נתוני קורונה בישראל
תרמו לעמותה

עזרו לנו לקדם את בריאות הציבור בישראל, לחברה בריאה יותר

כפתור לתרומה לעמותת מדעת
מחלת קורונה - מרכז מידע
מידע על קורונה - בקישור הזה
קישורים

להשקיע קצת, להרוויח הרבה – לפעול יחד למען השגרה של כולנו

4.7.21

לפני קצת יותר משבועיים הוסרה המגבלה האחרונה הנוגעת למאמץ לצמצם את התפשטות נגיף הקורונה – עטיית מסכה. התחלנו להאמין שהקורונה כבר מאחורינו, אבל רק שבוע לאחר ביטול ההנחיה הזו התפרצה הקורונה בכמה מוקדים בארץ.

מקורן של מרבית ההדבקות הוא אנשים שחזרו מחו"ל והביאו עמם וריאנטים, נגיפים השונים מהנגיף המקורי. לפי הראיות האחרונות, וריאנטים אלה הם בעלי יכולת הדבקה טובה הרבה יותר מקודמיהם. ייתכן שנצליח לעצור את התפשטות הנגיף אל מחוץ למוקדים הקיימים ולהכיל את ההתפרצות הנוכחית. אבל גם ייתכן שלא נצליח להכיל את ההתפשטות הזו ותהיה התפרצות רחבה. לשם כך עלינו לחזור כמה צעדים אחורה ולבנות מחדש את שגרת הקורונה שלנו.

החלק האופטימי הוא שמרבית האוכלוסייה הבוגרת בישראל מחוסנת. עם זאת, צריך לזכור שהחיסון אינו מגן ב-100 אחוז, והמשמעות היא שגם מחוסנים נדבקים במחלה. הילדים מתחת לגיל 12 לא יכולים להתחסן עדיין, ומומלץ להגן עליהם מפני הידבקות במחלה.

אחד מאמצעי ההגנה היעילים ביותר והפשוטים ביותר לשימוש הוא מסכה. עטיית מסכה המכסה את האף ואת הפה יוצרת חציצה בינינו לבין הסביבה, ומקטינה את סיכויי ההדבקה בנגיף שעובר בטיפות זעירות ונכנס לגוף דרך מערכת הנשימה.

המסכה מגינה על הסביבה מפנינו, אך גם שומרת עלינו מפני הסביבה. זו הסיבה לכך שהחובה לעטות מסכה בכל חלל סגור הוחזרה לפני כמה ימים. אנו ממליצים לעשות זאת גם באזורים פתוחים שבהם יש התקהלות של אנשים – מתחנת אוטובוס עמוסה, דרך הפגנה ואירוע רב משתתפים אחר, ועד הופעה בשטח פתוח.

במיוחד חשוב להקפיד על מסכה במקומות שבהם באים במגע עם אנשים שאינם מהמעגל הקרוב (שאינם באותה "קפסולה" קבועה) כלומר בסופרמרקט, בקניון ובמקומות אחרים שאנחנו נכנסים אליהם בשביל לעשות משהו. השימוש במסכה יכול למנוע הבאת הקורונה הביתה או למקום העבודה. בכל מקרה, עדיף להימנע כרגע מאירועים המוניים, מקומות עמוסים באנשים והתקהלויות.

הפצת הנגיף קלה יותר בסביבה שבה יש אוכלוסייה לא מחוסנת; רוב הנדבקים כעת לא מחוסנים וכמחציתם היו בגילי 19-0, הרבה מעבר לשיעורם היחסי באוכלוסיה או שיעורם בקרב המאומתים בגלים הקודמים. לכן, כל מי שיכולים להתחסן כדאי שיעשו את זה ובכך יגנו על בריאותם שלהם ועל בריאות הסובבים אותם. לאלה שאינם יכולים להתחסן מומלץ להישמר שבעתיים, לא להגיע למקומות שבהם הסיכוי להפצה גבוה ולעטות מסכה צמודה לפה ולאף בשביל להקטין עוד יותר את הסיכון. כדאי להפעיל שיקול דעת לפני שנכנסים עם ילדים לכל מקום סגור או הומה אדם.

אלו רק חלק משכבות ההגנה בין השגרה הבריאה לבין מגפה, כפי שמתאר מודל הגבינה השוויצרית, המשלב את אחריות המדינה לפעול, יחד עם חשיבות האחריות אישית לטובת הכלל. חשוב שכולם יקפידו על עטיית מסכות המכסות את הפה ואת האף, בידוד לפי הנחיות משרד הבריאות וביצוע בדיקות להימצאות הנגיף בכל חשד לחשיפה לחולה קורונה או הופעת תסמינים של המחלה. לגבי נסיעות לחו"ל, מומלץ לשקול מהי מטרת הנסיעה ולבחון אם היא נחוצה. במהלך השהייה בחו"ל יש לשמור על כל אמצעי הבטיחות ועל בדיקות ובידוד מיטבי לאחר החזרה. יש לפעול לפי הנחיות משרד הבריאות המתעדכנות בהתאם למצב התחלואה בישראל ובעולם.

האחריות האישית היא קו ההגנה הראשון בשמירה על בריאותנו. זו הדרך היחידה שלנו להכיל את ההתפרצויות האלו ולשמור על השגרה ולא לחזור אחורה לתקופה שבה עשרות אלפי ישראלים שהו בבידוד וההגבלות על התנועה, העבודה והבילויים היו בשיאן.

נמלים פועלות יחד

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת