חיסון שפעת

החיסון מגן מפני: שפעת

שפעת היא מחלה חריפה של דרכי הנשימה, שנגרמת מווירוס השפעת (Influenza). הווירוס עובר שינויים תכופים וקבועים, דבר המקשה על מערכת החיסון לזהות אותו ולכן הוא מדביק גם מי שנדבקו בו בעבר וגורם לתחלואה עונתית ולעתים למגפות עולמיות. ההדבקה נעשית באמצעות טיפות הנפלטות בזמן עיטוש ושיעול, או מגע עם אדם או משטח הנגוע בווירוסים לאחר מגע עם חולים.

חלק מסימני השפעת דומים לצינון חמור וכוללים חום גבוה, שיעול, כאב גרון, נזלת, כאבי שרירים, כאבי ראש וחולשה. ייתכנו גם כאבי בטן, שלשול ובחילה, בעיקר אצל ילדים. התסמינים מופיעים בדרך כלל סמוך להדבקה, ואם אין סיבוכים הם נמשכים כמה ימים.

בכל שנה מתים בעולם מאות אלפי בני אדם עקב סיבוכי השפעת. הסיבוך הנפוץ ביותר וגורם המוות העיקרי הוא דלקת ריאות. בנוסף ייתכנו זיהומים באוזן התיכונה, בסינוסים ובסימפונות והחמרה במצבם של חולים במחלות כרוניות. סיבוכים נדירים כוללים דלקת של שריר הלב (myocarditis) ותסמונת ריי (Reye) הגורמת נזק לכבד ולמוח בילדים ועלולה להיות קטלנית.

סיבוכי המחלה שכיחים יותר בקרב אוכלוסיות פגיעות – מבוגרים מעל גיל 65, ילדים (במיוחד עד גיל שנתיים), נשים הרות, חולים במחלות כרוניות וסובלים מהשמנה קיצונית.

קראו עוד
תופעות לוואי
  • רגישות מקומית.
  • עליית חום עד 38 מעלות עשויה להופיע בחלק מהמתחסנים.

להרכבים שונים עשויות להיות תופעות לוואי נוספות.

שמועות

אפשר לחלות בשפעת מחיסון השפעת.

לא נכון

גם חיסון השפעת המומת וגם החיסון החי-מוחלש אינם יכולים לגרום למחלת השפעת.

תופעות הלוואי יכולות לדמות למחלת שפעת קלה.

לקריאה נוספת

 

דף מקצועי

למידע מקצועי נוסף

קראו עוד

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת