דיפתריה – "זה הקטן, גדול יהיה" והנדר הנורא של סבתא

הפצפון מקבל חיסוןאמה של סבתי ראתה מקרוב מוות מדיפתריה, כאשר ארבעת ילדיה נפטרו בתוך שבוע. היא נדרה נדר שאם אלוהים יעניק לה עוד ילדים היא בתמורה לא תנשק אותם לעולם, ואכן כך נהגה. מצמרר אותי לחשוב על תהומות הייאוש שמניעים אם לנדור נדר כזה. אני כל כך שמחה לחיות בעידן בו יש לנו אמצעים  יעילים ובטוחים להתמודד עם סיכונים כאלה – חיסונים.

הפצפון שלי עבר ברית מילה לפני זמן לא-ארוך ואחת הברכות שנאמרו בטקס היתה 'זה הקטן – גדול יהיה'.
מאז, אני כל הזמן חושבת עד כמה זה נראה לנו ברור שנזכה לראות את הילד גדל ומגיע לבגרות. אבל למי שערכו את הברית בעבר זה ממש לא היה מובן מאליו, כי ילדים רבים מתו ממחלות ילדות כמו חצבת ושעלת.

קל מדי לשכוח את זה, וזה לא היה מזמן: אמא של סבתי נולדה אחרי שארבעת אחיה ואחיותיה נפטרו כולם מדיפתריה, תוך שבוע אחד. אמא שלה נדרה נדר נורא אחרי שהילדים מתו, שאם אלוהים יעניק לה עוד ילדים היא בתמורה לא תנשק אותם לעולם, ואכן כך נהגה…

מצמרר אותי לחשוב על תהומות הייאוש שמניעים אם לנדור כזה נדר. אני כל כך שמחה לחיות בעידן בו יש לנו אמצעים יעילים ובטוחים להתמודד עם סיכונים כאלה – חיסונים.

אלא שאסור לנו להיתפס לשאננות כי המחלות האלה לא נכחדו ואיפה שרק נותנים להן, הן מרימות ראש. אז חסנו את הילדים שלכם, ותזכרו כמה כולנו ברי מזל.
רק בריאות.

 

בתמונה: הפצפון מקבל חיסון
עינת זיידל – סטודנטית לרפואה ודוקטורנטית לאימונולוגיה

 

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2021 | מדעת - למען בריאות מושכלת