתם לדעת על שעלת ולא הספקתם לשאול.

https://goo.gl/svmlO0

בעקבות שאלה של רוכבת אופנוע שנפצעה בתאונה, התפתח דיון מעניין על חיידק הטטנוס והחיסון נגד המחלה. אנשי מקצוע דנו במיתוסים בעניין ההדבקה בטטנוס ועמדו על חשיבות החיסון במקרי פציעה.

https://goo.gl/ad1ab8

 

ב-20 ביוני ביקר בפורום פרופסור מרק גלזרמן, מומחה לרפואת נשים וסגן מנהל המרכז הרפואי רבין. פרופ' גלזרמן כתב פוסט מפורט על חיסון הפפילומה וענה על שאלות בנושא.

https://goo.gl/iffK8A

 

רוצים לעזור?

גם אתם מאמינים בצורך לקדם קבלת החלטות מושכלת בתחומי הרפואה? גם אתם מבינים עד כמה הדבר יכול להשפיע על חיי כל אחד ואחת מאיתנו? אם אתם  רוצים להצטרף אלינו, אנא פנו בטופס ההצטרפות לעמותה כאן :
https://tiny.cc/x5ed0x

לא חייבים להיות חברי עמותה כדי לעזור!

אנחנו תמיד שמחים לקבל סיוע, ובימים אלו זקוקים למתנדבים בעלי השכלה אקדמית בתחומי מדעי החיים או מדעי הרפואה שישתתפו בכתיבת תכנים לאתר. נשמח להיעזר גם במתנדבים שאין להם רקע בכתיבה או במדעי החיים, לצורך ארגון התכנים. בנוסף אנחנו זקוקים למתרגמים ומתמללים, שיעזרו לנו בהנגשת תכנים שקיימים ברשת.

אם אתם רוצים להתנדב, אנא פנו לד"ר אפרת קינן-גילון, רכזת המתנדבים של העמותה, בכתובת הדוא"ל:
volunteer@midaat.org.il

כמובן, אפשר גם לתרום! בדף הפייסבוק ובאתר של מדעת תמצאו כפתור לתרומה דרך פייפאל. כל תרומה תתקבל בברכה ותסייע לנו להמשיך בפעילותנו.

לתרומה

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת