הדס מספרת על ההשפעות ארוכות הטווח של וירוס הרוטה

וירוס הרוטה, הפוגע ברירית המעי, איננו גורם אך ורק לשלשולים. הוא מעמיד את התינוק בסכנת התייבשות, ובמקרים מסוימים, חוסר התזונה בגיל צעיר כל כך עלול לגרום לפגיעה התפתחותית. הדס שלגי פלק מספרת

בשנת 2007 הייתה התפרצות של תחלואה בווירוס הרוטה. אז עדיין לא היה חיסון או שאם היה, הוא לא נכלל החיסוני השגרה. האחיין שלי, שהיה אז תינוק בן שמונה חודשים בערך, חלה והתחיל לשלשל כל שעה. הוריו פנו למיון והוא אושפז בגלל התייבשות. המחלקה הייתה מלאה בילדים שחלו בווירוס, עד כדי כך שחדשות 2 באו וצילמו כתבה על הנושא בבית החולים. האחיין המתוק שלי צולם עומד ולועס את מוטות הלול בבית החולים, אבל סיפור המחלה לא היה חמוד כמוהו.

במשך כל הזמן הזה התינוק לא עיכל כלום. שום חומרי תזונה, שום ויטמינים ושום מינרלים
רק שבועיים-שלושה אחרי שחלה התברר שהווירוס גרם לפגיעה ברירית המעי, ובמשך כל הזמן הזה התינוק לא עיכל כלום. שום חומרי תזונה, שום ויטמינים ושום מינרלים. בשלב הזה השלשול כבר גרם לא רק לסכנת התייבשות. מעבר למובן מאליו, חוסר התזונה בגיל רך כל כך עלול היה לגרום גם לפגיעה התפתחותית. לא הייתה ברירה אלא להאכיל אותו בתמ״ל רפואי בלבד, ללא מוצקים, כדי לאפשר לרירית להשתקם, אבל הילד סירב לאכול את הפורמולה הלא טעימה. נאלצו להרעיב אותו כדי שיאכל… התינוק צרח מרעב ולא הסכים לאכול, עד שלבסוף אחד הרופאים הציע להוסיף סוכרזית לאוכל, ובלית ברירה זה מה שנעשה. במשך שישה חודשים זה כל מה שיכול היה לאכול.

כמעט עשר שנים עברו מאז וכולנו זוכרים את היטב את המחלה והסיבוכים, ולכן, כשנולדה בתי, היה לי חשוב במיוחד לחסן אותה נגד רוטה, כדי שלא תעבור את מה שעבר בן דודה בינקותו.
הפגיעה ברירית המעי היא לא הפיכה לגמרי, והרופאים אמרו שכל וירוס, גם כזה שבמקור לא מערב את הבטן, יהפוך אצל הילד למחלה במערכת העיכול, ובשנים הבאות התברר שוב ושוב שזה אכן המצב. רק אחרי גיל תשע זה התחיל להשתנות. המחסור בתזונה גרם גם לכך שהיה נמוך לגילו. הסתבכות אחרת של האשפוז בבית החולים הייתה שאחי, בזמן השהות ליד בנו, נדבק במחלת הנשיקה וסבל מחום גבוה מאוד במשך חודש, כאשר בשבועות הראשונים לא היה ברור ממה הוא סובל ונבדקו מגוון מחלות קשות ומדאיגות. כשכבר הייתה אבחנה, המחלה סיכנה את הבן הנוסף שלהם בעודו ברחם.

כמעט עשר שנים עברו מאז וכולנו זוכרים את היטב את המחלה והסיבוכים, ולכן, כשנולדה בתי, היה לי חשוב במיוחד לחסן אותה נגד רוטה, כדי שלא תעבור את מה שעבר בן דודה בינקותו. קשה לי להאמין באיזו קלות מחליטים חלק מהאנשים לוותר על החיסון הזה בטענה שהוא מיותר ושרוטה הוא ״סתם עוד וירוס שלשולים״.

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת