איפה לא כדאי לחפש מידע

אחד הדברים שאנו עוסקים בהם בעמותת 'מדעת' זה איך לזהות מקורות מדעיים מהימנים, והיכן לקבל ייעוץ רפואי טוב.

אבל כרגע אני ממש רוצה לדבר על איפה *לא* לקבל ייעוץ רפואי. כל הנכתב כאן הוא דעתי האישית ופרי של שנים רבות של לימוד מחקר ועבודה בתחום הרפואה, ושל קצת הגיון בריא.

איפה *לא* כדאי לקבל ייעוץ רפואי?

 1. בקבוצות פייסבוק, פורומים וירטואליים, ושאר מקומות אנונימיים שטוענים שהם יכולים לאבחן ולטפל בלי תשאול מעמיק ובדיקה גופנית.
  במקומות בהם אנשי-לא-רפואה נותנים ייעוץ רפואי, או שאנשים שלמדו פעם רפואה ורשיונם נשלל נותנים ייעוץ רפואי בטענה שהם יחידי סגולה שראו את האור ויודעים את האמת, ובגלל שעכשיו ויתרו על החלוק הלבן הם יודעים יותר מכל הרופאים בעולם.
 1. ממקורות המציעים טיפולים שלא הוכחו כבטוחים או כיעילים אפילו במחקר אחד, ושוללים טיפולים שהוכחו כמתאימים או מצילי חיים עם נסיון מחקרי על מליוני אנשים.
  מאנשי 'מקצוע' הממליצים על מינונים רעילים של תוספים, שבמקרה הטוב פשוט יסולקו בשתן ובמקרה הרע יגרמו לנזק משמעותי (ניתן לבדוק בקלות מה ה-RDA ומה נחשב מינון רעיל).
 1. מאנשים שפוסלים המלצות של ארגוני בריאות בגלל "אינטרסים כלכליים", אך מרוויחים בעצמם ישירות ממכירת המוצרים עליהם הם ממליצים.
  מיועצים שבאין הסברים הגיוניים, משכנעים אתכם בהתבסס על מניפולציות רגשיות. לדוגמה: אתם קורבנות, או: אתם מקריבים את הילד הפרטי שלכם לטובת המדינה/מדע/סביבה. אתם חלק מניסוי כי אתם ממדינת עולם שלישי/ מעמד סוציואקונומי נמוך/ מיעוט אתני. אם אתם הורים טובים אז התינוק שלכם לא מזריק סמים/ עוסק בזנות ולא זקוק לחיסונים. הממשל מנסה לאלף אתכם, אל תכנעו לו. אתם משכילים וחכמים ויודעים לחקור בעצמכם לכן תעשו בחירה מושכלת ומיוחדת ועצמאית.
  אנשים שמקדמים "בחירה מותאמת אישית" אבל מסתבר שהם ממליצים *בדיוק* על אותה בחירה לכולם. אבל זה מותאם אישית ומיוחד נורא.
  כאשר ההצדקה להמלצה נעוצה רק על התנגדות ל"אינטרסים של הממשל", על "לא להיות עדר" או על "לא להכנע לחלוק הלבן".
  כי זה טבעי/ מלאכותי/ כימיקלים/ מהונדס גנטית/ טבעוני/ אורגני/ מתכת כבדה.
 1. אתרים שאומרים שיש מידע באנגלית! מחו"ללללל!!! לכן כדאי לכם להאמין להם כי בחו"ל יודעים את האמת.
  אתרים שלא מביאים מקורות לטענותיהם (בבליוגרפיה בסוף הטקסט).
  אתרים שכן מביאים מקורות לטענותיהם, אבל כשאתם ניגשים לקרוא את המקור- מגלים שצוטטו חלקי משפטים ושהמסקנה הפוכה והדברים סולפו לחלוטין. והם פשוט קיוו שלא תשימו לב או שאתם לא יודעים לקרוא אנגלית.
  אתרים שמתרגמים סיפורי 'נפגעי חיסונים' מספרי פרופגנדה באנגלית, ומשנים את הפרטים המזהים כך שייראה כאילו מדובר במקרה ישראלי אמיתי.
  אתרים שמבססים את המלצותיהם על גרפים שהם יצרו בעצמם, עם צירים לא הגיוניים, חורים בנתונים, או בלי מקור לנתונים על הגרף.
  אתרים שמסיקים מסקנות ממאמר שמצאו על שמונה עכברים, אבל שוללים בתוקף מסקנות ממחקרים על מליוני בני אדם.
 1. במקומות בהם מנסים לשכנע אתכם שמחלות זה נהדר. שממש כדאי לכם להדביק את הילד באבעבועות רוח, בחזרת, בחצבת, באדמת ובצהבת איי. כי אלו מחלות טבעיות ונהדרות. וכולנו עברנו אותן בשלום. ומי שלא עבר אותן בשלום, ממילא כבר קבור באדמה ואין לו פייסבוק לספר על זה. במקומות בהם מעריצים ומפארים הורים ש'העיזו' להדביק את הילד ומשתפים בגאוה סיפורי גבורה על אילו מחלות הצליחו לתפוס וכמה ימים קדחו מחום ואיך הילד הצליח להתאפק ו(כמעט) לא לגרד את הפריחה. מקומות שמציעים לכם לפגוע בילד שלכם ולגרום לו לסבול ממחלה בכוונה. כי כבר אסור להרביץ לילדים או לכבות עליהם סיגריות, אבל לתת להם חצבת זה טבעי וטרנדי.
  במקומות שמנסים לשכנע אתכם שדימום מוחי זה לא נורא. וממילא נדיר מאוד. ובקושי מתים מזה בישראל. אז לא צריך לתת ויטמין קיי כדי למנוע דימומים. כי אלוהים לא ברא אותנו עם מזרק על העקב. אז מה אם בעבר אחד מכל 4 תינוקות מת לאחר הלידה. לכם זה לא יקרה. אולי.
 1. מאנשים שמתכחשים בעקשנות לעובדות מדעיות ברורות ומקובלות וטוענים שכדור הארץ שטוח; שנבגי טטנוס מושמדים בסביבת חמצן; שאין כזה דבר וירוס פוליו, או מחלת פוליומיאליטיס, השיתוקים פשוט נגרמו מדי.די.טי שהממשלה מרססת עלינו ממטוסים; אין כזה דבר איידס; אין מערכת חיסון עד גיל שנה או זיכרון חיסוני, ותינוקות שורדים באורח פלאי למרות זאת; הנקה מעבירה נוגדני IgG ו-IgM שמגינים על התינוק מפני כל הרע שבעולם; יש מלאאאא ויטמין קיי בחלב אם. במיוחד אם את אוכלת ברוקולי.
 1. המלצות מעורפלות, שלא מפרטות בדיוק מה הסכנות, אלא מסתפקות בשלוש נקודות… כדי לנטוע בכם ספק… וחשדנות…
  לדוגמה: כתבה על מוות בעריסה, עם כיתוב "מעניין……"
  אתרים שהשם שלהם כולל את השורש א.מ.ת.
  אתרים שלא מצליחים לשמור על עקביות בהגיון, בדרישות או בסטנדרטים של עצמם. בסגנון של: המליצו לך על טיפול רפואי?? הם בטח בכלל לא מבינים בתחום! אה, הם פרופסור בתחום..? טוב אז זה ברור, התואר מעוור אותם והם מקבלים תמלוגים על כל המלצה!! אה, הם עובדים במערכת הציבורית…? טוב… בואו תקנו ויטמינים במקום! מה זאת אומרת לא נבדק מחקרית? זה כי אין כסף בתעשיית התוספים אז אין לאף אחד אינטרס לחקור. אה, רגע, כן חקרו אבל לא מצאו שזה משפיע? כנראה שמישהו שילם להם. או לא שילם להם. או שלא חקרו מספיק. שנייה, בודק בגוגל. (סחרחורת)
