שעלת – ג'ני מספרת

ג'ני מבת ים מספרת על בנה התינוק שחלה בשעלת ב-2012:

גיליתי את חיידק השעלת כשהילד היה בן 7 ימים.

מיכאל התחיל להשתעל ולהיחנק ולא הבנתי מה זה היה, ישר נבהלתי. חשבתי שאולי זה בגלל שהיה טיפה מצונן וזו ליחה,

אבל זה התחיל להתגבר, הוא השתעל, נחנק והתחיל להקיא. רצתי לרופא משפחה, הרופא בדק ואמר שאין כלום, שהכל בסדר, רק לעשות אנהלציות.

באתי הביתה מיואשת. לילות אני בלי שינה מכיוון שהחנק והשיעול מתגברים גם בתדירותם, ביום, בצהריים, בלילה, כל הזמן. היה משתעל ונחנק, הייתי הופכת אותו שינשום.

ביום של הברית (הברית התעכבה, כי נולד במשקל נמוך) התקשרתי לרופא מוהל, סיפרתי לו שהוא נחנק ומשתעל, והאם אפשר לחתוך. אמר שלא, צריך לדחות את החיתוך ואם הרופא מאשר נמשיך.

באותו רגע הלכתי שוב לרופא והראתי לו שהוא נחנק ומשתעל כי זה כבר היה בתדירות גבוהה, כל 5 דקות, משתעל ונחנק משתעל ונחנק, סיוט. מפחיד. בלי שינה בכלל, דאגות אין סופיות, והרופא אומר שאין לילד כלום.

הלכנו לאירוע ובאירוע כאילו כלום לא קרה, לא נחנק, לא השתעל, לא יודעת להסביר אבל ראו שהילד חלש. כשחזרנו הביתה הילד שוב נחנק, השתעל ונהיה כחול. כל 5 דקות משתעל, נחנק ומקיא את האוכל. טסנו לבית חולים.

זה היה יום שישי, קיבלו אותנו בחדר מול האחיות, התחילו לבדוק אותו והילד כבר כל שתי דקות מתחיל להחנק ולהיות כחול. כבר כולי מותשת, הופכת אותו שינשום באפיסת כוחות עם עיניים אדומות ונפוחות, אומרת לאחיות תעזרו לי בבקשה, אני לא יכולה כבר! ואמרו לי שאני עושה בסדר גמור שאני הופכת אותו. ככה הייתי עד 3 לפנות בוקר, הופכת אותו בשארית כוחותי, בוכה. עד שבא רופא ששמע אותי בוכה. סיפרתי לו הכל והתחננתי שיעזרו לילד. הרופא לקח אותו, עשה לו בדיקות וישר שם אותו במכונה שתעזור לו לנשום.

בבוקר כבר ראיתי ששמו לי על הדלת בידוד ואמרו לי שזה שעלת ושזה חיידק מסוכן.

שלחו אותי לקנות אנטיביוטקה שכל המשפחה חייבת לקחת כדי שחס וחלילה אם נדבקנו שלא נדביק אחרים.

אין תרופה לשעלת, רק בשיא החנק והשיעול להנשים אותו במכונה, כדי שיוכל לנשום כמו שצריך ביום ובלילה. הביא לו גם אנטיביוטקה במשך שבוע. במהלך האישפוז זה התגבר, כל שניה כבר החנק השיעול והקיא עד שזה התחיל לפחות.

אחרי שבוע השתחררנו ואמרו לנו שהשיעול עדיין נמצא ואין טיפול, אבל הוא כבר לא מדבק והשיא של החנק עבר. עדיין היה נחנק ומשתעל, אבל בתדירות נמוכה יותר. פשוט להפוך אותו, להשגיח עליו וזה יעבור אחרי כמה חודשים.

ככה היינו חודשים, וזה התחיל לפחות ולהעלם.

בזמן הזה ראיתי כתבה על כך שיש מגפה של שעלת. באותה תקופה נכנסה ההמלצה לנשים בהריון להתחסן כדי להגן על הילדים הנולדים בחודשים הראשונים.

בבקשה תתחסנו. זה מאוד מאוד חשוב. השעלת מסוכנת ויכולה לגרום לדברים שאני לא רוצה לחשוב עליהם.

 

ברוך השם הילד בן שנתיים והכל בסדר.

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת