נתוני קורונה בישראל
תרמו לעמותה

עזרו לנו לקדם את בריאות הציבור בישראל, לחברה בריאה יותר

כפתור לתרומה לעמותת מדעת
מחלת קורונה - מרכז מידע
מידע על קורונה - בקישור הזה
קישורים

מדעת עושה סדר – סיגנל חלש לשבץ מוחי לאחר חיסון קורונה?

16.1.2023

הכל מבלבל? מדעת עושה סדר

שמעתי ש…"ה-FDA מתריע על קשר אפשרי בין החיסון לקורונה ושבץ מוחי"

בקצרה: מטעה!

ה-CDC וה-FDA קבעו שמדובר באות חלש, וסביר שאינו גבוה ולא באמת קיים קשר לחיסון. בידיעה התייחסו לבטיחות החיסון ולכך שאין שינוי בהנחיות למניעת המחלה. כך שהאמת הרבה פחות מדאיגה, ולמעשה מדגימה שקיפות ורגישות של מערכות הניטור.

 

בימים האחרונים מופצת ידיעה על כך שה-FDA מתריע על קשר בין החיסון לקורונה ושבץ מוחי. בתקשורת הכותרות מאיימות, וברשתות מתנגדי החיסונים עולצים. אך האמת הרבה פחות מדאיגה, ולמעשה מדגימה שקיפות ורגישות של מערכות הניטור.

הרשויות הרגולטוריות בארצות הברית, ה-FDA וה-CDC, פרסמו הצהרה על אות חלש שאותר באחת ממערכות הניטור של תופעות הלוואי לחיסון, מערכת ה-VSD. נמצאה עליה מסוימת בהיארעות שבץ מוחי בסמיכות לחיסון (עד 21 ימים לאחר החיסון), ובקבוצות גיל מסוימות.

חשוב להדגיש מספר דברים: ראשית, מדובר בחיסון הביוולנטי, הידוע גם כחיסון לאומיקרון (הכולל חיסון נגד כמה וריאנטים), ולא בחיסון המקורי שפותח טרם הופעת הווריאנטים האחרונים, כך שהשימוש בביטוי "החיסון לקורונה", כאילו מדובר בכל החיסונים לקורונה שניתנו, שגוי ומטעה.

שנית, ואולי הנקודה החשובה מכולן – האות שהתגלה היה חלש מאוד והתגלה רק במערכת ניטור אחת משלל המערכות שמשמשות למעקב אחר תופעות לוואי. האות הזה לא הופיע במדינות אחרות או במחקרי בטיחות החיסון, האירועים האלו נדירים מאוד ולא נתמכו בעדויות אחרות. לכן אין לדעת אם הם קשורים לחיסון או שמדובר בסטייה סטטיסטית. מעבר למחקרי הבטיחות של החיסון טרם מתן אישור, יש מערך שלם של כלים לניטור תופעות לוואי ואירועים חריגים בציבור הרחב, כפי שפירסמנו בהרחבה פה.

חשוב לציין, על פי מחקרים, תחלואה קשה בקורונה (אותה מפחיתים החיסונים) ידועה כגורם סיכון לשבץ מוחי. כך שגם אם יתברר, בסופו של דבר, שהסיגנל אמיתי סביר להניח שהוא יהיה פחות משמעותי מזה שנגרם מהמחלה עצמה.

ה-CDC וה-FDA קבעו שמדובר באות חלש, וסביר שאינו קשור לחיסון. בידיעה התייחסו לבטיחות החיסון ולכך שאין שינוי בהנחיות למניעת המחלה. עם זאת, שתי הרשויות האלו, שהן מופת לשקיפות, משתפות את הציבור במידע הזה, ואין לנו אלא להריע להן על כך, אך באחריותנו גם להביט במידע כפי שהן משתפות אותו, עם כל הסייגים, ולא לפרש אותו באופן המוביל לפאניקה כדי להרוויח רייטינג.

היכולת של מערכות אלו לאתר אות כל כך חלש, צריכה להגדיל את האמון והביטחון שלנו בהן, וביכולתן לקבוע אם חיסון מסוכן או לא. השקיפות שלהן מאפשרת לנו לבחון את המידע בהקשר הנכון. אך פעם אחר פעם אנו רואים גורמים ציניים מנצלים יכולות אלו כדי להציג את המידע באור מטעה ושגוי.

על הרשויות, גם בארץ, להמשיך לחקור את האות החלש הזה ולבדוק אם מדובר באות אמיתי, ואם כן – לאמוד את הסיכון שבו לעומת הסיכון שבהידבקות במחלה, ולהמשיך ליידע את הציבור בדבר תוצאות המחקרים. אין לאף אחד עניין לתת תכשיר שהסכנה בו עולה על התועלת.

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת