נתוני קורונה בישראל
תרמו לעמותה

עזרו לנו לקדם את בריאות הציבור בישראל, לחברה בריאה יותר

כפתור לתרומה לעמותת מדעת
מחלת קורונה - מרכז מידע
מידע על קורונה - בקישור הזה
קישורים

סדר פסח ובדיקות אנטיגן

15.4.2022

"איך יודעים שבא אביב? מסתכלים סביב סביב ואז יודעים". בתקופה זו של השנה, עם בואם של חג הפסח ועונת האביב, נדמה שהכול פורח. הצבע הירוק חוזר לחיינו, משפחות נאספות יחדיו סביב שולחן הסדר, ולפחות ארבע כוסות יין מתרוקנות בחדווה. אלא שכדי שהקורונה לא תפרח, בניגוד לשאר המאפיינים בנוף של חיינו, נזכיר שכדאי להיבדק לפני היציאה לארוחה המשפחתית. לא יוצאים לפני שנבדקים!

מגפת הקורונה פרצה לחיינו לפני יותר משנתיים ומאז השפיעה באופן חסר תקדים על כל אחד ואחת מאתנו. המחיר שהיא גבתה היה עצום – הרבה מאוד אנשים חלו, יותר מ-10,600 מתו מהמחלה ומסיבוכיה, ויש רבים שסבלו ועדיין סובלים מהשפעות ארוכות טווח. הפגיעה היתה גדולה גם במובנים אחרים, עם טלטולים שספג הביטחון התעסוקתי, חששות מהסיכון להידבק ובדידות קשה. סגרים כלליים היו אמצעי מרכזי להתמודדות עם התחלואה, וסביר שמעטים ישכחו את סדר הפסח של שנת 2020, בשיאו של הסגר הכללי הראשון.

החיסונים נגד נגיף הקורונה אושרו לקראת שנת 2021 ובמהרה נכנסו לשימוש נרחב, בשיאו של הגל השלישי. הם אלו שהובילו לדעיכה ולהיעלמות הגל. זהו הישג אדיר לרפואה ולמדע המודרני.  חודשים ספורים לאחר מכן, צץ הגל הרביעי – גל וריאנט דלתא של הנגיף – שנבע בחלקו מדעיכת ההגנה שהקנו החיסונים. באמצעות מנת חיסון נוספת גם גל זה דעך ונעלם, אך כבר אי אפשר היה להתכחש לכך שהקורונה כאן לזמן ארוך משציפינו, ושאנחנו צריכים להתייחס אליה אחרת ממחלות שכבר מוכרות לנו. 

הוכחות חותכות לכך התקבלו במהלך הגל החמישי, שאותו גרם הווריאנט אומיקרון. למזלנו, חיסוני הקורונה מקנים הגנה חזקה, מרשימה ועקבית מפני תחלואה קשה ותמותה מהמחלה, אבל נראה שהם לא מאוד יעילים במניעת הידבקות. הווריאנטים הנוכחיים הרבה יותר מידבקים ומתפשטים במהירות רבה יותר מהקודמים כך שלמרות החיסונים, הטיפולים התרופתיים הייעודיים וההיכרות עם אופי התחלואה בקורונה הגל החמישי גבה את מספר הקורבנות הגבוה ביותר בהיסטוריית המגפה בישראל.

הגישה המובילה בבריאות הציבור היא שהטיפול הטוב ביותר למחלה הוא מניעה, כלומר עדיף לא לחלות מאשר לקבל טיפולים למחלה. זה אומר שגם אם מרבית האוכלוסייה אינה בסכנת מוות בשל נגיף הקורונה, בכל זאת ההידבקות היא מאורע מסוכן מאוד עבור אנשים מבוגרים ואוכלוסיות בסיכון. בזכות החיסון הסיכוי שלהם למות נמוך משמעותית אבל הם יכולים להיות חולים זמן רב ולהתמודד עם תופעות ארוכות טווח בדמות Long COVID, סיבוך שעדיין אין לו טיפול טוב מספיק. 

בחג הזה אנחנו מצווים לזכור את מה שעשה לנו פרעה במצרים וגם את מה שעשתה לנו הקורונה בישראל. הדרך הטובה ביותר להימנע מהמחלה היא להיבדק לפני שיוצאים לארוחת החג ובכך להגן על המשפחה הקרובה והחברים שאיתם נבלה. שיהיה לכולם חג שמח, בטוח ובריא!

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת