נלחמים למען הציבור – תלונת עמותת מדעת על eco-lab

עמותת מדעת פועלת כדי לעזור לציבור לקבל החלטות מבוססות ומגנה על הציבור מגורמים העלולים לסכן את בריאותו.
כחלק מפעילות זו בתחילת חודש אפריל שלחה העמותה תלונה לוועדה לבדיקת הטעיית הציבור של משרד הבריאות נגד חברת "eco-lab" ומייסדה (כיום מנהל המעבדות שלה) הנטורופת רון יפה.
התלונה נשלחה לאחר תחקיר מעמיק של העמותה.

היום אנחנו גאים לספר שבעקבות התלונה הוועדה לבדיקת הטעיית הציבור דורשת מהמעבדה לחדול מפעילותה.

חברת eco-lab מציעה חבילות של בדיקות מעבדה יקרות מאוד, שחלקן חסרות משמעות רפואית או שנחיצותן נטולת בסיס

מלבד הרווח שגוזרת החברה מבדיקות יקרות ומיותרות, היא משמשת גם חוליה בשרשרת ערך שמספקת טיפולים ומידע שאינם מוכרים לרפואה
"מלבד הרווח שגוזרת החברה מבדיקות יקרות ומיותרות, היא משמשת גם חוליה בשרשרת ערך שמספקת טיפולים ומידע שאינם מוכרים לרפואה"  אדוה לוטן, מנכ"לית מדעת


חלק מהבדיקות האלו הן בדיקות שניתן לבצע בחינם או בסבסוד דרך קופות החולים בארץ, אולם החברה שולחת את הדגימות לחו"ל, לבדיקה במעבדות חשודות שמלבד העלות המופרזת, נגד חלק מהן קיימות תביעות או אזהרות על שימוש לא נאות במידע רפואי ומתן תוצאות לא מהימנות.

התחקיר שלנו מצביע על כך שחברת eco-lab היא בעצם חלק ממנגנון מורכב וסגור שמתחזה בפעילות שלו לגוף רפואי לגיטימי.
במנגנון ישנם העוסקים בבדיקות, ישנם "מאבחנים", וישנם המציעים "טיפולים" שאין הוכחה שעוזרים, או שהוכחו כלא עוזרים.
רוב הטיפולים כוללים רכישת תוספים יקרים מחברת האם (אקוסאפ), ואלו שמציעים אותם נטולים כל הכשרה רלוונטית.
מצג השווא נתן תחושה שמדובר בגוף רפואי לגיטימי, בעוד שמדובר באנשים ללא הכשרה, שמבצעים בדיקות חסרות ערך, ונותנים טיפולים לא יעילים תוך גביית סכומי כסף גדולים מאנשים בשעתם הקשה.

להבהרה, מטפלים שונים, שעברו ״הכשרה ייעודית״ על ידי צוות eco-lab או רון יפה, מזהים "בעיה" וממליצים על בדיקות יקרות המבוצעות במעבדות eco-lab.
רון יפה או אנשי צוות אחרים מeco-lab מפענחים את תוצאות הבדיקות, המטפלים מספקים אבחנה על פי "הפיענוח" ואז מציעים טיפולים יקרים ממוצרי אקוסאפ – והכל מתבצע על ידי אותה קבוצת אנשים, תוך הטעיית הציבור כאילו מדובר במערכת מקצועית ונטולת פניות.  

מצג השווא נתן תחושה שמדובר בגוף רפואי לגיטימי, בעוד שמדובר באנשים ללא הכשרה, שמבצעים בדיקות חסרות ערך, ונותנים טיפולים לא יעילים תוך גביית סכומי כסף גדולים מאנשים בשעתם הקשה.
בעקבות התלונות שהגישה עמותת מדעת, יצאו אתמול מכתבי אזהרה מטעם הוועדה לבדיקת הטעיית הציבור הדורשים מהמעבדה לחדול מפעילותה וממצג השווא.

עמותת מדעת מזועזעת מהנושא על כל המשתמע ממנו.
אנחנו מבטיחים לציבור שהעמותה פועלת ותמשיך לפעול כנגד גורמים אלו, שלא רק מטעים את הציבור אלא גם עלולים להוביל לסכנות ופגיעה ממשית.אם נתקלתם בפרסומים כוזבים שעלולים להוביל לפגיעה בבריאות הציבור, פנו אלינו – public@midaat.org.il

 

 

למכתב התלונה על eco-lab.

למכתב התלונה על רון יפה

למכתב האזהרה שנשלח לרון יפה.

למכתב האזהרה שנשלח לeco-lab.

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת