עוד סגר? ככה שוחקים את אמון הציבור

סגר שלישי. הוראות חסרות היגיון, הפכפכות וסותרות, ללא כל ביסוס רפואי. היעדר רשת ביטחון כלכלית שתאפשר לציבור להתמודד עם המצב.  זה מה שהציבור חווה היום.

ברור שבמצב שבו מתגלים למעלה מ-4,000 מאומתים ביום, אין מנוס מסגר. אבל, אנחנו במדעת מודאגים מאובדן האמון של הציבור בצעדים שעושה הממשלה, יחד עם אובדן הסולידריות שימשיך להקשות על ההתמודדות עם משבר הקורונה ועלול לעלות בחיי אדם גם בפנדמיה הבאה.

כשהמדינה מנהלת משבר בריאותי ציבורי בהתבסס על לחצים פוליטיים, כמו שקורה כבר 9 חודשים, הציבור מפסיק להאמין בה – בצדק – וכל אחד דואג לעצמו. התנהלות זו היא כר פורה למתנגדי מדע ומפיצי פייק ניוז, ואת הנזק אנחנו רואים בהיקף התפשטות המחלה. עולה החשש כי הדבר ישפיע גם על היענות הציבור לחיסוני הקורונה כאשר אלה יהיו זמינים לציבור הרחב, ואת ההשלכות על חיסוני השגרה לטווח הארוך אפשר רק לנחש.

כל זה לא היה חייב לקרות. למדינת ישראל יש מערכת בריאות ציבורית חזקה, מהטובות בעולם. אך למרות שפרוטוקולים ונהלים להתמודדות עם מגפה תוכננו ונכתבו, הם לא יושמו. הממשלה ניצלה את הסגר הראשון כדי להמציא את הגלגל מחדש, ובחודשים שחלפו מאז הסגר השני היא התנהלה כאילו חברי הממשלה ויתרו מראש כמעט על כל אמצעי התמודדות משמעותי.

אנחנו במדעת קוראים למקבלי ההחלטות עכשיו ובעתיד לפעול באופן מקצועי ואחראי, ללא שיקולים פוליטיים, ולקבוע אך ורק מגבלות מבוססות, מוסברות ונגישות. ובטווח הארוך – אנו קוראים למקבלי ההחלטות להקים גוף שיהיה אמון על בריאות הציבור, שיהיה ערוך מראש לניהול מצבי חירום ושיקבל את מלוא הסמכויות במצבים כאלה.

ד"ר אורי לרנר (PhD)ד"ר אורי לרנר

המנהל המקצועי של עמותת מדעת

בעל תואר שני במיקרוביולוגיה מהאוניברסיטה העברית בנושא מנגנוני עמידות לאנטיביוטיקה, ודוקטורט במדעי איכות הסביבה מהטכניון בתחום ניטור זיהום אוויר ואפידמיולוגיה סביבתית. נשוי ואב לשלושה. בוגר תכנית "ממשק – יישום מדע בממשל". דוגל בגישה רב-תחומית לפתרון בעיות, ומשתדל לשאוב השראה מעולמות מדעי החיים, הסביבה, הטכנולוגיה והמדיניות.

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת