האם אפשר לשכנע מתנגדי חיסונים?

בעולם אידיאלי, אנשים מקבלים החלטות רפואיות על סמך מידע מדויק מאנשי מקצוע ולא על סמך פיסות מידע ושמועות. בעולם אידאלי, נושאים שישנה הסכמה מדעית רחבה לגביהם, הנם בגדר עובדה, לא דיעה או אמונה.

חבל, אבל אנחנו לא חיים בעולם האידאלי שלי ובפועל יש הרבה מידע שגוי, מבלבל ומטעה ולא מעט אנשים שמקשיבים ומתבלבלים.

האם אפשר לשכנע מתנגדי חיסונים? כנראה שלא.

אבא שלי אמר לי בצעירותי שיש שני נושאים שאין טעם להתווכח עליהם: דת ופוליטיקה. זה לא מנע ממני לבלות שעות רבות בוויכוחים פוליטיים לוהטים, אבל בסופו של דבר הוא צדק. וכפי שנדיר שאדם משנה את אמונתו או תפיסת העולם האידאולוגית שלו בעקבות ויכוחים פוליטיים, כך גם במקרה הזה, כיוון שאנשים שמתנגדים לחיסונים עושים את זה בדרך כלל מתוך שכנוע פנימי עמוק, לעיתים קרובות אידאולוגי ממש.

בעולם אידיאלי, אנשים מקבלים החלטות רפואיות על סמך מידע מדויק מאנשי מקצוע ולא על סמך פיסות מידע ושמועות. בעולם אידאלי, נושאים שישנה הסכמה מדעית רחבה לגביהם, הנם בגדר עובדה, לא דיעה או אמונה.

חבל, אבל אנחנו לא חיים בעולם האידאלי שלי ובפועל יש הרבה מידע שגוי, מבלבל ומטעה ולא מעט אנשים שמקשיבים ומתבלבלים. הם לא מתנגדי חיסונים, אבל הם מתנדנדים איפשהו בין שני הצדדים. הם מאמינים לרופאים שלהם, אבל לא לגמרי. הם חושבים שרפואה זה דבר טוב, אבל "טבעי" נשמע יותר טוב. וזריקות זה דבר מפחיד. ומה אם השכנה שחפרה לי אתמול שעה על כמה מסוכן החיסון של גיל שנה, בעצם צודקת? ומה אם הפוסט שקראתי אתמול בפייסבוק הוא נכון ובעידוד משרד הבריאות אני מזיק לילדים שלי? ובכלל, מי אי פעם פגש חולה חצבת או טטנוס?

אלו האנשים שמעניינים אותי ואלו האנשים שאליהם צריך לדבר. האנשים האלו הם הסיבה שצריך להמשיך ולדבר על חיסונים, להמשיך ולדבר על החשיבות של קבלת החלטות רפואיות על בסיס מידע אמין ולהמשיך ולהסביר למה מתנגדי החיסונים כל כך טועים. שחיסונים הם רפואה מונעת, היעילה ביותר שהמדע גילה עד היום. שיש הוכחות מקיר-אל-קיר לגבי בטיחות ויעילות חיסוני השגרה שניתנים בישראל. שמתן חיסון מגן על הילד, על חבריו, על סבתא וסבא.

אז אם אתם קוראים ומהנהנים, אם הנושא הזה נראה לכם חשוב, אם בריאות המשפחה שלכם חשובה לכם – כל מה שצריך לעשות זה לשתף (לא רק את הפוסט הזה, כן? פוסטים אחרים עם מידע). כי כשלא מדברים על מה שנראה לנו מובן מאליו, כל מה ששומעים זה את מתנגדי החיסונים ואת השטויות שלהם.


אדוה לוטן

מנכ"לית עמותת מדעת

עוסקת בניתוח מערכות וייעוץ בתחומי אינטרנט, ניהול ידע ועוד.

בעלת תואר ראשון במדעי החיים ותואר שני במדעי המידע.

בלוגרית, ספקנית ואמא לשלושה (לאו דווקא בסדר הזה).

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2021 | מדעת - למען בריאות מושכלת