חיסון טטנוס

החיסון מגן מפני: טטנוס

מחלת הטטנוס (צפדת או פלצת בעברית) נגרמת על ידי רעלן אותו מייצר החיידק Clostridium tetani. החיידק מייצר נבגים עמידים ביותר המצויים באדמה ובגללי חיות, כולל בדשן מן החי.

הדבקה מתרחשת בדרך כלל כאשר נבגים חודרים דרך פצעים גדולים או קטנים, נשיכות בעלי חיים ואף בעקבות ניתוחים, כוויות, דלקת אוזניים, ודלקות בחלל הפה. בפצע עצמו ובאזורים מסוימים בגוף יש תנאים המאפשרים נביטה של הנבגים. לאחר דגירה שנמשכת 3 עד 21 ימים, החיידקים מתרבים ומייצרים רעלנים, המתפשטים בגוף וגורמים להתכווצויות שרירים ולעוויתות.

סימני טטנוס מתחילים בנעילה של הלסת, ולאחריה מופיעים נוקשות של הצוואר, קושי בבליעה וכן חום, קצב לב מואץ, עלייה בלחץ הדם ועוויתות תכופות. התכווצויות השרירים כה עזות עד כי הן עלולות לגרום לשבירת מפרקת. ההחלמה אורכת מספר חודשים.

10% עד 20% מהחולים ימותו מהמחלה, עקב חוסר יכולת לנשום בגלל העוויתות בשרירי הנשימה או דלקת ריאות. סיבוכים נפוצים כוללים הפרעות נשימה, סדקים בעצמות עקב התכווצויות שרירים או בתינוקות עקב נזק מוחי.

קראו עוד
תופעות לוואי
  • רגישות מקומית.
  • עליית חום עד 38 מעלות עשויה להופיע בחלק מהמתחסנים.

להרכבים שונים עשויות להיות תופעות לוואי נוספות.

שמועות

חיידק הטטנוס הוא חיידק אנאירובי, כלומר גדל רק בסביבה נטולת חמצן. לכן, אם הפצע פתוח ושטחי, או שדימם, או שחוטא, או שלא נחבש אלא הושאר פתוח לאוויר, אין סכנה להידבקות.

לא נכון

חיידק הטטנוס אמנם רגיש לחמצן, אך הנבג שלו עמיד מאוד…

לקריאה נוספת

דף מקצועי

למידע מקצועי נוסף

קראו עוד

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2021 | מדעת - למען בריאות מושכלת