חיסון שפעת בהיריון

למה שפעת כל כך מסוכנת בזמן ההיריון?

במהלך ההיריון הגוף עובר שינויים רבים. מערכת החיסון נחלשת, כדי להבטיח שההיריון יעבור בהצלחה, ומתרחשים שינויים גם במערכת הנשימה ובלב. כתוצאה מכך גדל הסיכון לחלות בשפעת בצורה קשה יותר, וגדל הסיכון לסבול מסיבוכי המחלה הדורשים אשפוז ואשר עלולים לסכן את חיי האם ואת חיי העובר. מחלת השפעת מגבירה את הסיכון להפלה וללידה מוקדמת, ועשויה לפגוע בהתפתחות התקינה של העובר.

לכן חיסון השפעת מומלץ לנשים בהיריון, או לנשים שמתכננות להיכנס להיריון במהלך חודשי החורף. כדאי להקדים ולהתחסן במהלך אוקטובר ונובמבר, כדי שהגוף יספיק לפתח נוגדנים למחלה לפני תחילת עונת השפעת.

דברים רבים אסורים במהלך ההיריון, למה דווקא את החיסון מותר לקבל?

ההמלצות להימנע ממאכלים מסוימים או מתרופות מסוימות במהלך ההיריון מתחלקות לשני חלקים. החלק הראשון עוסק בתרופות ובטיפולים שלא נבדקו בהיריון ולכן לא ידוע אם הם בטוחים, והחלק השני בתרופות ובמאכלים שידוע כי הם יכולים לפגוע במהלך התקין של ההיריון ובהתפתחות התקינה של העובר.

במהלך ההיריון מותר ומומלץ לקבל את חיסון השפעת המומת, שניתן בזריקה (לעומת זאת החיסון המוחלש הניתן בתרסיס אסור בהיריון). הבטיחות של החיסון במהלך ההיריון נבדקה בכמה מחקרים, שמצאו שהחיסון בטוח. המחקרים לא מצאו כל בעיות בטיחות – החיסון לא פוגע במהלך התקין של ההיריון ולא מגביר את הסיכוי ללידה מוקדמת. להפך, מחלת השפעת בזמן ההיריון מגדילה את הסיכון ללידה מוקדמת ולהפלות, והחיסון מגן מפני המחלה ולכן גם מפני סכנות אלו.  ארגוני בריאות ברחבי העולם ממשיכים לבדוק את בטיחות החיסון בכל שנה, ולעקוב אחר דיווחים על תופעות לוואי.

כמו כן, החיסון בטוח לשימוש גם לנשים מניקות, והוא מומלץ גם עבורן בגלל שהוא מפחית את הסיכון לחלות בשפעת ולהדביק בה את התינוק היונק.

למה חשוב לקבל את החיסון?

חיסון השפעת מפחית את הסיכון לחלות במחלה, ולכן גם מפחית את הסיכון לסיבוכים של האם ושל העובר. מחקרים הראו כי לנשים שקיבלו את החיסון יש סיכון מופחת ללידה מוקדמת, לידה במשקל נמוך או חס וחלילה למוות של הילוד בשבוע הראשון לאחר הלידה.

מחקרים עדכניים אף מראים כי החיסון מועיל לתינוק גם לאחר לידתו. חיסון האם במהלך ההיריון מפחית את הסיכון של התינוק לחלות במחלה, ואם הוא כן חלה – מפחית את הסיכון לסיבוכים והגעה לאשפוז.

במהלך ההיריון האם מעבירה לעובר דרך השליה נוגדנים, אשר מגנים עליו בחודשים הראשונים לחייו. אנו יודעים כי קבלת חיסון לשעלת במהלך ההיריון גורם להעברת נוגדנים לשעלת אל העובר, וההשערה היא כי תהליך דומה מתרחש גם לאחר קבלת החיסון לשפעת. ההגנה הזו מתקיימת לפחות כחצי שנה, ומגיל זה כבר ניתן ומומלץ לחסן את התינוק לשפעת בכל חורף.

מקורות מידע:

  1. על בטיחות חיסון השפעת בהריון – מתוך אתר ה- CDC
  2. על חיסון השפעת בהריון – מתוך אתר משרד הבריאות
  3. Rubinstein, F., Micone, P., Bonotti, A., Wainer, V., Schwarcz, A., Augustovski, F., … & Karolinski, A. (2013). Influenza A/H1N1 MF59 adjuvanted vaccine in pregnant women and adverse perinatal outcomes: multicentre study. Bmj, 346, f393.‏ (תוכן המאמר)
  4. Richards, J. L., Hansen, C., Bredfeldt, C., Bednarczyk, R. A., Steinhoff, M. C., Adjaye-Gbewonyo, D., … & Omer, S. B. (2013). Neonatal outcomes after antenatal influenza immunization during the 2009 H1N1 influenza pandemic: impact on preterm birth, birth weight, and small for gestational age birth.Clinical Infectious Diseases, cit045.‏ (תוכן המאמר)
  5. עובדות מבוססות מחקר על חיסון נגד שפעת במהלך הריון – מתוך אתר משרד הבריאות
  6. Shakib, J. H., Korgenski, K., Presson, A. P., Sheng, X., Varner, M. W., Pavia, A. T., & Byington, C. L. (2016). Influenza in Infants Born to Women Vaccinated During Pregnancy. Pediatrics, e20152360.‏ (תוכן המאמר)

 

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת