שתי טיפות: החיסון שהציל את העולם

26.4.2022

יום ראשון האחרון היה 24.4, שהוא Sabin Sunday (סייבין סאנדיי, “יום ראשון של סייבין״). מועד זה, שצוין לראשונה בשנת 1960, הוא הראשון מבין שלושה ימי ראשון שבהם מיליוני משפחות אמריקניות קיבלו את החיסון המוחלש (OPV – Oral Polio Vaccine) למחלת המעיים המוכרת כפוליו וגורמת שיתוק. 

מפתח החיסון הוא ד"ר אלברט סייבין (Sabin), שהציג אותו כחיסון משלים לתרכיב המומת (IPV – Injected Polio Vaccine) שפיתח ד"ר יונה סאלק (Salk) ונכנס לשימוש בארצות הברית בשנת 1955. באמצעות שני החיסונים, המשלימים זה את זה, אפשר למגר את נגיף הפוליו לחלוטין. כהוקרה על תרומתו הרבה לבריאות הציבור ברחבי העולם זכה אלברט סייבין לשבחים רבים, ואף כיהן כנשיא מכון ויצמן למדע בשנים 1970–1972. 

התרכיב של סאלק, שפותח כשנתיים לפני התרכיב של סייבין, מכיל נגיפים מומתים של פוליו וגורם לכך שבדמם של המחוסנים ייווצרו נוגדנים לנגיפי הפוליו. התרכיב יעיל מאוד ומונע התפתחות של סיבוכים נוירולוגיים (שיתוק), אך הוא לא מונע את מחלת המעיים או את הנשאות שלה. זו הסיבה לכך שמחוסנים בחיסון המומת בלבד עלולים לשאת את הנגיף ה״פראי״ (wild type, הקיים בטבע) ובכך להיות מקור להדבקה לבני אדם שלא התחסנו מסיבות שונות.

התרכיב של סייבין מכיל נגיפים מוחלשים וניתן בטיפות המוזלפות לפה. התרכיב המוחלש מונע הדבקה במחלת המעיים או נשאות שלה מכיוון שהנגיף המוחלש מגיע למערכת העיכול, שאליה מגיע גם הנגיף הפראי. נוסף על כך, הנגיפים המוחלשים מופרשים מהגוף לסביבה ובאופן זה הם מקנים חסינות לבני האדם שלא קיבלו את תרכיב החיסון.

הנגיף המוחלש שבו משתמשים בחיסון נוצר מנגיף פראי שעבר טיפול בחום (בתרכיב סייבין מגדלים תרביות תאים נגועות בנגיפים בטמפרטורה של 41 מעלות צלזיוס). לכן, גם התהליך ההפוך, של הפיכת נגיף מוחלש לנגיף אלים, יכול להתרחש אך זה קורה מעט מאוד. 

כדי למנוע התפתחות של נגיפים אלימים ותחלואה במחלת המעיים משלבים את שני סוגי החיסונים. בשלב הראשון ניתן התרכיב של סאלק (נגיף מומת) בהזרקה לשריר, ובשלב השני ניתן התרכיב של סייבין (נגיף מוחלש) בהזלפה לפה. שילוב זה נותן פתרון כמעט מושלם, שכן תרכיב החיסון של סייבין, הניתן רק לאחר שלוש מנות של התרכיב של סאלק, מצליח לשבור את שרשראות ההדבקה ולמנוע את המחלה הראשונית. יעילותם של החיסונים גבוהה מאוד, ואנשים שקיבלו שלושה סבבים נחשבים מחוסנים למשך שנים רבות. בימים אלו אנו עדים להתפרצות פוליו מחודשת בישראל, באזורים שבהם רמת החיסוניות נמוכה: רוב המקרים התגלו בירושלים, לאחר שילדה לא מחוסנת נפגעה והיא סובלת משיתוק. התפרצות זו קרתה כתוצאה מהצטברות של מוטציות בתרכיב החיסון המוחלש. המוטציות יכולות להיווצר רק על ידי שרשרת הדבקות ארוכה, הנמשכת פרק זמן ארוך, בין אנשים (בעיקר ילדים) לא מחוסנים. הנגיף המוחלש מצליח בסופו של דבר לפתח מחדש את היכולת לפגוע בבני אדם, אך רק בילדים שלא חוסנו בתרכיב של סאלק. 

השבוע מתחיל מבצע ארצי לחיסון הילדים שטרם חוסנו גם בתרכיב החיסון המומת וגם בחיסון המוחלש. רק כך תתאפשר עצירת שרשרת ההדבקה ומיגור הנגיף.

במסגרת מבצע החיסונים הנוכחי תוקדם המנה הראשונה של ה״מחומשת״, תרכיב החיסון המכיל את חיסון הפוליו המומת IPV, כדי לצמצם את פרק הזמן שבו הילדים אינם מוגנים מפני מחלה. תינוקות יקבלו את המנה הראשונה של החיסון המוחלש יחד עם המנה השנייה של המחומשת.
על מנת לעצור את התפשטות הנגיף יש לוודא שכל הילדים עד גיל 17 ישלימו שתי מנות חיסון מוחלש (bOPV). לדוגמה, כל מי שחוסן במנה אחת בלבד במסגרת מבצע שתי טיפות של שנת 2013 יקבל כעת מנה שנייה

אנחנו ממליצים שלכבוד Sabin Sunday, היום המיוחד שחל אתמול, כל ההורים יבדקו בפנקס החיסונים של ילדיהם הקטנים אם הם חוסנו כבר בחיסונים החשובים האלה. אם גיליתם שהחמצתם את החיסונים האלה פנו לתחנה לבריאות המשפחה (טיפת חלב) או למרפאה הקרובה אליכם ותוכלו להגן על הילדים שלכם ושל אחרים בסביבתכם.

עומדים בתור להתחסן נגד פוליו בסן-אנטוניו, בטקסס, ב-1962.
מקור: CDC/Stafford Smith

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת