נתוני קורונה בישראל
תרמו לעמותה

עזרו לנו לקדם את בריאות הציבור בישראל, לחברה בריאה יותר

כפתור לתרומה לעמותת מדעת
מחלת קורונה - מרכז מידע
מידע על קורונה - בקישור הזה
קישורים

מדעת עושה סדר – חיסון נגד קורונה לא מעלה סיכון להפלות

11.4.2020

בראש כתבה שמופצת לאחרונה ברשת מופיעה כותרת כזב כי בשבועות האחרונים היתה עלייה במאות אחוזים בשיעורי ההפלות של נשים לאחר שחוסנו נגד קורונה. בכתבה עצמה מדווח שמדובר בנשים שאיבדו את הריונן בגלל החיסון, זאת למרות שהנתונים המוצגים בכתבה אינם תומכים בהצהרה זו כלל.

בכתבה הסתמכו על נתונים מספריים של הפלות לאחר חיסון בבריטניה, כאשר בדיווח מינואר דווח על 6 הפלות לאחר חיסון, ובדיווח ממרץ דווח על 35 הפלות לאחר חיסון. עלייה זו הגיונית בהתחשב בעובדה שבמהלך שבועות אלו התחסנו עוד נשים רבות. הנתון שהוסתר בכתבה זו הוא שיעור ההפלות מתוך כלל הנשים שהתחסנו. שיעור ההפלות בעולם אינו מבוטל גם בימי שגרה,  בייחוד בשלבים המוקדמים של ההריון, ועומד על כ-10 עד 25 אחוז בממוצע מכלל ההריונות (1). כך שלצערנו צפוי שנשים יחוו הפלות בין אם התחסנו או לא. מן הסתם ככל שמספר הנשים ההריוניות שחוסנו יהיה גבוה יותר, גם אם שיעור ההפלות ישאר זהה, מספר ההפלות יגדל בהתאם. כדי לקבוע האם מדובר בהשפעה של החיסון או לא, יש להשוות את הנתון לשיעור ההפלות באוכלוסייה לא מחוסנת. 

במחקרים ומעקבים שנעשו בארצות הברית על ידי ה CDC נמצא ששיעור ההפלות לא עלה לאחר חיסון לעומת השיעור בכלל האוכלוסייה. יש לציין כי עד כה, נרשמו בארה"ב לתוכנית מעקב הבטיחות אחר החיסונים (V-safe) קרוב ל-70,000 נשים הריוניות שהתחסנו (2). בעדכון האחרון שפורסם כאשר נרשמו לתוכנית זו כ-30,000 נשים לא נמצאו השפעות חריגות על האם או העובר  במערכת דיווח פסיבית. בנוסף, נעשה מעקב מקיף אחר קרוב ל-2,000 מהן, וגם בהן לא נמצא שיעור גבוה יותר של הפלות ביחס לשיעור הרגיל באוכלוסיה שלא התחסנה (3).

איגודים מקצועיים בתחום רפואת הנשים גם בישראל וגם במדינות אחרות בעולם מסכימים כי על אף שבמסגרת המחקרים הקליניים טרם בוצע מחקר ייעודי על בטיחות החיסון בהריון, מתוך מידע שהצטבר עד כה יחד עם הידע וההבנה התאורטית של פעילות החיסון, במצב של סיכון לחשיפה למחלה, עדיף להתחסן, גם בזמן ההריון (4-6).

 

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת