מגזין מדעת- גיליון תשיעי

newsletterh

 

 newsletterunewsletterf            מי אנחנו | התנדבות | תרומות | הצטרפות | לדף הפייסבוק שלנו newslettert

 

ברוכים הבאים לגיליון הראשון של מגזין עמותת מדעת לשנת 2016!

אחרי הפסקה של כמה חודשים, אנחנו חוזרים עם גיליון חגיגי שמסכם את פעילות העמותה ב-2015, שנה עשירה באירועים ועשייה. תוכלו לקרוא כאן גם על חלק מתכניותינו לשנה הקרובה, וכמובן להתעדכן בחדשות בתחומים הרלבנטיים לפעילותנו.

 

שני חיסונים כנגד אבולה נבחנים ע"י ה-FDA

אבולה, המחלה הקטלנית שתסמיניה כוללים שלשולים, הקאות ולרוב גם דימומים, חזרה לכותרות בדצמבר 2013, עם פרוץ מגיפה במערב אפריקה שגבתה את חייהם של יותר מ-11,000 בני אדם. שני חיסונים שיעילותם הוכחה במהלך המגיפה נמצאים כיום בתהליכי אישור סופיים של ה-FDA.

מגיפת אבולה המונית התפרצה במערב אפריקה בדצמבר 2013, וגרם לה הזן הזאירי של הנגיף. במשך כשנתיים חלו בה יותר מ-27,000 בני אדם, ו-11,000 מהם מתו. המגיפה היתה זרז לפיתוח חיסונים נגד גורם המחלה. כמה תרכיבי חיסונים נמצאים בשלבי פיתוח שונים ושניים מהם, נגד הזן הזאירי, כבר בתהליכי אישור סופיים.

בתרכיב הראשון הונדס נגיף אחר (Vesicular Stomatitis Indiana Virus) כך שאחד מחלבוני המעטפת שלו הוחלף בחלבון המעטפת של נגיף האבולה. התרכיב נוסה בגיניאה על 7,651 בני אדם שהיו בקשר קרוב עם חולי אבולה. הם חוסנו מיד לאחר החשיפה לחולים, ואף אחד מהם לא חלה!

התרכיב השני מתבסס על נגיף אדנו (Chimpanzee Adenovirus), מהונדס גם הוא כך שבמעטפת שלו שולב חלבון המעטפת של נגיף האבולה. התרכיב נוסה תחילה בקופים, בהצלחה. במגיפה האחרונה התקבל אישור מיוחד מה-FDA להשתמש בו באזורי המגיפה, ויעילותו ובטיחותו הוכחו בשטח.

בשנה הקרובה צפויים שני החיסונים לקבל אישור סופי של ה-FDA, ומכל אחד מהם יוכן מלאי לשימוש עתידי.

https://goo.gl/GHIx4N

חיסונים לגמלים בשירות האנושות!

האם לרשימת "העבודות הגרועות / המאתגרות בעולם" תתווסף עבודת מחסן הגמלים? ב-2012 התגלה בערב הסעודית נגיף חדש, MERS-CoV, ומשערים שמקורו בגמלים. מחקר ראשוני מצביע על היתכנות ייצורו של חיסון לגמלים שימנע הדבקת בני אדם.

הנגיף MERS-CoV (קיצור ל"סינדרום נשימתי של המזרח התיכון") שייך למשפחת נגיפי הקורונה, ששייך לה גם נגיף SARS. משערים שמקורו של MERS-CoV בגמלים שמדביקים בני אדם, אבל רוב החולים נדבקו מבני אדם אחרים בבתי החולים. למחלה הנגרמת מהנגיף יש שיעורי תמותה משמעותיים: מעל 1,600 איש חלו ב-26 מדינות שונות, מהם 584 מתו מהמחלה.

קבוצת חוקרים מהמרכז הרפואי ארסמוס ברוטרדם, בראשותו של בארט האגמנס, פיתחה חיסון לגמלים שמכיל נגיף ממשפחה אחרת ומבטא חלבון מרכזי של MERS-CoV. החיסון מאפשר למערכת החיסון של הגמל לזהות את החלבון, ומונע הדבקה בנגיף. מכיוון שהנגיף שמשמש לחיסון הוא קרוב משפחה מוחלש של נגיף האבעבועות השחורות, חיסון הגמלים גם מקנה להם חסינות מפני מחלת אבעבועות הגמלים, מחלה נפוצה ומסוכנת
. מפתחי החיסון מקווים שהדבר יעודד בעלי גמלים לחסנם.
בניסוי ראשוני מאוד על מספר קטן של גמלים, החיסון היה יעיל במניעת המחלה עבור רוב הגמלים. המחקר מעיד שיש טעם במחקרים גדולים יותר, ואולי בעתיד הלא רחוק יתאפשר למנוע הדבקת בני אדם ע"י חיסון הגמלים.

ולמה חיסון גמלים הוא עבודה נוראה / מאתגרת כל כך? כי החיסון ניתן בתרסיס לאף ובזריקה לצוואר.

https://goo.gl/paHqjx

פעילות בעמותת מדעת

שלל פעילויות התקיימו בעמותה בשנת 2015, בהשתתפות עשרות חברים ומתנדבים: יצירת תכנים עשירים באתר העמותה, פעילות אינטנסיבית בפייסבוק, העשרת ערוץ היוטיוב והרצאות רבות, למגוון קהלים. כל אלה שימשו להנגשת נושאים רפואיים לקהל הרחב, בדגש על בריאות הציבור וחיסונים.

כנס פעילי מדעת

ב-31 במרץ 2016 ייערך כנס הפעילים השני, ובו נספר לכם על פעילות העמותה בשנה החולפת ועל התוכניות הרבות שלנו לעתיד. כמיטב המסורת, הכנס ילווה בהרצאות מעשירות ומרתקות בתחומים הקשורים בפעילותנו. נשמח מאוד לפגוש שם את כל אלה שעוזרים לנו ומלווים אותנו ואת כל המתעניינים בפעילות העמותה ומזדהים עם מטרותיה. אנא הוסיפו את התאריך ליומנים!

סיכום הרצאות עמותה 2015

במשך השנה ניתנו הרצאות מקצועיות לאחיות טיפת חלב ולרופאי ילדים, והרצאות לתלמידי חטיבה ותיכון ולקהל הרחב:

 • ד"ר אורן קובילר, ד"ר אסתי ארונסון, ד"ר ניר דריימן וד"ר קרן לנדסמן העבירו כשבע הרצאות לאחיות טיפת חלב בנושא חיסונים והתמודדות עם מתנגדי החיסונים. בכל הפגישות התפתחו דיונים מעמיקים בין האחיות למרצים לגבי התמודדות עם שאלות, חרדות והטיות שונות שעלו במפגשים עם הורים. נושאים כגון הריקול (החזרה יזומה) של חיסון צהבת B וחיסוני שפעת עונתיים נידונו בהרחבה. גם המרצים וגם השומעים סיפרו שנהנו מאוד.
 • העמותה השתתפה ביום בריאות בבית הספר "מבואות" בבאר טוביה. פרי רוזנברג הרצתה על מערכת החיסון, ישי שניד הרצה על נגיף הפפילומה ועל אופן הזיהוי של מידע אמין ברשת, ושרי נתן הרצתה על פתוגנים ומחלות נפוצות. ההרצאות ניתנו לתלמידי כיתות ט' וכל מרצה דיבר בפני שלוש כיתות. הילדים הביעו עניין רב בנושאים.
 • ד"ר קרן לנדסמן העבירה הרצאה וסדנה לרופאי ילדים במחוז צפון, בנושא חיסוני השגרה.
 • הרצאות לקהל בוגר על נגיף הפפילומה (סקס, סרטן והתחסדות) ניתנו ע"י שרי נתן בפאבים ברחבי הארץ.
 • ד"ר לנדסמן הרצתה בפני נשות ויצ"ו הרצליה בנושא בריאות הציבור. ההרצאה זכתה לתגובות חיוביות מאוד.

סיכום כנסים בהשתתפות נציגי עמותת מדעת

ב-2015 הרצו נציגי העמותה בפני מגוון קהלים:

 • ד"ר קרן לנדסמן וד"ר גיל צ'פניק השתתפו בכנס איגוד רופאי הילדים בישראל בפאנל מיוחד על חיסונים ותופעת ההתנגדות לחיסונים. בנוסף הרצתה ד"ר לנדסמן בכנס על ההתנגדות לחיסונים המופצת באינטרנט.
 • ד"ר אסתי ארונסון הרצתה בכנס העמותה לקידום הסיעוד בבריאות הציבור על חיסונים והתנגדות לחיסונים.
 • ד"ר אורן קובילר הרצה בפארמה קלאב של ארגון הרוקחים על מנגנוני הפעולה של חיסונים ועל סיכון מול תועלת בחיסוני השיגרה ובחיסונים עונתיים.
 • נציגי העמותה השתתפו בכנס תקשורת המדע במכון דוידסון, הזרוע החינוכית של מכון וייצמן. הם הציגו את פעילות העמותה ואת תרומתה להנגשת מידע בתחום החיסונים.
 • ד"ר קרן לנדסמן השתתפה בפאנל במכון דוידסון על סוגיות ביו-אתיות הנוגעות לחיסונים.
 • העמותה הפיקה רצועת "ספקנות ומדע" בכנס אייקון למדע בדיוני ופנטזיה שהתקיים בסוכות. ברצועה היו שבעה אירועים שכללו הרצאות, שעשועונים ופאנלים, והם זכו להצלחה רבה בקרב באי הכנס.

NL39

סיכום מפגשי תוכן

השנה התקיימו שמונה מפגשי תוכן, במקומות שונים ועם תמהיל מגוון של אנשים (ואוכל). זמננו הוקדש בעיקר לכתיבה, תרגום, עריכה ועריכה לשונית, אבל לא רק! גם פטפטנו, צחקנו, שיחקנו עם חתולים, חגגנו ימי הולדת, התפעלנו מכישורי האפייה, הבישול והכנת הקפה של החברים והחברות, ואכלנו המון… שני המפגשים הראשונים לשנת 2016 כבר התקיימו, והבאים כבר בתכנון!

 NL29

סיכום חודש מודעות לשפעת

בין 15.10.2015 ל-15.11.15, ובמקביל לתחילת תקופת ההתחסנות כנגד שפעת, הובילה העמותה חודש של הגברת המודעות למחלה. בעמודי הפייסבוק והטוויטר שלנו פורסמו עשרות פוסטים על מחלת השפעת ועל החיסון. מומחים מטעם העמותה התארחו בפורומים שונים ודיברו עם עשרות אלפי הורים על חשיבות החיסון. כמו כן עודדנו אנשים להתחסן ולספר על כך לחבריהם ולנו בעזרת "מדבקה" לתמונת הפרופיל שלהם.

https://goo.gl/tz8iqa

 NL49

סיכום פעילות בפורום "מדברים על חיסונים"

לקבוצת הדגל של העמותה בפייסבוק, "מדברים על חיסונים", נוספו השנה יותר מ-8000 חברים חדשים! הקבוצה נחשבת כיום למקור הידע המהימן ביותר בפייסבוק בעניין חיסונים (כך גם לפי אתר וואלה!), בזכות אנשי המקצוע המתנדבים שעונים על שאלות הפונים באדיבות ובמקצועיות. עוד נערכו בקבוצה דיונים מרתקים על חיסון הפפילומה, חיסון השפעת וחיסון השעלת, לשם הגברת ההבנה בציבור בדבר המחלות עצמן והחיסונים.

 

פוסט מעולה של נטע סופר צור עסק בשעלת בתינוקות ובמתן חיסון השעלת בהריון על מנת למנוע מוות מיותר של תינוקות רכים. הפוסט זכה לתגובות רבות ולכ-600 שיתופים.

קישור לדיון בפייסבוק

סיכום פעילות בקהילת מדעת

"קהילת מדעת", קבוצת הפייסבוק של מתנדבי העמותה ותומכיה, גדלה השנה ומונה כיום יותר מאלף חברים. השנה דיברנו על בריאות ותקשורת, התווכחנו על יתרונות וחסרונות הלידה בבית, קיבלנו ממומחים מידע חדש על חומרים מסרטנים, ודנו בנושאים רבים נוספים, מזיהום האוויר במפרץ חיפה ועד תרופות פלא שמבטיחות לרפא את ה-כל.

הנה דוגמה לדיון שבו שאלה על סכנת הסרטן הכרוכה בחומרים ספציפיים מתפתחת לדיון על סיווגם של חומרים מסרטנים ועל אופני הוכחת הקשר בין סרטן לחומרים שונים, בהינתן שאי אפשר לבדוק אותו ע"י ניסויים מחקריים בבני אדם.

קישור לדיון בפייסבוק

 

סיכום פעילות בערוץ היו-טיוב של העמותה

בשנת 2015 הכפיל ערוץ הסרטונים את תכניו, וכיום מוצגים בו 33 סרטונים שזכו ליותר מ-11,000 צפיות. ראו לדוגמה סרטון קצרצר ומרתק ובו תשובות על שאלות בתחום חיסון השפעת: האם אפשר לחסן תינוקות רכים? ואיך אנחנו, כחברה, יכולים להגן על אילו שאינם מסוגלים להגן על עצמם?

לסרטון

 

סיכום פעילות בטוויטר

לא רק פייסבוק! בשנת 2015 תפעלה העמותה גם עמוד בטוויטר. בנוסף לעדכונים הרגילים (בדומה לדף הפייסבוק), נערכו בו גם עשרות דיונים עם פונים וניתנו הסברים בגובה העיניים על ענייני רפואה.

https://twitter.com/midaat

 NL19

רוצים לעזור?

גם אתם מאמינים בצורך לקדם קבלת החלטות מושכלת בתחומי הרפואה? גם אתם מבינים עד כמה הדבר יכול להשפיע על חיי כל אחד ואחת מאיתנו? אם אתם  רוצים להצטרף אלינו, אנא פנו בטופס ההצטרפות לעמותה כאן :
https://tiny.cc/x5ed0x

לא חייבים להיות חברי עמותה כדי לעזור!

אנחנו תמיד שמחים לקבל סיוע, ובימים אלו זקוקים למתנדבים בעלי השכלה אקדמית בתחומי מדעי החיים או מדעי הרפואה שישתתפו בכתיבת תכנים לאתר. נשמח להיעזר גם במתנדבים שאין להם רקע בכתיבה או במדעי החיים, לצורך ארגון התכנים. בנוסף אנחנו זקוקים למתרגמים ומתמללים, שיעזרו לנו בהנגשת תכנים שקיימים ברשת.

אם אתם רוצים להתנדב, אנא פנו לד"ר אפרת גילאון, רכזת המתנדבים של העמותה, בכתובת הדוא"ל:
volunteer@midaat.org.il

כמובן, אפשר גם לתרום! בדף הפייסבוק ובאתר של מדעת תמצאו כפתור לתרומה דרך פייפאל. כל תרומה תתקבל בברכה ותסייע לנו להמשיך בפעילותנו.

לתרומה

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת