הפוליו – טיל דו שלבי

איך נדבקים בנגיף הפוליו? מה הוא עושה לגוף? ולמה צריך חיסון פוליו מוחלש?

פוליו היא מחלה שעובדת כמו טיל דו-שלבי. וירוס הפוליו נכנס אל הגוף דרך הפה ומגיע למעיים. שם הוא עושה חגיגה קטנה ולפעמים לא נעימה. החולה משלשל קצת וכואבת לו הבטן ולרוב זה נגמר בזה. לפעמים הוא אפילו לא מראה סימפטומים מיוחדים ולא שמים לב לזה שהוא חולה. בתקופה שהוירוס הזה חוגג, הוא גם מתרבה ומופרש ביציאות (בין אם יש סימפטומים או לא). כך הוא גם עובר הלאה.

ילד שעובר את תקופת הפוליו הזאת לא שוטף ידיים כמו שצריך אחרי שירותים ונוגע בידית של הדלת. מישהו אחר בא, נוגע בידית של הדלת (או כל משטח אחר) והולך לאכול סנדוויץ'. הופ, קפץ לו הוירוס אל הקורבן הבא, שם הוא יעשה בערך את אותו הדבר.

הבעיה היא שהוירוס עובר מהמעיים הלאה ונכנס לדם ומשם הוא עלול להכנס למערכת העצבים. כאן כבר יש בעיה, כי אם הוא תוקף חלק במערכת העצבים, יופיע שם שיתוק הפוליו הידוע ולפעמים גם מוות. זו כבר בעיה הרבה יותר חמורה.

החיסון המומת שנתת כבר לילד הוא מעולה. הוא גורם לכך שיהיו לילד נוגדנים נגד פוליו בדם. זה אומר שכשהילד יפגוש את וירוס הפוליו, הוא יחלה בפוליו של המעיים. הוא כנראה ישלשל וירגיש לא טוב, אבל כשהוירוס יעבור מהמעיים הלאה לדם, הוא יעצר שם ולא יפגע במערכת העצבים.

מה עושה חיסון פוליו מוחלש? החיסון המוחלש ניתן בטיפות דרך הפה ומגיע אל המעיים. שם הוא עושה למעיים של הילד היכרות עם הפוליו. נעים מאד וכל זה. מעכשיו (אחרי שמסיימים את תהליך החיסון), אם יגיע חלילה וירוס פוליו אל הבטן של הילד שלך, יחכו לו שם נציגי מערכת החיסון ויעיפו אותו בזבנג לכל הרוחות. הילד לא יחלה במחלת המעיים וחשוב מזה, הוא לא יפריש הלאה וירוסים של פוליו ולא ידביק אחרים.

 

אני מאד מקווה שההסבר מבהיר למה החיסון הזה חשוב. יש איתנו באוכלוסיה אנשים עם מערכת חיסונית חלשה שאין להם את הנוגדנים בדם. אלו יכולים להיות אנשים עם בעיות במערכת החיסונית או אנשים שעוברים טיפולים נגד סרטן שמוחקים למערכת החיסונית שלהם את הזיכרון. לצורך העניין, יש סביב הילד שלך וסביבך אנשים בלי חיסון בדם, שאין אפשרות לתת להם חיסון כזה. גם את וגם הילד וגם אני וגם הילדים שלי וכל אחד מאיתנו עלול חלילה וחס וחלילה להגיע לקטגוריה הזאת ביום מן הימים. אם יהיה פוליו בסביבה, האנשים האלו, ואלו יכולים להיות גם אנחנו, עלולים לקבל שיתוק ולמות.

ונקודה מאד חשובה, כנראה חשובה לא פחות – אין שום סיבה בעולם לא לחסן בפוליו מוחלש. שום סיבה. זה חיסון סופר בטוח, עם מינימום תופעות לוואי שנחקר ושב ונחקר במחקרי ענק. סופר בטוח, כבר אמרתי? בפרקטיקה של חיסון בה קודם כל נותנים חיסון מומת ואז חיסון מוחלש, הסיכון שיקרה משהו לילד מהחיסון הוא אפסי. ממש אפס. ההסבר שחלקתי פה מבהיר טוב מאד למה זה המצב. הרי הילד כבר מוגן מפוליו במערכת העצבים, אז איזה נזק יכול לעשות לו וירוס פוליו מוחלש, נטול עוקצים?

כתבה: אן מוסannemoss

חברת העמותה ומתנדבת וותיקה בקבוצת מדברים על חיסונים בפייסבוק.

 

 

 

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת