מחלת קורונה - מרכז מידע
מידע על קורונה - בקישור הזה
תרמו לעמותה

עזרו לנו לקדם את בריאות הציבור בישראל, לחברה בריאה יותר

כפתור לתרומה לעמותת מדעת

כרוניקה של התפרצות ידועה מראש

דואגות לבריאות ילדיכן? מוטרדים ממחלות שעלולות לפגוע בקרובים אליכם? קראו עכשיו.

בימים האחרונים מלאה הרשת בדיווחים על התפרצות חצבת במינסוטה בארה"ב, בקהילה הסומלית. זו התפרצות קשה של עשרות מקרים הנובעת מהטפה חסרת פרופורציות נגד חיסונים בקרב קהילה זו.

בעקבות אבחוני אוטיזם בקרב ילדי מהגרים, מתנגדי החיסונים בארה"ב הפכו את הקהילה הסומלית ל'פרויקט מיוחד'. בשנים 2010-2011 נפגשו משפחות מוטרדות בין היתר עם אנדרו וויקפילד, הידוע לשמצה שרישיונו לעסוק ברפואה נשלל, אשר מנהל מזה עשרות שנים קמפיין נגד חיסון החצבת. העובדה שהחיסון כבר הוכח כבטוח ויעיל באלפי מחקרים, לא עצרה את מסע ההפחדות.

תוצאת הקמפיין המרוכז: רק ארבעה מבין עשרה ילדים בקהילה הסומלית במינסוטה מחוסנים נגד חצבת. כתוצאה משיעור החיסון הנמוך בקהילה, החלה התפרצות חצבת שמתפשטת במהירות בקרב ילדי הקהילה. רבע מהילדים אושפזו כתוצאה מהמחלה הקשה.

חצבת היא מחלה הנגרמת על ידי הוירוס המדבק ביותר הידוע לאדם. שליש מהחולים בחצבת יפתחו לפחות סיבוך אחד של המחלה, כולל דלקת ריאות ודלקת של המוח. אחד מאלף חולים מת כתוצאה מהמחלה, גם במדינות מפותחות (במדינות מתפתחות שיעור התמותה עומד על עשרה אחוזי תמותה). לחצבת אין תרופה. לפי ארגון הבריאות העולמי, בשנת 2015 גרמה החצבת ל-15 מקרי מוות בכל שעה בעולם.

אמנם בשנת 2000 יבשת אמריקה הוכרזה כנקייה מחצבת בעקבות מבצעי חיסון חוזרים, אבל מספיק כיס בודד של אנשים לא מחוסנים על מנת להביא להתפרצות מחודשת. באירופה יש כרגע התפרצות חצבת שגבתה 17 מקרי מוות, רובם של ילדים קטנים שלא חוסנו נגד המחלה.

החצבת מתקרבת אלינו בצעדי ענק. זוהי מחלה קטלנית, שאנחנו יכולים למנוע. לכל אחד מאיתנו יש אחריות: חסנו את הילדים שלכם, ואם אתם שומעים אנשים מפיצים מידע שיקרי ומוטעה, אל תטמנו את הראש בחול. תקנו, הסבירו, הציעו להתייעץ עם רופא/ת הילדים. אל תאפשרו לילדים למות בגלל חוסר הנוחות שלנו לדבר עם אנשים שדעותיהם שונות משלנו.

במקרה של חיסונים אין "דעה שנייה" – חיסונים מצילים חיים, וכל ילד חשוב.

 

אדוה לוטן
מנכ"לית עמותת מדעתאדוה לוטן

עוסקת בניתוח מערכות וייעוץ בתחומי אינטרנט, ניהול ידע ועוד.

בעלת תואר ראשון במדעי החיים ותואר שני במדעי המידע.

בלוגרית, ספקנית ואמא לשלושה (לאו דווקא בסדר הזה).

 

 

מקורות והפניות

  1. מידע מתעדכן על ההתפרצות מרשות הבריאות במיניסוטה
  2. מידע מפורט והרחבת ההנחיות לחיסונים
  3. מידע על ההתפרצות בחדשות המקומיות
  4. דיווח על הרקע להתפרצות בעיתונות האמריקאית
  5. אודות חצבת באתר מדעת
  6. אודות חצבת באתר ה-CDC
  7. על חצבת באתר ארגון הבריאות העולמי
  8. סטטיסטיקות על חצבת בארה"ב

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת