הפטיטיס בי – ציון רז מספר

בחור צעיר ובריא בדרך כלל קם בבוקר עם בחילה. הבחילה נמשכת חודשים, הבחור יורד במשקל וסובל מכאבי בטן קשים. ציון רז מספר איך השפיעה מחלת צהבת בי על חייו במהלך השירות הצבאי ועל מחשבותיו אחרי שהבריא

לפני כעשר שנים כשהייתי בן 19, במהלך השירות הצבאי שלי, התעוררתי יום אחד עם תחושת בחילה חמורה. למחרת הבחילה לא נעלמה והתווספה לה תחושת כאב בבטן העליונה.

בהתחלה הרופא חשב שזה יעבור לבד אבל במשך חודשיים הכאב והבחילה החמירו. לא יכולתי כמעט לאכול מבלי לרצות להקיא וירדתי משמעותית במשקל (והתחלתי רזה).

במהלך החודשיים הללו התווספו תסמינים נוספים, השתן שלי הפך כהה ומקציף וגם… הפכתי לצהוב. לא שמתי לב עד שהרופא אמר, אבל זה היה די בולט (בעיקר בלבן של העיניים), וכך אובחנתי בצהבת.

יש תחושה די מתסכלת להרגיש חולה באופן קיצוני במחלה שיש עבורה חיסון שיכל למנוע את זה…

מבדיקת דם הסתבר שחליתי בצהבת מסוג הפטיטיס B. יש תחושה די מתסכלת להרגיש חולה באופן קיצוני במחלה שיש עבורה חיסון שיכל למנוע את זה…

במשך שמונת החודשים הבאים נבדקתי בבדיקות דם פעמיים בשבוע לניטור רמות הבילירובין ותפקודי הכבד שלי עד שהמחלה חלפה. בתקופה זאת נאסר עלי לשתות אלכוהול וגם להימנע מחלק ניכר מהתרופות (למשל אקמול שמתפרק בכבד יכול להוות סכנה של ממש).

כיום אני בריא ולא נשא אך עדיין עלי להיבדק אחת לשנה לוודא שהכבד שלי מתפקד כרגיל. עד היום אני לא יודע בוודאות איך נדבקתי.

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2021 | מדעת - למען בריאות מושכלת