הבהרה בדבר חיסוני כלבת לכלבים

31.7.2022

מחלת הכלבת היא מחלה זואונוטית קטלנית (מחלה העוברת מבעלי חיים לאדם) ואין לה טיפול – כמעט כל אדם שנדבק בה ימות בייסורים קשים. הדרך היחידה למנוע הדבקה היא חיסון, לכלבים ולבני אדם הנמצאים בסיכון גבוה לחשיפה.

בשעות האחרונות מופצות ברשתות החברתיות הודעות לא אחראיות הקוראות להמנע מחיסון כלבת לכלבים בעקבות החלפת תרכיב חיסון הכלבת ע"י משרד החקלאות והופעת תגובות אלרגיות חריפות אצל כלבים רבים אשר חוסנו איתו. מדובר בהודעה שקרית ומסוכנת.

מאחר ומחלת הכלבת מהווה סיכון גבוה לבני אדם, ברצוננו להצטרף לקריאה של גורמי המקצוע בתחום הווטרינריה ולפרסם מספר הבהרות:

  1. תרכיב הכלבת המיובא לארץ ע"י משרד החקלאות אכן הוחלף לאחרונה. התרכיב אומנם חדש בארץ אך מדובר בתרכיב ותיק בעולם שמשתמשים בו כבר שנים ארוכות ברחבי העולם וללא תופעות לוואי יוצאות דופן.
  2. חיסון כלבת, כמו כל חיסון, מעורר את מערכת החיסון ולכן עלול לגרום להופעת תגובות הקשורות למערכת החיסון, כולל תגובות של אלרגיה. בדרך כלל זה לא קורה, אך כשזה מתרחש, לרוב מדובר בתופעות קלות. באחוז קטן מאוד מהמקרים עלולות להתפתח תגובות משמעותיות, לכן מומלץ להישאר כמה דקות לאחר החיסון באזור המרפאה על מנת לעקוב אחרי בעל החיים ולטפל בו במידת הצורך. הרופאים הווטרינרים יודעים להתמודד עם תופעות אלרגיה. אלה דברים שבשגרה. זה נכון לכל חיסון, בדיוק כפי שעלול להתרחש בחיסון בני אדם והמרפאות ערוכות לכך.
  3. בכל יום מחוסנים מאות כלבים ברחבי הארץ ומספר המקרים המתועדים של תופעות לוואי לא רצויות נמוך מאוד. יחד עם זאת, בשל חשיבות הנושא יצא בשבוע האחרון מכתב הסבר לכלל הווטרינרים המחסנים ובו בקשה לדיווח על כל תופעת לוואי על מנת שניתן יהיה להבין את הנתונים האמיתיים המדווחים מכל הארץ. משרד החקלאות ימשיך לעקוב, אך חשוב שלא להמנע מחיסון קריטי זה. הוא מגן על הכלבים, על בעליהם ועל כולנו.

נכתב ע"י ד"ר וילכפורט, רופאה וטרינרית וחברת עמותת מדעת ובסיוע השירות הווטרינרי העירוני רמלה אוהבת חיות