נתוני קורונה בישראל
תרמו לעמותה

עזרו לנו לקדם את בריאות הציבור בישראל, לחברה בריאה יותר

כפתור לתרומה לעמותת מדעת
מחלת קורונה - מרכז מידע
מידע על קורונה - בקישור הזה
קישורים

מדעת עושה סדר – ההשפעה של עטיית מסכה על חומרת ההדבקה

שמענו ש… "עטיית מסכות מפחיתה את חומרת המחלה״

בקצרה: לא מדויק, עטיית מסכה מפחיתה את הסיכון להידבק, אך לא ברור שגם תפחית את חומרת המחלה.

14.12.2020

תפקיד המסכה הוא להקטין את מספר הנגיפים המגיעים אל גופנו. בעוד שיש הסכמה מוחלטת שחשיפה למספר נגיפים גבוה יותר מגדיל את הסיכון להדבקה, אין הסכמה על כך שמנה גדולה יותר תוביל לחולי חמור יותר.

מספר הנגיפים בגופו של אדם, המכונה "עומס נגיפי", אכן קשור לחומרת המחלה, אולם אין ראיה לכך שחשיפה לכמות גדולה של נגיפים פירושה מחלה קשה יותר. אחד הגורמים המשפיעים על חומרת המחלה הוא קצב התרבות הנגיף בגוף, וקצב זה תלוי בין השאר במצבה של מערכת החיסון. על פי ההערכות המקצועיות המקובלות כיום, כמות הנגיפים שנחשפנו אליהם אינה גורם מרכזי בחומרת המחלה; יש גורמים חשובים הרבה יותר ובהם גיל, מחלות רקע ובעיות במערכת החיסון.

בהקשר של נגיפי שפעת נערך ניסוי שהצביע על קשר בין היקף החשיפה לחומרת המחלה, אולם ניסוי זה כלל שימוש בכמויות גדולות מאוד של נגיפים, שאינן משקפות את המצב בעולם האמיתי [1]. מחקרים אחרים שהראו תוצאות דומות נעשו על בעלי חיים, והגזירה מהם לבני אדם אינה פשוטה. לכן אל לנו להניח שהקשר בין היקף החשיפה לחומרת המחלה תקף גם בבני אדם [2,3].

מחקרים אחרים הצביעו על כך שבמקומות שהנהיגו עטיית מסכות היו יותר חולים אסימפטומטיים [4,5], אולם הם לא הצביעו על קשר סיבתי מובהק בין עטיית המסכה לתופעה זו. לאחרונה נטען בפרסום בעיתון מדעי מכובד כי עטיית מסכה היא מעין תהליך של חיסון מוחלש, וזאת משום שהמסכה מצמצמת את החשיפה לנגיפים [6]. גם במאמר זה כמה בעיות. ראשית כל, כפי שכבר אמרנו כאן, צמצום החשיפה אינו מוביל בהכרח להקלת המחלה. שנית, בשעה שבחיסון מוחלש עובר הנגיף תהליך המונע ממנו לגרום למחלה, המסכה אינה מחוללת שום שינוי כזה בנגיף ולכן הוא מדבק גם במידה שעבר דרך המסכה (אפילו אם בכמות פחותה).

לסיכום, יש ראיות לכך ששימוש במסכה עשוי להפחית את חומרת המחלה, אך לפי שעה אין אלה ראיות חותכות. מה שברור הוא שאסור שהמסכה תשרה עלינו ביטחון מופרז ותגרום לנו לזלזל בשאר אמצעי המנע – ריחוק פיזי והפחתת השהות במקומות ציבוריים סגורים. אנו יודעים שהשילוב בין שלושת האמצעים – מסכה, ריחוק פיזי והימנעות ממקומות ציבוריים סגורים – הוא שילוב יעיל ומומלץ שיסייע לנו לשמור לא רק על עצמנו אלא גם על שאר האנשים בסביבתנו.

למען בריאותכם ובריאות כולנו – עטו מסכות ושמרו על כללי הריחוק.

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת