חיסון כלבת

החיסון מגן מפני: כלבת

כלבת היא מחלה שנגרמת על ידי וירוס הכלבת (Rabies virus RABV). הווירוס יכול להדביק את כל היונקים, כולל בני אדם. המחלה קטלנית כמעט בכל החולים.

כלבת הורגת עשרות אלפי אנשים בעולם בכל שנה. כלבת מועברת בנשיכה מבעל חיים חולה לבעל חיים בריא.

המחלה מתפתחת בכמה שלבים: דגירה, מחלה קלה, סימפטומים של פגיעה במערכת העצבים, תרדמת, ולבסוף מוות.

שלב הדגירה מתחיל ברגע ההדבקה ומסתיים עם הופעת הסימפטומים הראשוניים. הוא נמשך בממוצע בין חודש לשלושה חודשים, אך עשוי להימשך גם פחות משבוע, או אפילו עד שנה. משך הדגירה תלויה במקום בו הווירוס חדר לגוף. זהו השלב היחיד בו ניתן עדיין למנוע את המחלה.

בשלב השני מתחילים להופיע סימפטומים קלים, שדומים לאלה של מחלות רבות אחרות: חום, כאב ראש, חולשה ואי-נוחות כללית. בשלב הזה הווירוס כבר התפשט במערכת העצבים של החולה.

הסימפטומים הנוירולוגיים שמופיעים לאחר מכן עשויים לכלול נדודי שינה, חרדה, בלבול, התפשטות של שיתוק באברי הגוף השונים, הזיות, ריור-יתר, קושי בבליעה ועוד. שלב זה נמשך בין חמישה ימים לשבועיים.

קראו עוד
תופעות לוואי
  • רגישות מקומית.
  • עליית חום עד 38 מעלות עשויה להופיע בחלק מהמתחסנים.

לתרכיבים שונים יכולים להיות תופעות לוואי נוספות.

שמועות

אין שמועות ספציפיות לחיסון הזה

הרכבים
דף מקצועי

למידע מקצועי נוסף

קראו עוד
מקורות
  1. Hemachudha, T., Ugolini, G., Wacharapluesadee, S., Sungkarat, W., Shuangshoti, S., & Laothamatas, J. (2013). Human rabies: neuropathogenesis, diagnosis, and management. The Lancet Neurology,12(5), 498-513. (קישור ל-Pubmed)
  2. Rupprecht, C. E., Willoughby, R., & Slate, D. (2006). Current and future trends in the prevention, treatment and control of rabies. (קישור ל-Pubmed)
  3. Rabies, Key facts – מתוך אתר ה-WHO
  4. Rabies, Vaccine – מתוך אתר ה-WHO