חיסונים הם רק כלי

חיסונים הם בסך הכל כלי בשירות הרפואה. תפקיד החיסונים הוא למנוע מחלות ולהגן עלינו בפני סיבוכים, ובמידה וניתן- להכחיד את המחלה לחלוטין, כמו שהצלחנו לעשות עם האבעבועות השחורות. טור דעה

חיסונים הם לא מטרה בפני עצמה, הם רק כלי בשירות הרפואה. תפקיד החיסונים הוא למנוע מחלות ולהגן עלינו בפני סיבוכים, ובמידה וניתן- להכחיד את המחלה לחלוטין.

חיסונים אינם מטרה של אף אחד בעולם הרפואה, חיסונים הם בסך הכל כלי. אחד מכלים רבים של הרפואה המודרנית ואחד החשובים בתחום של רפואה מונעת.

סה טו. זו לא מטרה בפני עצמה. זו רק שיטה, אפילו פשוטה יחסית. מציגים לגוף פוסטרים של החשודים העיקריים בגרימת מחלות קשות. הגוף מסתכל, לא יכול לחלות מזה (כי זה רק פוסטר, לא באמת הפושע) ומשנן את הפרצוף. אם וכאשר נתקל בפושע, נזהה אותו מיד ונחסל אותו לפני שיתרבה. 

אם וכאשר נתקל בפושע, נזהה אותו מיד ונחסל אותו לפני שיתרבה

זה הכל. פטנט כזה. כדי להבין איך הוא עובד בדיוק ולעומק, בהחלט צריך להבין טוב מאד בכמה תחומים. בעיקר מיקרובילוגיה לצורך הכרת החשודים, אימונולוגיה כדי להבין איך המערכת החיסונית לומדת חשודים ואפידמיולוגיה כדי לראות מכלולים גדולים יותר שקשורים בלחימה בפושעים האלו. אוקי, כדי להבין טוב מיקרוביולוגיה, אימונולוגיה ואפידמיולוגיה, ממש חשוב ללמוד את התחומים שמקדימים להם. פיזיולוגיה למשל. ביולוגיה של התא, ביוכימיה ואפילו מתמטיקה.

תפקיד החיסונים הוא לעזור למערכת החיסון שלנו להתמודד עם המחלות

אם מישהו אומר לכם שהוא למד את "תחום החיסונים" ותגלו שבעצם הוא לא למד שום דבר מהתחומים שציינתי קודם, תחשדו קצת. כי אין כזה דבר "קורס בחיסונים" שבאמת מעניק הבנה מעמיקה. פשוט, כי חיסונים זה בכלל לא תחום. חיסונים זה בסך הכל כלי. שמתבסס על הבנה מעמיקה של תחומים חשובים רבים, אבל בסופו של דבר הוא כלי. רק מי שמאד אובססיבי ופרנואידי סביב הנושא הזה (אלוהים יודע למה) רואה בזה "תחום".

בגלל זה גם אין רופא מומחה לחיסונים. יעוץ חיסונים אמיתי ניתן על ידי מומחה בתחום הרלבנטי לבעיה שמתייחסים אליה. למשל, נוירולוג או רופא אימונולוג או זיהומולוג. רופא שטוען שהוא מומחה לחיסונים ונותן יעוצי חיסונים פרטיים, תכל'ס ממציא תחום בשביל הכיס הפרטי שלו ולא יותר. אין צורך להתמחות בחיסונים ממש כמו שאין צורך להתמחות באנטיביוטיקה. אלו בסך הכל כלים שכל רופא צריך להכיר בתחום התמחותו הספציפי (רפואת ילדים, נשים וכד').

אה וזה שאמרתי שחיסונים זו לא מטרה? אני אומר יותר מזה. המטרה האולטימטיבית של חיסון היא מניעת המחלה עד כדי הכחדתה. ואז כבר לא יהיה צריך את החיסון הזה יותר. האנושות הצליחה לעשות את זה עם האבעבועות השחורות ונקווה שבקרוב הפוליו יצטרף לרשימה. חיסון מוצלח הוא כזה שלא צריך אותו יותר לעולם, כי זה רק כלי ולא איזו מטרה נשגבת בפני עצמה.
רק בריאות ושלווה לכולם!

אן מוס

annemoss

חברת העמותה ומתנדבת וותיקה בקבוצת מדברים על חיסונים

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת