מדעת עושה סדר – אספרטיים וסרטן

עמוד זה פורסם לראשונה ב-5.7.2023, ועודכן ב-14.7.2023 בעקבות פרסום ההודעה הרשמית של הסוכנות הבין-לאומית לחקר הסרטן.

 

הכל מבלבל? מדעת עושה סדר!

שמענו ש… "ארגון הבריאות העולמי הכריז על הממתיק המלאכותי אספרטיים כמסרטן"

בקצרה: לא ממש

זרוע של ארגון הבריאות העולמי סיווגה לראשונה ממתיק מלאכותי כמסרטן *אפשרי* בבני אדם, לא כוודאי. אין בסיווג מידע לגבי רמת הסיכון הפוטנציאלית, וזרוע אחרת של הארגון קבעה שאספרטיים בטוח במינון סביר.

הסוכנות הבין-לאומית לחקר הסרטן, זרוע של ארגון הבריאות העולמי, הכריזה ב-14/7 שהממתיק המלאכותי אספרטיים חשוד כמסרטן אפשרי, כלומר אולי קשור לסרטן. הוא לא מסרטן ודאי, ורוב המחקרים לא מצאו קשר בינו לבין סרטן בני אדם.

הוא מסווג כ"גורם החשוד כמסרטן אפשרי", לצד גורמים כגון חמוצים בסגנון אסייתי, מיצוי עלי אלוורה ועבודה בניקוי יבש. אספרטיים ויתר הגורמים האלה, הם גורמים שהועלה לגביהם חשד שהם מסרטנים, אבל אין עדויות מדעיות טובות לכך שהם מסרטנים – לא באדם, לא בחיות מעבדה.

הסיווג הזה של הסוכנות לחקר הסרטן נוטה לבלבל, מאחר שאינו מספק מידע לגבי רמת הסיכון הפוטנציאלית, אם היא גדולה או קטנה, וגם לא אומר מהו המינון שעלול לגרום לסרטן, אם בכלל החומר אכן מסרטן בבני אדם.

זרוע אחרת של ארגון הבריאות העולמי, ועדת המומחים המשותפת לתוספי מזון של WHO ושל ארגון המזון והחקלאות, היא זו שאמונה על בדיקת הבטיחות של אספרטיים מכל ההיבטים הבריאותיים, לא רק מבחינת סכנה אפשרית לסרטן. על פי תוצאות הבדיקה היא קובעת מה רמת הצריכה היומית הבטוחה של הממתיק. בדיקה זו היא חלק מתהליך הפיקוח על בטיחות כל תוספי המזון, הכפופים לרגולציה מחמירה לצורך שמירה על בריאות הציבור.

הוועדה קבעה כי אפשר לצרוך עד 40 מיליגרם אספרטיים לקילוגרם גוף ליממה ללא חשש. אדם ששוקל 75 ק"ג יצטרך לשתות כ-15 פחיות דיאט ביום כדי להגיע לסף הזה. רשויות בריאות גדולות אחרות, כגון הרשות האירופית לבטיחות מזון, שבודקות ובדקו את החומר כבר עשרות שנים, קבעו סף דומה.

כרגע נראה שאין סיבה לחשוש מאספרטיים, כל עוד צורכים אותו במידה סבירה. לעומתו סוכר מוסף ידוע כמזיק לבריאות, גם בצריכה של פחיות משקה בודדות ביום. הטענות המטעות לגבי משקאות דיאט עלולות לגרום לאנשים לחזור לצרוך משקאות ממותקים בסוכר, וכך לפגוע בבריאותם. בכל מקרה, המשקה הבריא, הזול והבטוח ביותר הוא מים (או סודה למי שאוהב) לא ממותקים. מומלץ לשתות בעיקר אותם, בלי קשר לפרסומים מרגיעים או מפחידים על ממתיקים מלאכותיים.

מקורות:

  1. הבלוג של ד"ר (PhD) נעם לויתן "תיבת נעם – מחשבות ביולוגיות": https://noamsark.org/2023/06/29/aspartame-a-storm-in-a-cup-of-diet-cola/
  2. כתבתו של אשד לין באתר מכון דוידסון, הזרוע החינוכית של מכון וויצמן למדע: https://davidson.weizmann.ac.il/online/reasonabledoubt/%D7%94%D7%90%D7%9D-%D7%90%D7%A1%D7%A4%D7%A8%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%90%D7%9E%D7%AA-%D7%9E%D7%A1%D7%A8%D7%98%D7%9F

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת