חיסון חדש נגד שלבקת חוגרת – בסל הבריאות

חיסון נגד שלבקת חוגרת, שעלולה להתפרץ אצל מי שחלה באבעבועות רוח בעבר, נכנס לסל הבריאות החל מיולי 2023.

החודש (יולי 2023) מתחיל השימוש בחיסון חדש נגד שלבקת חוגרת בישראל. החיסון (שנקרא שינגריקס, Shingrix) ניתן בשתי מנות ובעל יעילות גבוהה משל החיסון הקיים (זוסטווקס). הוא לא מכיל נגיף חי או מומת, אלא רק חלקי נגיף שהופקו במעבדה (חיסון רקומביננטי), לכן אפשר לחסן בו גם את מי שסובל מדיכוי מערכת החיסון. (קראו כאן על סוגי החיסונים השונים.)

החיסון מיועד כיום לבני 50 ומעלה ולמדוכאי מערכת החיסון בני 18 ומעלה. בישראל, החיסון כלול בסל הבריאות עבור בני 65 ומעלה ועבור מדוכאי מערכת החיסון במצבים מסוימים בגיל 18 ומעלה. אם אתם לא בטוחים אם אתם זכאים לקבל את החיסון, התייעצו עם מוקד קופת החולים בה אתם מבוטחים. 

החיסון ניתן במרפאות הקהילה בשתי מנות, בהפרש של חודשיים עד שישה חודשים בין המנות, בהזרקה לשריר הזרוע.

החיסון מאושר לשימוש בארה"ב, באירופה ובמדינות נוספות. בארה"ב הוא נמצא בשימוש נרחב מאז 2017, וניתנו בה מיליוני מנות חיסון. 

יעילות החיסון במניעת המחלה אצל אנשים עם מערכת חיסון תקינה היא בשיעור של מעל 90%. החיסון מונע בכ-90% גם את הכאב החזק המאפיין את המחלה, ולכן מומלץ גם למי שחלה בעבר.

כתוצאה מהחיסון עלולים להופיע כאבים באזור ההזרקה, כאבי שרירים, כאבי ראש ותחושת עייפות. אלו תופעות לוואי נפוצות במגוון חיסונים כתוצאה מפעילות תקינה של מערכת החיסון בתגובה לחיסון, והן עוברות תוך יום-יומיים.

 

שלבקת חוגרת - חיסון חדש

 

מקורות:

  1. מידע על החיסון באתר משרד הבריאות
  2. עלון החיסון
  3. יעילות החיסון לשלבקת חוגרת, שינגריקס, נשמרת לאורך 10 שנים – מאתר e-Med
  4. עלון החיסון
  5. מידע על החיסון באתר קופת חולים כללית

 

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת