שעלת- תמר מספרת

תמר מספרת על חוויה אישית:

בקיץ 2003 עשיתי טירונות כלל צה"לית (בין שנה א' ל-ב' בעתודה רפואית). חוסנתי בילדותי לפי כל תוכנית החיסונים דאז (ילידת 1984), כולל לשעלת ולא נחשפתי למחלה כי בשנים הללו אחוז המתחסנים היה מאוד גבוה.

בטירונות היתה אוכלוסיה מגוונת שכללה גם עולים חדשים מברה"מ לשעבר שלא חוסנו לשעלת, ורוב הסיכויים שנדבקתי שם כי התחלתי לפתח תסמינים כשבוע לאחר סיום הטירונות (זמן הדגירה של שעלת הוא סביב 1-3 שבועות). שאר הזמן גרתי בבית הוריי ברעננה או בב"ש בדירה שכורה.

התסמינים הראשונים היו תסמיני זיהום של מע' הנשימה העליונה – צינון, שיעול טורדני וקצת חום. אחרי שבועיים בערך (כבר הרגשתי יותר טוב) התחיל לי שיעול קשה וטורדני מאוד, שהחמיר בעיקר בלילה. ואז השיעול הזה הפך פשוט להתקפים אמיתיים של שיעול קשה שנמשך מספר דקות (לפעמים אפילו רבע שעה) עם WHOOPING, תחושת חנק (חוסר יכולת לשאוף אוויר פנימה), חיוורון על גבול הכחלון (ככה אמרו לי, אף פעם לא ראיתי את עצמי) וזה תמיד הסתיים במעיין הקאה של ריר רב.

ככה הייתי מספר חודשים. בהתחלה זה היה בתדירות של לפחות פעם בשעה-שעתיים. זה היה תופס אותי בכיתה בזמן שיעור או במועדון עם חברים, והכי קשים היו הלילות.

כמו כל בחורה בת 20 הרגשתי גם חוסר בטחון ושכולם מסביב מסתכלים עליי כאילו אני משוגעת. בהמשך התדירות ירדה וגם החומרה אבל כל פעם שהשתעלתי, אפילו קצת, הייתי מקיאה את כל מה שאכלתי באותו יום. אפילו ירדתי במשקל, כמו בולמיה רק לא בכוונה.

אבא שלי הוא רופא משפחה וכשהתחלתי עם ההתקפים הוא לקח אותי לרופא ריאות עם תפקודי ריאה וצילום חזה. רופא הריאות מן הסתם לא אבחן כלום, אז המשכנו לרופא אא"ג שבדק אותי עם אנדוסקופ. האנדוסקופ לא הראה כלום חוץ מדלקת קלה באיזור הגרון, ממצא מאוד לא ספציפי. הוא גם אמר שהוא לא מבין מה זה. אבא שלי כבר קודם התחיל "להאשים" אותי בחרדה או בשיעול היסטרי (מה אתה, פרויד?!) אבל אחרי הבדיקה האנדוסקופית התחיל לי התקף והרופא אא"ג מאוד התרשם. הוא התקשר לאשתו, רופאת ילדים בכירה, והשמיע לה אותי דרך הטלפון. היא ישר אבחנה שעלת. ואכן, הסרולוגיה התקבלה חיובית.

טופלתי באנטיביוטיקה, אבל זה לא תרם בכלל לקיצור המחלה (הנזק כבר נגרם ונשאר גם לאחר שהחיידק נעלם). הספקתי עוד להדביק את חבר שלי שהיה חייל, אבל אצלו זה התבטא רק בשיעול טורדני, כמו אצל רוב המבוגרים.

הוא כבר קיבל אנטיביוטיקה הרבה יותר מהר ממני…

מיותר לציין שבהריון הנוכחי שלי קיבלתי בוסטר לשעלת (בהריון הראשון לא כי ההמלצה לא היתה ידועה ו-common knowledge כמו היום).

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2021 | מדעת - למען בריאות מושכלת