 1. מקומות שזורקים לאויר ש"אין אף מחקר שמוכיח שזה יעיל". בשביל אמירה כל כך גורפת צריך לערוך סקירת ספרות מקיפה מאוד. ולהתעדכן אחת לחודש בספרות הרלוונטית ובכל הפרסומים.
  מקומות שמשוכנעים שיש קנוניית ענק של כל הרופאים-אחיות-מדענים בעולם, שממליצים לכם על טיפול שהוא בעצם מסוכן, רק כי חברות ה"ביג פארמה" קנו את דעתם עם עט ולוח שנה במתנה.
 1. קבוצות שבטוחות שטלטול תינוקות, ושברים בגולגולת זה נזק מחיסונים. כי הם ראו על זה סרט ביוטיוב (מחו"ל!). והם מתארגנים לגייס עורך דין שיגנו על הורים שהואשמו בהתעללות, ויטענו שהגולגולת של התינוק שלהם נשברה בגלל חיסון.
  קבוצות שלא יודעות מה זה "מוות בעריסה", ושחבריהם מסתובבים בקבוצות הורים אחרות, רוקדים על הדם של תינוקות שמתו ורומזים להורים השכולים הטריים שאם הם לא היו מחסנים את התינוק, האסון לא היה מתרחש.
  קבוצות שמשוות את הממסד הרפואי למשטר נאצי, או קומוניסטי, או לארגון ביון שמחסל בחשאי רופאים אלטרנטיביים.
 1. קבוצות שנותנות לכם עצות רפואיות ובאותה נשימה משוכנעות שפסי העיבוי (פחמן דו חמצני שנפלט ממטוסים והופך לקרח) הם בעצם ריסוס ממטוסים כי הממשלה מרססת עלינו מתכות כבדות כדי שנחלה באלצהיימר ובסרטן ובאוטיזם ונהיה משועבדים לחברות התרופות. ומצלמים באופן קבוע פסי עיבוי כאלה ומעלים עדויות לרשת.
  קבוצות שבמקום להשקיע בחקר הספרות, משקיעות בטויית קונספירציות, לדוגמה: איך נקשר את המיקרוצפליות בברזיל לחיסונים? אה!! אין כזה דבר וירוס זיקה! זה שקר! הכל נגרם מחיסון שעלת נסיוני שניתן בברזיל בשבוע 22 להריון!! נשמע הגיוני ומפחיד! בערך!
  קבוצות שמסתמכות על בלוגים, שבהם לצד המלצות בריאות גם מדווח בשיא הרצינות על עב"מים שמסתובבים בינינו, או על אוכלוסייה סודית שמתגוררת בליבת כדור הארץ החלול שלנו.

***

אם אחד (או יותר) מהסעיפים הנ"ל נראה לכם בעייתי – תעשו לי טובה. אי אפשר להיות סלקטיביים כל כך. מקור לא אמין הוא מקור לא אמין, וזו טעות לצפות שיטעה בצורה כל כך גסה לגבי כל השאר, אבל ייתן לכם תשובה מבוססת ונכונה לגבי הסוגיה האישית שלכם. אלו אינם מקומות לקבל בהם ייעוץ לגבי בריאות המשפחה שלכם. תעשו טובה. ברצינות.

ודרך אגב. בפייסבוק יותר עוקבים מקנים יותר חשיפה ולגיטימציה לקבוצה, ובגללכם מישהו עוד עלול ולהתבלבל ולקחת את הייעוץ שם ברצינות.

אנפולואו ומי שלא טוב לו- יום טוב לו.

 

שם: ד"ר קרן שקד קלה קרן שקד קלה

אחות לשעבר,

בעלת תואר ראשון בסיעוד,

תואר שני ברפואת חירום ואסון,

ובוגרת בית ספר לרפואה.

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת