חיסון נגד כלבת – הבהרות ולמה חשוב לחסן

31.7.2022

בהמשך לפרסומים קודמים ובשיתוף עם ארגון הרופאים הוטרינריים לחיות מחמד – הסבר לציבור:
לפני הכל חשוב לזכור, כלבת היא מחלה מסוכנת וקטלנית לכלבים לחיות ולבני האדם בקהילה!
כל הודעה ומידע בדבר הימנעות ממתן חיסון כנגד כלבת הינם מוטעים ומטעים.

לאחרונה יש מספר דיווחים על תופעות לוואי בעקבות השימוש בתרכיב ותיק כנגד מחלת הכלבת שנכנס לשימוש בשבועות האחרונים בישראל. חשוב להבהיר, הסיכון מהתרכיב נמוך ביותר, אם בכלל, לעומת הסיכון הוודאי והמוחשי של מחלת הכלבת.
בניגוד לנאמר בשמועות השווא שמופצות, אין בידינו דיווחים על מוות של כלבים לאחר החיסון. עד כה היו דיווחים על עשרות בודדות של כלבים שנדרשו לטיפול תרופתי על רקע תגובה אלרגית לחומר המסייע בחיסון, ובודדים שנזקקו לאשפוז.
גם אם מתפתחת תגובה שכזו, חשוב להדגיש שהטיפול פשוט ע"י מתן אנטיהיסטמינים והכלב מתאושש ומחוסן.

כפי שדיווחנו בפוסט קודם, ארגון הרופאים הוטרינרים לחיות הבית פועל מול משרד החקלאות בדרישה לבדיקת תופעות דומות בחו"ל בדגש על האצווה שיש חשד שגרמה לתופעות. זהו הליך שגרתי, נכון ואחראי בעולם הפרמקולוגיה הקלינית.

תשובות לכמה שאלות:

ש: האם תגובה אלרגית לאחר חיסון היא תופעה נדירה אצל כלבים?
ת: יש תגובות מקומיות קלות לאחר חיסון שהן הנפוצות ביותר ותגובות אלרגיות יותר נדירות הדורשות טיפול במרפאה. הערכות מדברות על 1 ל-10,000 כלבים שיחווה תגובה אלרגית חמורה. אך גם זו חולפת לאחר טיפול מותאם.

ש: האם מדובר בחיסון חדש?
מדובר בחיסון שאושר לשימוש כבר בשנת 1985 בצרפת ומאז עושים בו שימוש בכ-100 מדינות ברחבי העולם. זהו חיסון מוכר ונפוץ בעולם וניתנו ממנו כבר מעל 170 מיליון מנות. בארץ זו הפעם הראשונה שעושים בו שימוש, אולם שימוש בתרכיבים חדשים המאושרים בעולם אינה תופעה חריגה.

ש: אם אני צריכה לחסן את הכלב שלי כדי לחדש את הרשיון, מה עלי לעשות?
ת: לחסן אצל הוטרינר, לא לשכוח להמתין 15 דקות במרפאה אחרי החיסון למקרה של תגובה אלרגית או להיוועץ מראש עם הוטרינר שמכיר את הכלב.

ש: יכול להיות שחיסנתי את הכלב שלי בתרכיב החדש. מה לעשות?
ת: שום דבר מיוחד, הכלב שלך מחוסן כראוי. אם הכלב לא מרגיש טוב, חשוב לגשת לוטרינר כדי לבדוק, בין אם מדובר בתופעת לוואי של חיסון, או אולי מסיבה אחרת.

ש: אני עדיין לא בטוח מה לעשות…
ת: במקרה של ספק, כדאי להתייעץ עם הווטרינרית שלכם.

במקביל להנחיות לציבור, אנחנו מצטרפים לקריאה של ארגון הוטרינרים לחיות מחמד למשרד החקלאות לגלות אחריות ולבצע במיידית את הבדיקות הנדרשות על מנת לוודא את בטיחות תרכיב החיסון החדש הניתן בישראל.

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת