חשיבות שטיפת הידיים

אחד האמצעים היעילים למניעת הדבקה בחיידקים ונגיפים, לרבות נגיף הקורונה, הוא גם אחד הקלים שבהם: שטיפת ידיים במים ובסבון. החומרים האלה זמינים בבית ובעבודה, הפעולה אינה מצריכה מיומנות מיוחדת, וכל הסיפור נגמר תוך דקה אחת.

 

מדוע זה כל כך חשוב?

גם אם אנו מתנהלים בזהירות מרבית, כולנו נוגעים מדי פעם באף, בפה, בעיניים ובאיברים האינטימיים שלנו. בכל המקומות האלה נמצאים נגיפים וחיידקים, שאותם אנחנו מפזרים אחר כך על משטחים כגון רהיטים וידיות. חלק מהמזהמים האלה יכולים לשרוד על חפצים דוממים במשך שעות ואפילו ימים, ומשם לנוע בכיוון ההפוך – מהחפץ שידיים מזוהמות נגעו בו לתוך גופנו – ולחולל בנו מחלה. חשוב להבין שגם אנחנו מרגישים בריאים, יתכן שמחלה כלשהי דוגרת בתוכנו ואנו עלולים להדביק אחרים, שבהם תופיע המחלה בצורה קשה יותר.

 

איך שטיפת ידיים עוזרת?

שטיפה של הידיים במים זורמים מפחיתה את כמות המזהמים (נגיפים וחיידקים) שעל היד. כמות המזהמים היא משתנה חשוב, שכן ההדבקה תלויה במידה רבה בעומס הנגיפי או החיידקי – בכמות החיידקים המועברת מאדם לאדם או ממשטח לאדם. כשאנחנו שוטפים ידיים אנחנו מפחיתים את העומס הזה וכך מצמצמים את הסיכוי שנידבק לאחר מגע במשטחים או שנדביק אחרים. יותר מכך, הדטרגנט שהסבון עשוי ממנו עשוי להמיס את המעטפת השומנית של נגיפים וחיידקים רבים וכך לפרק אותם, וכל זה נכון גם לנגיף הקורונה.

 

למה לא אלכוג'ל?

כי השימוש במים וסבון מועיל יותר. רק כשאלה אינם זמינים מומלץ להשתמש באלכוג'ל, שכן הוא מסוגל לפרק וירוסים וחיידקים שונים באמצעות האלכוהול שהוא מכיל. להרחבה קראו כאן.

 

איך לשטוף ידיים נכון?

חשוב לשטוף את הידיים במשך 20 שניות לפחות, עם כמות סבון נדיבה ושפשוף של כל משטחי הידיים – כולל גב כפות הידיים, קצות האצבעות, בין האצבעות וכו'. וכמובן, אם ישנו לכלוך נראה לעין, חשוב לוודא שכולו יורד בשטיפה.

 

מתי צריך לרחוץ ידיים

 

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת