מחלת קורונה - מרכז מידע
מידע על קורונה - בקישור הזה
תרמו לעמותה

עזרו לנו לקדם את בריאות הציבור בישראל, לחברה בריאה יותר

כפתור לתרומה לעמותת מדעת

קצר ולעניין על חמוציות ודלקת בדרכי השתן

21.6.2021

רוב הקוראות חוו דלקת בדרכי השתן לפחות פעם בחייהן, ורבות מהן קיבלו המלצה לצרוך חמוציות – כטיפול או כמניעה. אז מה האמת? האם חמוציות הן יותר מתוספת טעימה לסלט?

דלקת בדרכי השתן

דלקת בדרכי השתן נגרמת לרוב מחיידקי המעיים שלנו, שמועילים כאשר הם נמצאים במקומם הנכון (המעיים), אך מזיקים במקום הלא נכון (דרכי השתן). היא יותר נפוצה בנשים מאשר בגברים בשל המבנה האנטומי – בנשים, השופכה (הצינור המוביל משלפוחית השתן החוצה) קצרה יותר וקרובה יותר לרקטום ולפי הטבעת.

התסמינים הנפוצים של דלקת בדרכי השתן הם צריבה במתן שתן, תכיפות (צורך לתת שתן לעיתים קרובות יותר מהרגיל) ודחיפות (צורך פתאומי לתת שתן בדחיפות). עם זאת, חשוב לציין שלא כל מקרה שבו התסמינים האלו קיימים הוא בהכרח דלקת בדרכי השתן. כאשר יש חשד לדלקת בדרכי השתן חשוב לפנות לרופאה לבדיקות והחלטה על טיפול מתאים. ישנם מקרים שבהם נדרש טיפול אנטיביוטי כדי לטפל בדלקת.

חמוציות

חמוציות, Vaccinium Oxycoccos, הן צמח ממשפחת האברשיים, עם פירות אדומים אכילים (אליהם נתייחס כ״חמוציות״ מכאן והלאה). 

אז מהו הקשר?

חמוציות מוכרות כתרופת סבתא לדלקות בדרכי השתן ואף בוצעו מחקרים בנושא – אם כפרי טרי, פרי מיובש, כמיץ או תמצית ואפילו כטבליות. יש שונות רבה בין המחקרים ולכן קשה להגיע להמלצה חזקה וחד משמעית.

ארגון קוקריין (ארגון שמבצע סקירות רחבות בנושאים רפואיים, על בסיס מחקרים שונים, כדי להגיע למסקנות והמלצות מסודרות בנושאים שונים) פרסם סקירה בשנת 2008 שכללה 10 מחקרים וסיכמה שישנה עדות לכך שנטילה של מוצרי חמוציות באופן יומי יעילה למניעה בנשים עם דלקות חוזרות בדרכי השתן [1]. סקירה חוזרת מ-2012 כללה 24 מחקרים וסיכמה שהיעילות ככל הנראה פחותה משהיה נראה בעבר [2].

מחקרים רבים הראו יעילות לחמוציות כמניעה לדלקת בדרכי השתן. המנגנון לא ברור – הסברה היא שחומרים מקבוצת ה-פוליפנולים שנמצאים בחמוציות מפריעים לקישור של חיידקים אל רירית דרכי השתן וכך מונעים מהם לגרום לדלקת. חלק מהשונות במחקרים יכולה לנבוע מעמידות מסויימת של חלק מהחיידקים להפרעה הזו. מכיוון שהספיגה של חומרים אלו ממערכת העיכול נמוכה יחסית, רבים חושבים שהמנגנון המוצע הזה שגוי. חומרים אחרים בחמוציות, כגון D-מנוז, ויטמין C ופרוקטוז נחשבים כמועמדים חלופיים המסבירים תופעה זו, במנגנונים שונים [3].

בכל מקרה, מדובר אך ורק על מניעת דלקות בדרכי השתן ולא על טיפול בדלקות בדרכי השתן.

השורה התחתונה

עוד לא ברור מה בדיוק חמוציות עושות ואיך. הן לא יכולות להחליף טיפול אנטיביוטי. מי שסובלת מדלקות חוזרות בדרכי השתן יכולה לנסות מוצרי חמוציות בנוסף לטיפול שהומלץ על ידי הרופאה המטפלת, מאחר שלא ידועות השפעות מזיקות של צריכת חמוציות בהקשר זה.

ולשאלה בפתיחה – התשובה היא שכן, חמוציות גם נהדרות במאפינס – לא רק בסלט.

קצר ולעניין על חמוציות ודלקת בדרכי השתן

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת