עדכון: לצחצח עם משחת שיניים המכילה פלואוריד מהשן הראשונה

15.7.2021

 

נתחיל מהשורה התחתונה:

ישראל מיישרת קו עם ההנחיות הבינלאומיות לשימוש בפלואורידים:

צחצוח פעמיים ביום עם משחת שיניים המכילה פלואוריד החל מבקיעת השן הראשונה:

 • עד גיל 6 – שימוש במשחת שיניים 1000 ppm פלואוריד
 • עד גיל שנתיים – כמות בגודל של גרגר אורז
 • גיל 2-6 – כמות בגודל של אפונה

המחשה של כמות משחת שיניים לצחצוח לילדים

 • מגיל 6 ומעלה – שימוש במשחת שיניים 1400-1500 ppm פלואוריד – ניתן להשתמש בכמות שגדולה יותר מגודל אפונה, בצורת פס על גבי המברשת.

דגשים נוספים לצחצוח:

 • צחצוח אחרי ארוחת הבוקר ולפני השינה בערב
 • יש לירוק את העודפים 
 • להימנע משטיפת הפה

 

רקע

באפריל 2021 פרסם משרד הבריאות עדכון לנוהל הנחיות לשימוש בתכשירי ותוספי פלואוריד. עיקר השינוי מהנוהל הקודם נוגע להנחיות לשימוש במשחות שיניים המכילות פלואוריד.

מה זה פלואוריד?

המינרל פלואוריד הוא היון השלילי של יסוד הפלואור, וניתן למצוא אותו באופן טבעי במי שתיה. לפלואוריד השפעה מקומית ומערכתית (סיסטמית, Systemic) על השיניים והוא תורם למניעת עששת, כפי שנרחיב בהמשך.

מהי עששת השיניים?

עששת היא המחלה הכרונית הנפוצה ביותר בעולם. זוהי מחלה חיידקית זיהומית הנגרמת משילוב של מספר גורמים ותהליכים. עששת נוצרת בעקבות חומצה, שהיא תוצר לוואי של פירוק פחמימות על ידי חיידקים בחלל הפה. גורמים רבים משפיעים על היווצרות העששת כמו תזונה, הרגלי היגיינה, שימוש בפלואוריד ובעיות במבנה השן. 

כיצד פלואוריד מונע עששת?

פלואוריד מונע עששת בארבע דרכים:

 1. מונע דה מינרליזציה (התמוססות / יציאה של מינרלים מסוימים מגביש האמייל, שהוא השכבה החיצונית והחזקה ביותר של השן).
 2. מעודד רה מינרליזציה (הכנסה/הוספה של מינרלים לגביש האמייל).
 3. מעכב את התהליכים החיידקיים המובילים להפרשת החומצה.
 4. מחזק את שכבת האמייל – כך שהיא הופכת לעמידה יותר בפני החומצה שהחיידקים משחררים, וכך עמידה יותר בפני היווצרות עששת.

פלואוריד סיסטמי:

זהו פלואוריד אותו אנו צורכים דרך מערכת העיכול, למשל באמצעות הפלרת מי שתיה. הפלואוריד מופרש ברוק ובנוסף, בעת התפתחות השיניים – יון הפלואוריד משתלב בשכבת האמייל המתפתחת והופך אותה לעמידה יותר בפני חומצה,  ועל ידי כך הוא מחזק את השיניים טרם בקיעתן לחלל הפה.

פלואוריד סיסטמי ניתן לצרוך באמצעות שתיית מים המכילים פלואוריד (באופן טבעי או ע"י הוספה מלאכותית, המכונים מים מופלרים), מלח, חלב או לחם מופלרים כמו גם תוספי פלואוריד כמו לוכסניות, כדורים או טיפות פלואוריד. 

בישראל נהנינו מהפלרת מי השתיה עד אוגוסט 2014, כך שנוצר מצב שלא משווקים בארץ תוספי פלואוריד אחרים. בעבר טרם הפלרת מי השתיה ניתן היה להשיג כדורי פלואוריד (היה נהוג במיוחד בקיבוצים).

פלואוריד מקומי:

הפלואוריד המקומי מחזק את השיניים שנמצאות בחלל הפה, כלומר פועל באופן מקומי ישירות על השיניים. הוא מעודד רה מינרליזציה ופוגע בתפקודם של  החיידקים, ובכך הוא מעכב את התפתחות העששת. פלואוריד מקומי צורכים בשימוש ביתי באמצעות משחות שיניים ושטיפות פה, וכן בשימוש מקצועי באמצעות לכות וג'ל בריכוזים גבוהים.

 

 

ההמלצות החדשות

ההמלצות הקודמות התבססו על העובדה שמי השתיה בארץ היו מופלרים לרמה המיטבית בזמנו, 0.70-1.2 חלקיקים למיליון (ppm, מדד מקובל לריכוז חומרים במים או באוויר).

למרות שבפועל אין מניעה חוקית היום להחזרת הפלרת מי השתיה, היא טרם הוחזרה בפועל, ומזה כ-7 שנים לא מתקיימת הפלרת מי שתיה בישראל. הפלרת מי השתיה הוגדרה כאחד מעשרת ההישגים המשמעותיים ביותר של בריאות הציבור במאה העשרים, היא נחשבת בטוחה, יעילה, מועילה וזולה, ונמצאה כמבטלת פערים סוציו-אקונומיים בבריאות.

בטרם התקבלה החלטה על ההמלצות החדשות, נעשתה עבודה יסודית של נציגי האקדמיה ומשרד הבריאות, בדיקת ההמלצות הבינלאומיות, בחינת הספרות העדכנית וכן חישובים הנוגעים לרעילות של צריכת הפלואוריד הכוללת.

נדגיש כי ההמלצות החדשות תואמות את ההמלצות הבינלאומיות, המתאימות גם למדינות בהן קיימת הפלרת מי שתיה.

הראיות מצביעות על כך שבריכוז נמוך יותר מ-1000ppm לא נמצאה תועלת. לפיכך, הוגדר מחדש כי משחת שיניים תוגדר מופלרת רק בריכוזים של 1000-1500 ppm. מעל ריכוז זה התכשיר יחשב תרופה ויחייב מרשם רופא.

בנוסף להמלצות שפורטו מעלה, מומלץ שאחד ההורים יצחצח את שיניו של ילד עד גיל 8, מאחר שנמצא כי לרוב, עד גיל זה חסרה המיומנות המספקת לצחצח ביעילות את כל משטחי השיניים. כמובן שיש להתאים את ההמלצה לילד באופן אינדיבידואלי על פי יכולותיו.

כחלק מההמלצות, יש להיעזר בשיקול דעת מקצועי – ההמלצה היא להגיע לביקור שגרתי אצל רופא השיניים כחצי שנה לאחר בקיעת השן הראשונה או בגיל שנה.

ביקור שגרתי תקופתי מאפשר יצירת קשר חיובי עם רופא השיניים, איתור בעיות ומאפשר מניעה מוקדמת וקידום בריאותו של המטופל. במהלך ביקור, הרופאים מעריכים את הסיכון של הילד לעששת ויכולים להמליץ על ההנחיות המתאימות אישית למצבו של המטופל.

תוספי פלואוריד:

שימוש בשטיפות פה מופלרות נמצא יעיל במניעת עששת. נדגיש כי שטיפה במי פה אינה מחליפה צחצוח אלא בנוסף לו, וכי יש לוודא שהילד יודע לירוק ביעילות טרם תחילת שימוש בתכשיר.

שימוש בורניש (לכה) פלואוריד נמצא יעיל במיוחד במניעת עששת. מדובר בלכה בריכוז גבוה במיוחד, 22,600 ppm,  שמניחים אנשי המקצוע על השיניים. בישראל תכניות שונות מיישמות שימוש בלכת פלואוריד למניעת עששת (טיפות חלב, גני ילדים), וכן נעשה בה שימוש במרפאות. ניתן לבצע את הטיפול 2-4 פעמים בשנה, וזהו תוסף בטיחותי ומועיל במיוחד.

ריכוז המשחה:

בכל משחה ניתן למצוא את הריכוז ברכיבים ביחידות של ppm (ולעיתים חל"מ / חלקיקים למיליון), בכתב קטן אך קל למציאה, לדוגמה – 

רכיבי משחת שיניים - כיצד לזהות את ריכוז הפלואוריד

מכיוון שההנחיות חדשות והשוק טרם התאים את עצמו, עדיין מוצאים משחות בריכוזים נמוכים, וציון הגילאים אינו תואם את ההנחיות (ריכוז 500-900 ppm לגילאי 2-6, תואם את ההנחיות הקודמות). 

פלואורוזיס:

פלואורוזיס הוא מצב של היפומינרליזציה, המתבטאת בהכתמה לבנה על גבי השיניים. ההנחיות לשימוש בפלואוריד מנסות למצוא את האיזון בין אפקט מניעת עששת לבין פלואורוזיס דנטלי. כך למשל בליעת משחה לא מבוקרת בשנים הראשונות לחיים, בהן מתפתח המשנן הקבוע, יכולה להוביל לפלואורוזיס. הקפדה על המינון המומלץ, כולל השגחה ותרגול יריקת עודפי משחה מוקדם ככל הניתן תצמצם את הסיכון לפלואורוזיס דנטלי.

מניעת הרעלה:

משחת השיניים היא למעשה סוג של תרופה, הנמכרת על המדף, ויש להתייחס אליה כך. קיימת סכנה בבליעת פלואוריד בכמות גבוהה, מעל 5 מ"ג פלואוריד לכל ק"ג משקל גוף. 

לכן יש להרחיק את משחת השיניים מהישג ידם של ילדים, ולמנוע צריכה מוגזמת של משחה, כיוון שטעמה המתוק יכול לפתות את הילדים.

במידה ונבלעה כמות גדולה של משחה, יש לשתות כוס חלב (יוני הסידן בחלב נקשרים ליוני הפלואוריד החופשיים ובכך מנטרלים את השפעתו) ולפנות את הילד למיון.

לצחצח במשחת שיניים המכילה פלואוריד מהשן הראשונה

ד"ר סיגל מזור, DMD MPH, מומחית ברפואת שיניים ציבורית
ראש תחום בריאות הפה והשיניים, שירותי בריאות כללית

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת