נתוני קורונה בישראל
תרמו לעמותה

עזרו לנו לקדם את בריאות הציבור בישראל, לחברה בריאה יותר

כפתור לתרומה לעמותת מדעת באמצעות paypal
מחלת קורונה - מרכז מידע
מידע על קורונה - בקישור הזה
קישורים

איך נשמור על עצמנו ועל סביבתנו בגל החמישי

10.1.2022

בעקבות הגדילה המהירה בכמות המאומתים היומיים והיעדר הזמינות של בדיקות ה-PCR לכלל האוכלוסייה, נראה כי עיקר האחריות לאיתור הדבקה  והגנה על הסביבה הופכת להיות אישית.

בדיקות אנטיגן ביתיות הפכו בשבועות האחרונים לנגישות יותר, וכך מאפשרות לנו באופן מהיר ויחסית פשוט לדעת אם אנחנו נושאים נגיפי קורונה שעלולים לסכן את סביבתנו. יחד עם זאת, חשוב להכיר הבין שלבדיקות האנטיגן יש מספר מגבלות שמפחיתות את האמינות שלהן. יש מספר צעדים פשוטים בעזרתם ניתן להתגבר על חלק מהן:

  1. מכיוון שבדיקות האנטיגן לא כל כך רגישות, ניתן לאתר את הנגיפים רק לאחר זמן דגירה מסוים. לכן מומלץ עבור כל מי שנחשף למאומת להיבדק בבדיקת אנטיגן לפחות שלושה ימים לאחר החשיפה כדי שהתוצאה תהיה מהימנה יותר. עד לביצוע הבדיקה כדאי להימנע ככל הניתן ממפגשים, מכיוון שאין דרך בשלב זה לדעת בוודאות אם התרחשה הדבקה או לא. כאלטרנטיבה אם אין יכולת להימנע ממפגשים, מומלץ לבצע בדיקה לפני כל יציאה מהבית (הכי חשוב בבוקר לפני לימודים/עבודה), וכמובן להקפיד במיוחד על שימוש נכון במסכה. מאחר שלצערנו ניתקל בלא מעט מקרי חשיפה, חשוב לזכור שאפשר לעשות בדיקת אנטיגן מוסדית ללא עלות, ולא רק בדיקה ביתית שיש לרכוש (וייתכן שהבדיקה המוסדית אף מדויקת יותר). 
  2. אם יש חשד להידבקות (בעקבות חשיפה או סימפטומים), כדי לצמצם את הסיכוי לשגיאה, עדיף לבצע שתי בדיקות אנטיגן בהפרש של לפחות ארבע שעות זו מזו. כך נפחית את הסיכון לתוצאה שלילית שגויה (false negative, כפי שמוסבר בהרחבה פה). גם פה כמובן אפשר לבצע בדיקות מוסדיות. 
  3. מכיוון שווריאנט האומיקרון מתרבה ראשית בלוע ורק לאחר מספר ימים מגיע לחלל האף, את הדיגום עם המטוש מומלץ לבצע גם מחלל הפה – כלומר לקחת את המטוש ולהעביר אותו בחיך העליון ו/או הגרון (יש להימנע ממגע עם הלשון או השיניים) ורק אחר כך בנחיריים (ההמשך לפי ההוראות של הבדיקה). וידאו המסביר כיצד לדגום נמצא בקישור זה
  4. קריאת התוצאה: יש לקרוא את התוצאה בטווח הזמן המומלץ ולא אחריו, אחרת התוצאות אינן מהימנות – פס שהופיע יכול להעלם, או שיכול להופיע פס שלא היה אמור להיות. יש לשים לב שכל פס (אפילו אם מאוד חלש) שיוצא בקו ה-T נחשב לתוצאה חיובית. פס זה פס. 
  5. אם יצאת חיובי, לא לשכוח ליידע את הסובבים אותך ואת הרשויות.

אינפוגרפיקה כללי שמירה בגל החמישי