חיסון RSV

החיסון מגן מפני: RSV - Respiratory Syncytial Virus

נגיף ה-RSV (בשמו המלא Respiratory Syncytial Virus) הוא גורם שכיח ביותר למחלות בדרכי הנשימה התחתונות בתינוקות רכים (6-1 חודשים). הנגיף נפוץ בעיקר בסוף הסתיו וכן במהלך החורף והאביב. הוא עובר ביעילות מאדם לאדם ועד גיל שנתיים כמעט כל הילדים נדבקים בו. ההדבקה בנגיף מתרחשת דרך העיניים, האף או הפה בעקבות מגע עם הפרשות שנפלטות בשיעול ובעיטוש, במגע עם משטחים הנושאים את הנגיף, או מגע ישיר בהפרשות – למשל בעת  לחיצת יד, או נשיקת פניו של תינוק חולה. הדבקה חוזרת בנגיף נפוצה, אנשים שנדבקו בנגיף בילדותם עלולים להידבק שוב במהלך חייהם.

ברוב הנדבקים תתפתח מחלה קלה המתבטאת בחום נמוך, נזלת ושיעול ואשר חולפת תוך שבוע-שבועיים. לעתים קרובות כוללים תסמיני המחלה חולשה וכאב ראש. בילדים ובמבוגרים המחלה בדרך כלל קלה בהרבה מאשר בתינוקות. בקרב תינוקות מתחת לגיל חצי שנה, קשישים ואנשים בעלי מערכת חיסון מוחלשת הנגיף עלול לגרום למחלה קשה של דרכי הנשימה והריאות. מחלה זו מתאפיינת בשיעול קשה יותר, קשיי נשימה, נשימה מהירה, צפצוף בזמן נשימה ואף הפסקת נשימה (בתינוקות). פגים וילדים עם מומי לב מולדים, עם מחלת ריאות קשה או עם ליקויים במערכת החיסון הם בסיכון גבוה לסיבוכים מהמחלה ואף למוות.

אין טיפול נגד הנגיף אלא רק טיפול תומך להקלה על תסמיני המחלה. החיסון נגד RSV הוא חיסון סביל, הכולל נוגדנים מוכנים שנוצרו בהנדסה גנטית. מאחר שחיסון סביל לא מעורר את מערכת החיסון לא נוצר זיכרון חיסוני נגד הנגיף. מסיבה זו החיסון ניתן לפגים ולתינוקות אחרים שנמצאים בסיכון פעם בחודש, לאורך כל החודשים שבהם הנגיף פעיל.

קראו עוד
תופעות לוואי
  • רגישות מקומית
  • אי שקט ועליית חום עד 38 מעלות עשויה להופיע בחלק מהמתחסנים.

להרכבים שונים עשויות להיות תופעות לוואי נוספות.

שמועות

אין שמועות ספציפיות על החיסון הזה

הרכבים
דף מקצועי

למידע מקצועי נוסף

קראו עוד