איך נדבקים ב-HIV? איך לא נדבקים?

איך נדבקים ב-HIV? איך לא ניתן להידבק? האם ניתן להידבק בנשיקה? ומה עם מין אוראלי לא מוגן? קראו על דרכי ההדבקה ב-HIV, ולעומתן, על הדרכים שבהן HIV אינו יכול לעבור בין בני אדם.

בשיתוף הוועד למלחמה באיידס

הדבקה ב-HIV יכולה להתרחש כשיש מגע בין נוזלי גוף מסוימים של נשא לבין קרום רירי או רקמה פצועה של אדם אחר. הנגיף יכול להימצא בדם, בנוזל הזרע, בנוזלי הנרתיק, בנוזלי החלחולת (רקטום), ובחלב אם. הקרומים ריריים מצויים בפה, באף, בעין, בנרתיק, בחלחולת ובפתח הפין. הנגיף לא מועבר באמצעות הפרשות גוף אחרות כגון דמעות, זיעה, שתן, צואה, נזלת וקיא. הוא גם לא מועבר באוויר, במזון, במגע רגיל (כגון לחיצת יד) או באמצעות בעלי חיים.

מגע מיני

איור של שני לבבות - אפשר להידבק ב-HIV במגע מיני
אפשר להידבק ב-HIV במגע מיני
 • אפשר להידבק ב- HIV במגע מיני וגינאלי. שני הפרטנרים יכולים להידבק.
 • אפשר להידבק ב- HIV במגע מיני אנאלי. שני הפרטנרים יכולים להידבק. הסיכון הגבוה ביותר להידבקות ב-HIV הוא ביחסי מין אנאליים לא מוגנים, במיוחד לצד המקבל (הנחדר).
 • קיים סיכון נמוך להדבקה ב- HIV במגע מיני אוראלי. הסיכון נמוך ביותר, אבל הדבקה יכולה לקרות בשעת מגע של הפה והלשון עם הפין, הפות או פי הטבעת.
 • קיים סיכון נמוך להדבקה ב- HIV במגע מיני בין נשים. ההדבקה נדירה אבל אפשרית, והיא קורית במגע של דם וסתי או נוזלי נרתיק המכילים את הנגיף עם קרומים ריריים.

מחטים

 • אפשר להידבק ב- HIV בשעת שימוש במחטים או במזרקים משותפים. מחטים ומזרקים לסוגים שונים של חומרים – כולל סמים, הורמונים, סיליקון – יכולים להכיל דם נגוע. הנגיף יכול לשרוד במחט משומשת עד 42 יום (תלוי בתנאים).

  מזרק רפואי - גם הוא מהווה אמצעי הדבקה. תמונה: Fifo, וויקימדיה
  מזרק רפואי – גם הוא מהווה אמצעי הדבקה. תמונה: Fifo, וויקימדיה
 • אפשר להידבק ב- HIV בעשיית פירסינג או קעקועים. ההדבקה יכולה לקרות אם הציוד אינו חד פעמי או שהוא לא מחוטא כראוי, וגם אם נעשה שימוש בבקבוק דיו משותף. אמנם אין תיעוד של הדבקה ב-HIV בדרך זו, אבל תועדו מקרים של הדבקה בנגיפים אחרים המועברים בדם (צהבת C, למשל).
 • אפשר להידבק ב- HIV כתוצאה מדקירת מחט שמכילה את הנגיף. הסיכון נוגע במיוחד לאנשי צוות רפואי.

  אם ותינוק
  אם ותינוק

אם ותינוק

 • תינוק יכול להידבק ב- HIV מאם חיובית לנגיף. התינוק יכול להידבק במהלך ההריון, במהלך הלידה או בהנקה. טיפול יעיל באם בזמן ההריון ולאחר הלידה – מקטין מאוד את הסיכון להעברת HIV לתינוק.

התנהגויות חברתיות

אי אפשר להידבק בנגיף באופנים האלה:

תמונה של מברשות שיניים רבות בכוס. אפשר להיות רגועים - יש סיכוי אפסי להדבקה על ידי שימוש במברשת שיניים משותפת
מברשות שיניים – אפשר להיות רגועים
  • אי אפשר להידבק ב- HIV בחיבוק של אדם חיובי לנגיף או בלחיצת ידו. אפילו לא אם מזיעים.
  • אי אפשר להידבק ב- HIV בגלל שימוש בשירותים משותפים או בכלים משותפים. קיים סיכון תאורטי להדבקה בעקבות שיתוף חפצים שיכולים להיות נגועים בדם, כגון סכיני גילוח או מברשת שיניים. עם זאת, תועד מקרה אחד בלבד של הדבקה בדרך זו, וגם הוא מוטל בספק.
  • אי אפשר להידבק ב- HIV באכילה או בשתייה משותפת עם אדם חיובי לנגיף. גם לא כשמדובר בברזיה ציבורית. תועד יוצא אחד מן הכלל הזה: בחברות שבהן מקובל ללעוס את המזון מראש לפני שהוא ניתן לתינוק. אם הלועס הוא חיובי לנגיף, דם נגוע מפיו יכול לחדור למזון. ידוע על תינוקות שנדבקו כך.
  • אי אפשר להידבק ב- HIV בנשיקה. אפילו לא בנשיקה "צרפתית". תיאורטית, אם לשני השותפים לנשיקה "צרפתית" יש חתכים מדממים בתוך הפה, יש סיכון להדבקה אבל הוא נמוך מאוד.
  • אי אפשר להידבק ב- HIV מעיטוש / שיעול / שריטה / יריקה של אדם חיובי לנגיף. במקרה של נשיכה יש סיכון נמוך להדבקה, אבל רק אם הנשיכה גורמת לפציעה עמוקה ולדימום קשה.

אחר

 • אי אפשר להידבק ב- HIV בעקיצת יתוש או קרצייה.

 

מקורות ומידע נוסף

 1. כיצד ניתן למנוע הדבקה ב-HIV? – אתר מדעת
 2. Can I get or transmit HIV from…? – אתר ה-CDC
 3. HIV Transmission – אתר ה-CDC
 4. How Do You Get HIV or AIDS? – אתר AIDS.gov
 5. Tattooing and body piercing – אתר Aidsmap
 6. Household objects – אתר Aidsmap

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2021 | מדעת - למען בריאות מושכלת