הפטיטיס בי – ציון רז מספר

בחור צעיר ובריא בדרך כלל קם בבוקר עם בחילה. הבחילה נמשכת חודשים, הבחור יורד במשקל וסובל מכאבי בטן קשים. ציון רז מספר איך השפיעה מחלת צהבת בי על חייו במהלך השירות הצבאי ועל מחשבותיו אחרי שהבריא

לפני כעשר שנים כשהייתי בן 19, במהלך השירות הצבאי שלי, התעוררתי יום אחד עם תחושת בחילה חמורה. למחרת הבחילה לא נעלמה והתווספה לה תחושת כאב בבטן העליונה.

בהתחלה הרופא חשב שזה יעבור לבד אבל במשך חודשיים הכאב והבחילה החמירו. לא יכולתי כמעט לאכול מבלי לרצות להקיא וירדתי משמעותית במשקל (והתחלתי רזה).

במהלך החודשיים הללו התווספו תסמינים נוספים, השתן שלי הפך כהה ומקציף וגם… הפכתי לצהוב. לא שמתי לב עד שהרופא אמר, אבל זה היה די בולט (בעיקר בלבן של העיניים), וכך אובחנתי בצהבת.

יש תחושה די מתסכלת להרגיש חולה באופן קיצוני במחלה שיש עבורה חיסון שיכל למנוע את זה…

מבדיקת דם הסתבר שחליתי בצהבת מסוג הפטיטיס B. יש תחושה די מתסכלת להרגיש חולה באופן קיצוני במחלה שיש עבורה חיסון שיכל למנוע את זה…

במשך שמונת החודשים הבאים נבדקתי בבדיקות דם פעמיים בשבוע לניטור רמות הבילירובין ותפקודי הכבד שלי עד שהמחלה חלפה. בתקופה זאת נאסר עלי לשתות אלכוהול וגם להימנע מחלק ניכר מהתרופות (למשל אקמול שמתפרק בכבד יכול להוות סכנה של ממש).

כיום אני בריא ולא נשא אך עדיין עלי להיבדק אחת לשנה לוודא שהכבד שלי מתפקד כרגיל. עד היום אני לא יודע בוודאות איך נדבקתי.