מחלת קורונה - מרכז מידע
מידע על קורונה - בקישור הזה
תרמו לעמותה

עזרו לנו לקדם את בריאות הציבור בישראל, לחברה בריאה יותר

כפתור לתרומה לעמותת מדעת

מדעת עונה – נטילת אקמול בזמן הריון

10.8.2023

מדעת נשאלה:

האם נטילת אקמול בזמן הריון מסכנת את העובר?

אז מדעת עונה:

פרצטמול (אקמול, דקסמול וכו') נחשב למשכך הכאבים / מוריד החום הבטוח ביותר לנטילה על ידי אשה הרה. כמו בכל תרופה, חשוב לקחת בהתאם להנחיות הרופאה או הרוקחת, ורק במקרה הצורך.

ובהרחבה:

לאחרונה, נפוצה שמועה ברשתות החברתיות כי נטילת אקמול בהריון מסכנת את העובר, ואף עלולה לגרום לאוטיזם. לצערנו, שמועה זו מבוססת על מחקר שפורסם בשנת 2021 וסומן כ"קונצנזוס" למרות שנכתב ע"י חוקרים שאינם מהתחום, וקיימות בו בעיות מהותיות בשיטות המחקר. מסקנות המחקר נשללו באופן גורף על ידי הארגונים המובילים בתחום הבטיחות התרופתית בהריון (ראו מקורות בהמשך). בנוסף, ניתנים כמקורות לטענה מחקרים שבחנו נטילה קבועה וממושכת של אקמול לאורך הריון. 

ראשית, חשוב לציין שקיימות ראיות ראשוניות שמחלת חום אצל האם בזמן ההריון עלולה להזיק לעובר (ובין השאר, להעלות סיכון להתפתחות אוטיזם). בנוסף, הרגשה רעה, תחלואה ומצב נפשי קשה שעלול להתלוות להן גורמים קושי לאישה בהריון, ועל כן חשוב לטפל במצבה הבריאותי במידת האפשר.
מבין התרופות המקובלות להורדת חום ולשיכוך כאבים, תרופות המכילות Paracetamol (כגון אקמול, דקסמול, פראמול וכו') נחשבות לבטוחות ביותר בהריון, ואין כל סיבה שלא ליטול אותן על פי הצורך. כמובן, וזה לא שונה מכל תרופה אחרת ככלל ובמהלך הריון בפרט, חשוב להקפיד על הוראות השימוש, ליטול רק כשהתרופה נדרשת, ובמינון המינימלי שיטפל בתסמינים.

במסמך [1] של ארגון המרכזים הטרטולוגים האירופאים (הכולל את המרכזים בישראל), העוסקים בסיבות ובמנגנונים של התפתחות עוברית בלתי תקינה, בעיקר על רקע חשיפה לגורמים סביבתיים במהלך ההיריון (תרופות, קרינה, מחלות וזיהומים וכו'), נכתבה השורה הבאה, המסכמת את ההנחייה (תרגום):

הרשת האירופית לשירותי מידע טרטולוגי, ENTIS, ממליצה על פרצטמול כבחירה הראשונה לתרופה לשיכוך כאבים ולהורדת חום לנשים הרות. אולם, כמו במקרה של כל תרופה, מומלץ ליטול אותה רק עבור ההתוויה המתאימה לה, במינון הנמוך ביותר ולתקופה קצרה ככל הניתן.

התייחסות דומה ניתנה גם ע״י הארגונים המקבילים בארה״ב ובקנדה, במקורות מטה. 

 

רוצה לשאול את מדעת שאלה? 

בשמחה. מדעת עונה

 

מקורות – ניירות עמדה מקצועיים בנושא:

  1. אירופה ENTIS  https://www.entis-org.eu/entis-news/official-entis-position-statement-paracetamol-acetaminophen-apap-use-in-pregnancy
  2. קנדה –https://sogc.org/en/en/content/featured-news/Statement_on_the_use_of_acetaminophen.aspx
  3. ארה"ב –https://www.acog.org/news/news-articles/2021/09/response-to-consensus-statement-on-paracetamol-use-during-pregnancy

 

מדעת עונה - אקמול בטוח בזמן הריון

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2021 | מדעת - למען בריאות מושכלת