חיסון שלבקת חוגרת

החיסון מגן מפני: שלבקת חוגרת

נגיף הווריצלה זוסטר הוא נגיף מידבק ביותר אשר מסוגל לשרוד בגוף במצב רדום ולהתפרץ שוב. לאחר שגרם למחלת אבעבועות רוח הוא נותר במערכת העצבים, ובהמשך החיים עלול לגרום למחלה שלבקת חוגרת, אפילו שנים רבות לאחר ההדבקה הראשונית. כמחצית מהחולים בשלבקת חוגרת הם מעל גיל 60. עם זאת, במקרים נדירים המחלה פוגעת בתינוקות מתחת לגיל חצי שנה, שלא קיבלו מאמהותיהם נוגדנים כנגדה.

שלבקת חוגרת מתחילה בכאבים חזקים מאוד באזור כלשהו בעור – האזור שקשור לעצב בו "התחבא" הנגיף. בהמשך תופיע שם פריחה כואבת עם שלפוחיות. השלפוחיות יוצרות צורה המזכירה חגורה, לרוב בצד אחד של הגוף, ומכאן שם המחלה. המחלה לרוב חולפת מעצמה לאחר כשלושה שבועות, אך הכאבים עלולים להימשך כמה חודשים, ואף להפוך לכאבים כרוניים – סיבוך ששכיחותו עולה בגיל מבוגר.

השלפוחיות כוללות את הנגיף, ולכן בעת התפרצות החולה מידבק. כלומר, חולה בשלבקת חוגרת יכול להדביק באבעבועות רוח אנשים אשר עדיין לא חלו במחלה ולא חוסנו מפניה.

הסיבה להופעת השלבקת אינה ידועה, ומשערים שחולשה זמנית של מערכת החיסון גורמת לכך. רוב החולים בשלבקת לא יחלו שוב, אולם יש כאלה שהמחלה מופיעה אצלם כמה פעמים עם מופעים רבים של אבעבועות ואף בשני צדי הגוף.

קראו עוד
תופעות לוואי

• רגישות מקומית.

•  עליית חום עד 38 מעלות עשויה להופיע בחלק מהמתחסנים.

להרכבים שונים עשויות להיות תופעות לוואי נוספות.

שמועות

אין שמועות ספציפיות לחיסון הזה

הרכבים
דף מקצועי

למידע מקצועי נוסף

קראו עוד
מקורות
  1. (Shingles (Herpes Zoster – מתוך אתר ה-CDC
  2. Shingles (Herpes Zoster) Clinical Overview – מתוך אתר ה-CDC
  3. אבעבועות רוח (Chickenpox) – מתוך אתר Infomed 
  4. Heywood, A. E., Wang, H., Macartney, K. K., & McIntyre, P. (2014). Varicella and herpes zoster hospitalizations before and after implementation of one-dose varicella vaccination in Australia: an ecological study. Bulletin of the World Health Organization, 92(8), 593-604.(קובץ PDF)

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת