מחלת קורונה - מרכז מידע
מידע על קורונה - בקישור הזה
תרמו לעמותה

עזרו לנו לקדם את בריאות הציבור בישראל, לחברה בריאה יותר

כפתור לתרומה לעמותת מדעת

כירופרקטיקה כמקצוע טיפולי בישראל – נייר עמדה

יום שלישי 21 פברואר 2023

לאחרונה שודר תחקיר המתאר סיכונים בטיפול כירופרקטי שגרמו לפגיעה במטופלים ובעקבותיו נשמעים קולות הקוראים להפוך את הכירופרקטיקה למקצוע שהעוסקים בו נדרשים לרישיון משרד הבריאות. אולם כירופרקטיקה היא גישה טיפולית שאינה מבוססת מחקרית, שתועלותיה המשוערות לא עמדו במבחן המחקר המדעי ומנגד טומנת בחובה סיכונים רבים למטופלים.
כדי לשמור על בריאות המטופלים ובטיחותם, עמותת מדעת טוענת כי יש מקום להגביל את הטיפול בגישה זו בישראל.
בנייר עמדה זה, מומחי עמותת מדעת סוקרים את גישת הכירופרקטיקה, העדר הביסוס המחקרי של שיטה זו, הסיכונים הטמונים בה וכן התנגדויות לשיטה בארצות הברית. 

מוזמנות ומוזמנים לקרוא את נייר העמדה כפי שהועבר לחברי וחברות ועדת הבריאות של הכנסת לקראת דיון בנושא – כירופרקטיקה כמקצוע טיפולי בישראל – נייר עמדה

מהי כירופרקטיקה?

על פי הכירופרקטיקה – גישת טיפול שפותחה בסוף המאה ה-19 – ישנה זרימה של אנרגיה מולדת (Innate Intelligence) שנחסמת על ידי תזוזות בחוליות הגב, תזוזות שמוציאות את החוליות ממקומן (סובלוקסציות). באמצעות מישוש, המטפל יכול להבין איזו חוליה יצאה ולאיזה כיוון, ובאמצעות הפעלת כוח פיזי הוא יכול להחזיר את החוליות למקומן. טיפול זה נקרא בכירופרקטיקה "כוונון" (adjustment), ו"מניפולציה" על ידי שאר מקצועות הבריאות.

על פי התיאוריה, שהופרכה, תזוזה כזו של חוליה מפריעה לזרימה עצבית וכך מובילה לשלל בעיות בריאותיות כגון הפרעות קצב לב, מחלות ריאה, מחלות ילדות ועוד מחלות שבפועל אינן קשורות לתזוזת חוליות בעמוד השדרה. בהמשך לכך, לפי הכירופרקטיקה ניתן לטפל בבעיות בריאותיות שונות על ידי הפעלת כוח פיזי על עמוד השדרה.

מחקרים הראו כי המישוש לא אמין, חוליות לא יוצאות מהמקום למעט בעקבות תאונות באנרגיה גבוהה, והטכניקה הטיפולית לא מחזירה חוליות למקום או משנה את המנח שלהן. מרבית המחקר שסתר את תיאורית הסובלוקסציה בוצע על ידי כירופרקטים שהמשיכו ללימודי מדעי הרפואה וערכו מחקרים בנושא. אותם כירופרקטים קראו במאמרים רבים לזנוח את תיאוריית הסובלוקסציה ולבצע שינוי דרסטי במקצוע.

לטכניקות הכירופרקטיקה יש אפקט קליני על כאבי עמוד שדרה אבל הוא זמני ולא יותר טוב או ממושך מטכניקות ידניות אחרות כגון עיסוי.

הסיכונים בשיטת הטיפול

הסיכונים בטיפולים הכירופרקטיים כוללים:

 • סיכונים קטנים שמופיעים אצל כמחצית מהמטופלים – כאב, קהות, נוקשות, סחרחורות וכאב ראש.
 • סיכונים משמעותיים שדורשים טיפול – נקעים ושברים, פגיעה בעורק החולייתי או העורק הראשי המספק דם לראש לאחר מניפולציה לחוליות הצוואר, מניפולציה בה המטפל אוחז בראשו של המטופל ומסובב אותו בחוזקה, כך שהצוואר נמתח ומסתובב באופן קיצוני ומהיר, דבר שהוא חלק מהטיפול הכירופרקטי. 

פגיעה בעורק עלולה להוביל לשבץ עקב יצירת קריש דם שנודד למוח או עקב דימום בעורק המוביל דם אל המוח.

מניפולציה בחוליות הצוואר עלולה כאמור לגרום קרע בכלי הדם או שחרור קריש דם למוח. כשאדם הסובל מכאבים בצוואר כבר סובל מקרע קטן עוד לפני שהגיע לטיפול, מניפולציה כזו עלולה להחמיר את הקרע. כיוון שכך, על איש המקצוע מוטלת האחריות לבצע סינון דגלים אדומים וגורמי סיכון רפואיים לפני כל טיפול גופני.

הסיכון לשבץ בעקבות טיפול כירופרקטי לצוואר לא גדול, אך אינו נדיר. בישראל תועדו מספר מקרים נזק משמעותי שנגרם בטיפול כירופרקטי. יש אמנם מטפלים בחלק ממקצועות הבריאות שמבצעים מניפולציות צוואריות כחלק מהטיפול, אך המחקר מראה כי מניפולציות אלה נמצאות בשימוש רב ביותר בקרב כירופרקטים וכי רוב מקרי השבץ המתועדים לאחר טיפול בצוואר התרחשו לאחר טיפול כירופרקטי.

בשל פרק הזמן שחולף בין הפגיעה בעורק החולייתי ועד יצירת קריש הדם שגורם לשבץ, נראה כי קיים תת דיווח, כלומר – שיעור הנפגעים גבוה מהמדווח.

התנגדויות לשיטה בארצות הברית

בארצות הברית אפשר להירשם ללימודי כירופרקטיקה לאחר תואר ראשון, בדומה לכל מקצועות הבריאות והרפואה. לימודי הכירופרקטיקה נמשכים לרוב שלוש וחצי שנים ומתבצעים לרוב במכללות ייעודיות. 

כירופרקטים משווים לעיתים את נפח הלימודים שלהם ללימודי רפואה. משך הלימודים אכן דומה, וגם ידע בסיסי במדעי הרפואה כגון אנטומיה ופיזיולוגיה הוא חלק מתוכניות הלימוד. עם זאת, ישנם הבדלים חשובים. הבדל ראשון הוא הנפח שתופסת תיאורית הסובלוקסציה בלימודי הכירופרקטיקה. תיאוריה זו הופרכה, אך עדיין נלמדת. הבדל שני הוא העובדה שבתחום הכירופרקטיקה, בניגוד לרפואה, אין התמחויות. כל כירופרקט שסיים את לימודי היסוד נחשב מוכשר לטפל בכל התחומים, בעוד שרופא ממשיך ומתמקצע בתקופת ההתמחות לאחר הלימודים. 

ארגוני הרפואה בארצות הברית התנגדו למקצוע כבר בתחילת המאה העשרים. בשנת 1913 פרסם ארגון הרפואה האמריקאי (AMA) הצהרה כי מדובר במקצוע שהוא שרלטנות, ובשנת 1966 הגדיר את הכירופרקטיקה כ"כת לא מדעית". עד שנת 1990 אסר הקוד האתי של הארגון על רופאים לעבוד עם כירופרקטים, או להפנות אליהם מטופלים, עקב השימוש השנוי במחלוקת שלהם בתואר ד"ר, שניתן להם לרוב על ידי מכללות עצמאיות, ועקב היות המקצוע פסאודו-מדעי ואף מסוכן, לטענת הארגון. עם זאת, בעקבות תביעת ענק שהוגשה בשנת 1976 ונידונה בבית משפט 11 שנים, כולל מספר ערעורים, בית המשפט קבע כי האיסור להפנות לכירופרקטים הוא לא חוקתי וארגון הרפואה האמריקאי חויב לשנות את הקוד האתי שלו. עם זאת, מעמד הכירופרקטים לא השתנה והם אינם בעלי סמכויות רפואיות כמו רישום תרופות וביצוע פרוצדורות.

סיכום

כירופרקטיקה היא שיטת טיפול שאינה מבוססת מדע, והמחקר המדעי הפריך את העקרונות שעליהם היא מבוססת. מחד הטיפול אינו אפקטיבי ולא מסוגל לטפל בחוליים שהשיטה מתיימרת לרפא,  ומאידך מסכן את המטופלים בשורה של נזקים אפשריים, חלקם חמורים מאוד. 

חוק מקצועות הבריאות נדרש להתקין תקנות בהתייחס לגבולות המקצועיים של כל מקצועות הבריאות. מאז חקיקתו בשנת 2008 ועד היום, הדבר לא נעשה וכך נפגעת יכולתו הפוטנציאלית של משרד הבריאות לפעול נגד מטפלים מטעם עצמם בתחומים הללו. מעבר לכך, הכללת מקצוע תחת מקצועות הבריאות יוצרת מצג שווא של מקצוע מבוסס, גם כאשר מדובר בתחומים לא-מדעיים ושאינם מבוססי ראיות.

לנוכח העובדה כי הכירופרקטיקה היא מקצוע שאינו מבוסס מדעית, עמותת מדעת קוראת לא להכניסו לחוק מקצועות הבריאות ומתנגדת לכלול אותו בין המקצועות הנמצאים תחת רישיון משרד הבריאות, על מנת למנוע מצג שווא של היות התחום בטוח ו/או מועיל. יתרה מכך, נדרש פתרון חוקי גם עבור מקצועות שאינם כלולים בחוק מקצועות הבריאות, כאשר יש להם יומרות בריאותיות – כדי לאפשר אכיפה של טובת ובריאות הציבור. 

אודות עמותת מדעת

מדעת – למען בריאות מושכלת היא עמותה ללא מטרת רווח, הפועלת לקידום בריאות הציבור. אנחנו מאמינים שקבלת החלטות אישית וציבורית בנושאי בריאות צריכה להיעשות בצורה מושכלת ועל פי מידע אמין ומבוסס מדע. מדעת פועלת לקדם תפיסה זו בציבור הישראלי, בתקשורת ובקרב מקבלי החלטות. 

העמותה ומתנדביה מפיצים מידע נגיש ונוח לשימוש, מקיימים הרצאות לציבור הרחב ולאנשי מקצוע ומקדמים אוריינות מדעית וצריכה נבונה של מידע. מדעת פועלת בזירה הציבורית בקידום חקיקה, רגולציה ואכיפה ובייצוג האינטרס הציבורי בהיבטים השונים של בריאות הציבור. מדעת היא הארגון הישראלי היחיד העומד בקריטריונים של ארגון הבריאות העולמי מבחינת עמידה בסטנדרטים גבוהים ביותר של אמינות, דיוק והנגשת מידע, ונכלל ברשת בטיחות החיסונים (VSN). 

מקורות

 1. Chiropractic: a critical evaluation 
  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18280103/ 
 2. Benefits and harms of spinal manipulative therapy for the treatment of chronic low back pain: systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6396088/ 
 3. The potential dangers of neck manipulation & risk for dissection and devastating stroke: An illustrative case & review of the literature https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6016850/ 
 4. Chiropractor Manipulation Leading to Bilateral Vertebral Artery Dissection and Acute Ischemic Stroke
  https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/SVIN.01.suppl_1.000200 
 5. Carotid Artery Dissection and Ischemic Stroke Following Cervical Chiropractic Manipulation: Two Case Reports
  https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/15385744211072660 
 6. Chiropractic: A Summary of Concerns
  https://sciencebasedmedicine.org/chiropractic-a-summary-of-concerns/ 
 7. Chiropractic 
  https://sciencebasedmedicine.org/reference/chiropractic
 8. Fighting Injustice: A Historical Review of the National Chiropractic Antitrust Committee https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1556349919300208 
 9. Chiropractors Disciplined by a State Chiropractic Board and a Comparison with Disciplined Medical Physicians
  https://www.jmptonline.org/article/S0161-4754(04)00131-9/fulltext 
 10. Acute Presentation of Cervical Myelopathy Following Manipulation Therapy
  https://www.ima.org.il/MEDICINEIMAJ/Article.aspx?aId=4549

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת